Reklama

Niedziela Częstochowska

Łączy serdeczność z wymaganiami

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie wychowuje w duchu chrześcijańskich wartości, realizując zasady pedagogiki lasaliańskiej.

Niedziela częstochowska 19/2021, str. V

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katolicka Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle/Facebook

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W ciągu niemal 23 lat szkołę ukończyło wielu zadowolonych absolwentów

W szkole tworzy się wspólnota uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Tutaj każdy uczeń jest ważny. Wszystkim przyświeca jeden cel – dobro dziecka. Nauczyciele przekazują rodzicom wyczerpujące informacje na temat procesu kształcenia i wychowania dziecka. Współpraca rodziców i nauczycieli opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. W szkole uznaje się wzajemny autorytet w oczach dziecka. Dla jego dobra rozmawia się o trudnościach.

Miłość pedagogiczna

Szkoła to zespół, dlatego szczególny nacisk kładzie się na poznanie psychiki dziecka, tak aby dobrać jak najlepsze metody wychowawcze. Jedną z głównych zasad głoszonych przez św. Jana de La Salle jest miłość pedagogiczna. Działania nauczycieli ukierunkowane są na zainteresowanie dzieckiem i poznanie jego wrażliwości. W relacjach stosuje się zasady serdeczności i zaufania, przy jednoczesnym stawianiu wymagań i wspieraniu w samodzielności. W szkole szanowane są uczucia religijne. Szkoła jest otwarta dla wszystkich, ponieważ bardzo ważne jest to, co mówił św. Jan de La Salle: „Młodzieży! Nie zapominaj o przykazaniach boskich – bądź wierna w swoich powinnościach, nie daj się zwodzić ni mową ni przykładami tych, co lekkomyślnie wzgardzili cnotą. (...) Gdybyś jednak miała nieszczęście zbłądzić, powróć do Tego, który ku tobie wyciąga ramiona”.

Głos absolwenta

Reklama

– Wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, bardzo wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i kameralna atmosfera – to największe zalety szkoły – podkreśla Maciej Orman, absolwent z 2008 r., redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela. Przyznaje, że wiele zawdzięcza szkole. – Właśnie tutaj przygotowałem się do sakramentów Pierwszej Komunii św. i bierzmowania. Co miesiąc uczestniczyłem też z nauczycielami i kolegami w szkolnej Mszy św. Ponadto bardzo miło wspominam udział w różnych uroczystościach i przedstawieniach – opowiada. Redaktor Niedzieli zwraca szczególną uwagę na dużą liczbę zajęć z języków obcych – 5 godzin języka angielskiego od „zerówki” i 4 godziny drugiego języka, w jego przypadku niemieckiego, od kl. 4. – To wielki kapitał, który nie raz i nie dwa miałem okazję wykorzystać – podkreśla. – Zawsze z dumą będę powtarzał, że jestem absolwentem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie. To najlepsze miejsce, w którym do tej pory się uczyłem – podsumowuje.

Patron i założyciel

15 maja obchodzimy uroczystość św. Jana de La Salle, patrona naszej szkoły i założyciela Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, popularnie nazywanego braćmi szkolnymi. Święty Jan bardzo wcześnie wybrał drogę służby Bogu. Po śmierci rodziców zajął się wychowaniem młodszego rodzeństwa. Jako kapłan i doktor teologii zgromadził wokół siebie grupę nauczycieli, z których stopniowo wyłonił się instytut zakonny całkowicie oddany chrześcijańskiej edukacji dzieci i młodzieży. Braciom szkolnym przekazał oryginalną duchowość i własny system pedagogiczny.

Ambasadorzy Jezusa

Bracia szkolni całkowicie poświęcają się pracy edukacyjnej. Będąc „ambasadorami i ministrantami Jezusa” oraz „szafarzami Jego tajemnic”, niosą Ewangelię jako katecheci i nauczyciele oraz wychowawcy w specjalnych ośrodkach wychowawczych. Całe ich życie i posłannictwo ożywia duch wiary i gorliwości.

Więcej o szkole na: www.delasalle.edu.pl

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” i Krucjata Wyzwolenia Człowieka na wspólnej modlitwie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

90 lat Niedzieli

NIEDZIELA TV

„Przychodzimy do Maryi, aby jej zawierzyć sprawy naszej Ojczyzny i Kościoła, a także modlić się za Tygodnik Katolicki „Niedziela” i jego dzieła oraz za Krucjatę Wyzwolenia Człowieka” - mówił o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, który 1 października w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Obecni na Mszy św. wierni modlili się również za misje Kościoła i Papieskie Dzieła Misyjne w Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję