Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2021, str. 9

Krzysztof Świertok/ BPJG

Dotarła pierwsza piesza pielgrzymka

366. Piesza Pielgrzymka Łowicka dotarła na Jasną Górę. Wędruje od 1656 r. W tym roku sztafetowo – przez 6 dni po 25 osób, błagając o ustanie pandemii. To pierwsza tegoroczna kompania piesza. Uczestnicy pamiętali o zmarłym bp. Józefie Zawitkowskim, który zawsze im towarzyszył. Mszy św. wieńczącej wędrówkę przewodniczył łowicki biskup pomocniczy Wojciech Osial.

Niezwykłe wotum

Urna z prochami kobiet zamordowanych w niemieckim obozie Ravensbrück została złożona na Jasnej Górze. Co trzecia więźniarka obozu była Polką. Już w obozie przyrzekły Matce Bożej, że gdy przeżyją to piekło, przybędą do Częstochowy. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1946 r. z inicjatywy Józefy Kantor, nazywanej „proboszczem w pasiaku”. Obozowe śluby wypełniają teraz ich rodziny i przyjaciele.

Reklama

Alabastrowe wotum ma kształt róży, bo właśnie te kwiaty wyrosły pod obozowymi murami, gdzie grzebano ciała więźniarek. Ich prochy były wrzucane też do pobliskiego jeziora. Jedyne możliwe do imiennej identyfikacji pochówki zachowały się na pobliskim cmentarzu komunalnym i właśnie stamtąd ziemia oraz prochy zostały złożone w urnie.

W Ravensbrück, największym obozie dla kobiet i dzieci, przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne. By człowiek człowiekowi nigdy więcej nie zgotował takiego piekła, o pokój na świecie i pamięć apelował bp Andrzej Przybylski.

Jasnogórski flesz

Trwają pielgrzymki nowo wyświęconych diakonów i kapłanów.

Reklama

Odbyło się spotkanie przełożonych paulińskich wspólnot z Polski pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów. Mnisi podkreślają, że włączenie się w szeroko rozumiane duszpasterstwo (parafialne i sanktuaryjne) jest odpowiedzią na znaki czasu i ważnym udziałem niewielkiego zakonu – posługującego w 17 krajach w ponad 70 domach – w budowaniu Kościoła.

• 2 czerwca – pielgrzymka redaktorów i czytelników Naszego Dziennika.

• 3 czerwca – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa; godz. 11 – procesja z Jasnej Góry do archikatedry.

• 4-5 czerwca – IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca „Z Maryją, Matką nadziei”.

Pielgrzymka służby zdrowia

Po uśmiech Maryi i nadzieję, z modlitwą za tych, którzy zmarli na COVID-19, na Jasną Górę przybyła 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia.

– W czasie walki z pandemią na skutek zakażenia koronawirusem zmarło ponad 220 lekarzy i 160 pielęgniarek – podkreślił ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Zauważył, że w tę walkę włączyło się także wielu kapłanów, kapelanów szpitalnych i tych, którzy jako wolontariusze zgłosili się do posługi w szpitalach tymczasowych.

Dziękujemy wszystkim, zarówno świeckim, jak i duchownym, którzy walczą z koronawirusem. – Niech Bóg wynagrodzi za tę postawę służby człowiekowi. Wszyscy w ojczyźnie jesteśmy współodpowiedzialni za budowanie programu po pandemii – podkreślano podczas pielgrzymki.

2021-05-26 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję