Reklama

Niedziela Świdnicka

Wymowny znak diecezji

W przeddzień uroczystości św. Stanisława, patrona diecezji, podczas konferencji prasowej zaprezentowano nowy herb diecezji, a także odświeżony serwis internetowy.

Niedziela świdnicka 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

herb

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Konferencja prasowa w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej

Konferencja prasowa w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej

Zaprojektowania nowego herbu podjął się historyk sztuki dr Wacław Szetelnicki. Pomocą służył mu zespół, który pod kierunkiem kanclerza kurii ks. prał. Stanisława Chomiaka skupił się przede wszystkim na doborze symboli, emblematów, które miały się znaleźć na tarczy herbowej.

Symbolika herbu

Reklama

Podczas konferencji nie tylko przedstawiono nowy herb diecezji, ale i wyjaśniono jego znaczenie. – Poprzez poszczególne obrazy chcieliśmy symbolicznie pokazać najważniejsze cechy diecezji. W dodatku musiały one być zgodne ze sztuką heraldyczną tak, by większości ludzi kojarzyły się z tym samym – mówił Wacław Szetelnicki. Na stylizowanej renesansowej tarczy herbowej, trójdzielnej w rosochę, znajduje się na pierwszym błękitnym polu krzyż i złota litera „M”, jest to bezpośrednie nawiązanie do herbu papieża Jana Pawła II, którego decyzją powstała diecezja świdnicka. W drugim polu czerwonym znajduje się skrzyżowana zielona palma, a na niej złoty pastorał, atrybuty św. Stanisława ze Szczepanowa – patrona diecezji. W trzecim polu złotym znajduje się orzeł czarny wywodzący się z rodowych herbów linii Piastów śląskich z czarną przepaską sierpową, na niej pośrodku krzyż. Jest to nawiązanie do związku diecezji z archidiecezją wrocławską. Ten wymowny znak diecezji, jak powiedział o herbie bp Marek Mendyk, został zadekretowany i stał się obowiązującym symbolem rozpoznawczym diecezji.

Cyfrowa diecezja

Konferencję prasową wykorzystano również do zaprezentowania nowej szaty graficznej strony internetowej, która została odnowiona także technologicznie. O jej nowoczesności mówił dr Rafał Witkowski, podkreślając, że jest to jedna z nielicznych stron internetowych, pobierających bezpośrednio informacje z diecezjalnej bazy danych. – Informacje na temat parafii i księży są pobierane prosto z bazy danych, która jest prowadzona w diecezji, co oznacza, że informacje na stronie będą tak samo aktualne, jak w samej diecezji. Nie będzie żadnych opóźnień ani przesunięć między tym, co jest publikowane na stronie, a tym, jak wygląda stan aktualny. Diecezja świdnicka jest jedną z pierwszych diecezji, która tę technologię zastosowała – mówił dr Rafał Witkowski.

Członek grupy „Indico Plus” przedstawił dodatkowo aplikację „Drogowskaz”, która swoim zasięgiem będzie obejmowała całą diecezję. – W „Drogowskazie” można znaleźć przede wszystkim aktualne informacje o Mszach św., spowiedzi i nabożeństwach z okolicznych parafii na podstawie geolokalizacji. To aplikacja dla podróżujących, ale i każdego, kto szuka w danym miejscu czy okolicznościach sposobności do modlitwy – tłumaczył dr Witkowski.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Retransmisja Mszy św. z aktem zawierzenia diecezji świdnickiej św. Józefowi

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

św. Józef

o. Paulini, Świdnica

Ołtarz główny św. Józefa

Ołtarz główny św. Józefa

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP podczas Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa w Świdnicy bp Marek Mendyk, biskup świdnicki w uroczystym akcie zawierzenia powierzył Diecezję Świdnicką opiece św. Józefa. 

W Świdnicy w 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa opiekunem Kościoła, biskupi zawierzyli diecezję świdnicką. Msza św. była transmitowana pod poniższym linkiem.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Bp Śmigiel do policjantów: mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia

2021-07-29 10:35

[ TEMATY ]

policja

bp Wisław Śmigiel

Karol Porwich

„Mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia” – mówił bp Wiesław Śmigiel. Niebieskie uniformy policjantek i policjantów wypełniły mury katedry bydgoskiej. Wspólna modlitwa mundurowych była elementem obchodów tegorocznego Święta Policji.

Przybyłych funkcjonariuszy, na czele z komendantem wojewódzkim Policji generałem Piotrem Leciejewskim, wojewodę i samorządowców, poczty sztandarowe, powitał ks. prałat Stanisław Kotowski – wojewódzki kapelan stróżów prawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję