Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2021, str. 9

Papieskie podziękowanie dla Jasnej Góry

W podziękowaniu za włączenie się w światowy maraton modlitewny o ustanie pandemii COVID-19 Jasna Góra otrzymała od papieża Franciszka specjalny dar. Jest nim kryształowy różaniec. Sanktuarium znalazło się na szlaku różańcowego maratonu w łączności z Ojcem Świętym i sanktuariami świata 3 maja – w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten dar – podkreśla przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. – Pozostanie on w tym miejscu jako szczególna pamiątka majowego wydarzenia i dołączy do kolejnych papieskich wot, które mają wyjątkowe znaczenie.

Reklama

W liście, który Jasna Góra otrzymała wraz z różańcem, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji w imieniu Ojca Świętego podziękował za odpowiedź częstochowskiego sanktuarium na prośbę Franciszka o włączenie się w błaganie o ustanie pandemii pod hasłem „Kościół modlił się nieustannie do Boga”.

Kryształowe różańce jako znak zjednoczenia w modlitwie papież pobłogosławił 1 maja w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Otrzymują je wszystkie wyznaczone miejsca, w których zanoszone jest błaganie o ustanie pandemii.

Jasnogórskie prymicje i kapłańskie jubileusze

Czerwiec to na Jasnej Górze czas modlitwy kapłanów nowo wyświęconych i tych, którzy obchodzą kolejne jubileusze święceń. Sanktuarium jest też dla wielu miejscem odkrywania i potwierdzania powołania oraz ofiarowania życia Chrystusowi.

Reklama

– Prymicje jasnogórskie to szczególny dla mnie dzień – powiedział ks. Tomasz Gryl z archidiecezji częstochowskiej. Dodał też jak ważnym momentem była dla niego modlitwa dziękczynna na Jasnej Górze za powołanie i zachęta jasnogórskiego dziennikarza, którego wówczas spotkał, by jako kleryk „wpisał się” przez fotografię w tworzoną wtedy mozaikę ofiarowaną Matce Bożej w roku obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu w 2017 r.

Ksiądz Łukasz Haduch, ojciec duchowny w przemyskim seminarium, zachęcał neoprezbiterów: – Wpatrzcie się w jasnogórski Obraz i wsłuchajcie się w to, co Matka Boża swym gestem chce nam powiedzieć: „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”. To jest odpowiedź na wszystkie nasze pytania, zmagania, chwile zwątpienia.

Ksiądz Paweł Górski z diecezji tarnowskiej, który niedawno obchodził tutaj srebrny jubileusz święceń, wspomniał, że wydarzeniem przełomowym w jego życiu był 1991 r. i ŚDM na Jasnej Górze. Później były pielgrzymki i spotkania. – Kiedy klęka się przed Obrazem Matki Bożej, jest po prostu dobrze – wyznał.

Na Jasnej Górze każdego dnia trwa modlitwa za duszpasterzy, o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

Jasnogórski flesz

Trwają pielgrzymki nowo wyświęconych diakonów i kapłanów.

Nabożeństwa czerwcowe odprawiane są codziennie o godz. 19.

Dobiega końca nowenna przed wspomnieniem św. Antoniego. Za jego wstawiennictwem wierni modlą się za Kościół, o pokój, nawrócenie i potrzebne łaski przez 9 wtorków, do 13 czerwca o godz. 7 w kaplicy św. Antoniego.

• 7 czerwca – czuwanie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich;

• 8 czerwca – 142. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych;

• 11 czerwca – Pielgrzymka Diabetyków;

• 12 czerwca – Pielgrzymka Sportowców; Pielgrzymka Poczty Polskiej; Pielgrzymka Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II; Pielgrzymka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym; • 13 czerwca – Pielgrzymka Ogrodników; Pielgrzymka Służb Weterynaryjnych.

2021-06-01 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję