Reklama

Działamy zgodnie z ustaleniami

Dochowaliśmy wszelkich procedur i mamy wszystkie niezbędne dokumenty do legalnego wydobywania węgla w kopalni Turów – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Niedziela Ogólnopolska 23/2021, str. 47

Materiał prasowy

Artur Stelmasiak: Negocjacje i rozmowy ze stroną czeską trwały od wielu lat. W ich efekcie podpisano porozumienie, które było podstawą do wydania koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów. Czy PGE wywiązało się z tych polsko-czeskich ustaleń?

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Proces służący przedłużeniu koncesji dla kopalni Turów rozpoczęliśmy ponad 6 lat temu, w 2015 r. Od tego czasu prowadzimy stały dialog ze stroną czeską. Na szeroką skalę przeprowadziliśmy ponadstandardowe konsultacje transgraniczne, które zakończyły się podpisaniem przez stronę czeską protokołu, w którym zawarte zostały konkretne działania, mające na celu obniżenie wpływu kopalni na okoliczne obszary. Spełniliśmy wszystkie postanowienia, do których się zobowiązaliśmy, a we wrześniu zakończymy budowę prewencyjnego ekranu chroniącego odpływ wód gruntowych w kierunku kopalni. To jest nasza dobrowolna inicjatywa, aby wyjść naprzeciw naszym czeskim sąsiadom. Ponadto, tak jak ustaliliśmy ze stroną czeską, wybudujemy wał ziemny, który będzie swoistą tarczą zabezpieczającą przed pyłami z kopalni. Poza inwestycjami, które realizujemy w związku z porozumieniem, sami z siebie przeznaczamy setki milionów złotych na inwestycje prośrodowiskowe. Nasze starania są przykładem daleko idącej dobrej współpracy na styku granic. Spełniliśmy wymagane warunki, a nawet zobowiązaliśmy się do tego, że podejmiemy dodatkowe działania, aby nasza kopalnia mogła dalej funkcjonować. Dochowaliśmy wszelkich procedur i mamy wszystkie niezbędne dokumenty do legalnego prowadzenia dalszej działalności.

Reklama

Co by się stało, gdybyśmy zamknęli kopalnię i elektrownię? Jaki miałoby to wpływ na polską energetykę, bezpieczeństwo kraju i na Bogatynię?

Paradoksalnie natychmiastowe wstrzymanie wydobycia skutkowałoby poważnymi zagrożeniami geotechnicznymi i środowiskowymi, które mogłyby doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Ponowne uruchomienie kopalni i elektrowni Turów byłoby wręcz niemożliwe. Natychmiastowe ich zamknięcie pozbawiłoby środków utrzymania nie tylko pracowników, ale również osoby zatrudnione w spółkach zależnych czy w wielu firmach zewnętrznych oraz ich rodziny. Łącznie to blisko 80 tys. osób. Kopalnia i elektrownia są ściśle powiązane z całym regionem, w którym kompleks funkcjonuje, i jego mieszkańcami. Nie tylko dają pracę, ale także sprawiają, że kwitnie przedsiębiorczość. Wpływy do budżetu gminnego też w znacznej mierze pochodzą z kompleksu Turów i firm z nim powiązanych. Wyłączenie elektrowni przede wszystkim zdestabilizowałoby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, jako jeden z jego najważniejszych elementów. Kompleks energetyczny w Turowie zapewnia do 7% zapotrzebowania na energię w Polsce.

Jakie kroki podejmuje PGE, by uspokoić nastroje po czeskiej stronie?

PGE zainwestowało w kompleks Turów setki milionów złotych na inwestycje proekologiczne. Zostało podjętych wiele działań minimalizujących wpływ odkrywki na warunki środowiskowe – w ostatnich latach na ten cel Grupa przeznaczyła 90 mln zł. Jak już wspomniałem, we wrześniu kończymy budowę prewencyjnego ekranu chroniącego zasoby wodne na czeskim pograniczu. Na tę inwestycję przeznaczymy ok. 17 mln zł. Jest to dobrowolna, profilaktyczna inwestycja PGE i ma na celu eliminację potencjalnego wpływu odkrywki Turów na odpływ wód z terytorium Czech. Zakończenie prac związanych z budową ekranu nie zakończy naszej troski o warunki hydrologiczne w regionie. Gdy już ekran powstanie, przeprowadzimy dodatkowe badania i analizy, aby sprawdzić, czy spełnia swoją funkcję. Gdyby była konieczna jego rozbudowa, zobowiązaliśmy się, że poniesiemy koszty tej inwestycji. Dodatkowo, zgodnie z trwającymi rozmowami, planujemy budowę wału ziemnego, który będzie zabezpieczał przed pyłami z kopalni. Ochrona środowiska, w tym troska o zasoby wód, ma dla nas ogromne znaczenie. Od czasu rozpoczęcia prac nad przedłużeniem koncesji w sposób priorytetowy podchodzimy do tematu ochrony zasobów wód. Nasze działania tylko to potwierdzają.

2021-06-01 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję