Reklama

Niedziela w Warszawie

W oczekiwaniu na beatyfikację

Kardynał Kazimierz Nycz wystosował pierwszy list pasterski po powrocie z leczenia szpitalnego. Pisze w nim o zbliżającej się beatyfikacji sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warszawski wyraża wdzięczność wobec Boga za dar życia, dziękuje za towarzyszenie mu w ostatnich tygodniach, w których przebywał w szpitalu po udarze, jakiego doznał w Wielki Czwartek.

Kardynał przypomina, że 7 czerwca ubiegłego roku miała się odbyć beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, do której niestety nie doszło z powodu pandemii COVID-19. Ojciec Święty Franciszek przyjął nową datę 12 września 2021 r. jako dzień beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. „Bogu dzięki. Ufamy, że będzie to termin możliwy i realny na przeprowadzenie beatyfikacji w Warszawie na miarę aktualnych możliwości pandemicznych. I taką uroczystość przygotujemy w tym dniu w stolicy. Będzie to beatyfikacja wspólna: kard. Stefana Wyszyńskiego i założycielki Lasek Matki Elżbiety Róży Czackiej” – pisze kard. Nycz i zwraca uwagę, iż oboje byli związani ze sobą przez podobieństwo duchowości zarówno w czasie II wojny, jak i w czasie powojennym. Delegatem papieża na tę uroczystość będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście metropolita warszawski przedstawia sylwetki przyszłych błogosławionych, podkreślając ich wspólne drogi. Przypomina, że Prymas Tysiąclecia był blisko związany z Laskami i Matką Czacką aż do jej śmierci w latach sześćdziesiątych.

Reklama

Hierarcha, nawiązując do obecnego okresu pandemii, zaznacza, że wrześniowa „beatyfikacja będzie taka, na jaką czas i sytuacja pozwoli”. Podkreśla, że niestety także życie duchowe i duszpasterskie musi trwać w wymogach sanitarno-epidemiologicznych. Dlatego zarówno niedzielne Msze św., spowiedzi, a także wydarzenia okazjonalne, takie jak I Komunia św. i bierzmowanie, śluby i pogrzeby muszą uwzględniać sytuację związaną z pandemią COVID-19.

Kardynał Nycz dziękuje za posługę biskupom, szczególnie w czasie Świąt Wielkanocnych i jego nieobecności. Zapewnia o swojej modlitewnej pamięci w intencji nowych neoprezbiterów i diakonów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. „Dziękuję osobom życia konsekrowanego i licznemu gronu ludzi świeckich za zaangażowanie w prace archidiecezji: w parafiach, różnych grupach, wspólnotach i instytucjach. Dziękuję Wam wszystkim – współbraciom i siostrom w sakramencie chrztu. Jestem z Wami zawsze, a zwłaszcza w tych miesiącach” – podkreśla metropolita.

„Doceniam – i to także z własnego doświadczenia – pracę lekarzy, pielęgniarek, salowych, farmaceutów, rehabilitantów i całego personelu medycznego. Serdecznie za nią dziękuję” – pisze kard. Nycz. Wyraża wdzięczność również za modlitwę oraz wyrazy pamięci i łączności z nim w jego chorobie. „ (…) Odwzajemniam tę życzliwość oraz duchowe wsparcie swoją codzienną modlitwą” – zapewnia.

Swój list pasterski metropolita warszawski kończy błogosławieństwem i zawierzeniem wszystkich wiernych orędownictwu przyszłych błogosławionych.

2021-05-11 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi w Liście Pasterskim KEP na XIV Tydzień Wychowania zwracają się z apelem do rodziców

„Rodzice, z których podatków też utrzymywana jest szkoła, mają prawo domagać się, aby szkoła poprzez obecne w niej lekcje religii wychowywała dziecko w harmonii z systemem wartości, przekazywanym w rodzinie i Kościele”  – piszą biskupi w Liście Pasterskim Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania.

XIV Tydzień Wychowania rozpocznie się w niedzielę 8 września br. Będzie on przebiegał pod hasłem „Wychowujmy razem”. „Drodzy Rodzice, zadbajcie o to, aby Wasze dzieci uczestniczyły w szkolnych lekcjach religii. W dniu chrztu świętego podjęliście decyzję, aby weszły one na drogę wiary” – apelują biskupi.   Zwracają uwagę na to, że z punktu widzenia skuteczności wychowania „katastrofalną byłaby sprzeczność pomiędzy wartościami przekazywanymi przez szkołę a tymi, jakie przekazują rodzice. A tak by się stało, gdyby dziecko wychowywane w rodzinie chrześcijańskiej, było w środowisku szkolnym przekonywane do czegoś zupełnie przeciwnego wierze w Boga – bo w szkole byłby realizowany program wychowawczy oparty na wartościach sprzeciwiających się przesłaniu Ewangelii”.
CZYTAJ DALEJ

Papież: obserwujemy niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną

2025-06-30 15:22

[ TEMATY ]

głód

Papież Leon XIV

broń wojenna

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV potępił "niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną". W ogłoszonym w poniedziałek w Watykanie przesłaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślił, że świat musi to karać.

"Dzisiaj - napisał papież - obserwujemy z przerażeniem niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną".
CZYTAJ DALEJ

Do SN weszli prokuratorzy. Prezydent: coś niedobrego dzieje się z głową Bodnara

2025-06-30 15:26

[ TEMATY ]

Sąd Najwyższy

Prezydent Andrzej Duda

Adam Bodnar

prokuratorzy

PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że „coś niedobrego dzieje się z głową” Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, skoro kwestionuje on Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jednocześnie wysyła do niej prokuratorów. Dodał też, że Bodnar „powinien się trochę nad sobą zastanowić”.

Rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak powiadomiła w poniedziałek, że Prokurator Generalny odstąpi od przedstawienia stanowiska ws. ważności wyborów prezydenta RP, jeśli uchwałę w tej sprawie będzie podejmować Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a nie Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Poinformowała też o powołaniu w Prokuraturze Krajowej zespołu, który ma koordynować postępowania prokuratur ws. nieprawidłowości wyborczych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję