Reklama

Świat potrzebuje serca

Życie to nie muzeum, bardziej przypomina ciągłą wędrówkę, w trakcie której odkrywamy otaczające nas piękno.

Swoją najnowszą książką ks. Krzysztof Pawlina otwiera Sezon na życie... Autor wprowadza nas w refleksyjną opowieść o otaczającym nas pięknie oraz tym, jak w jego zakamarkach odnaleźć sens istnienia. Niczym wirtuoz słowa buduje narrację wokół trzech tematów: życia, sztuki i wędrówki.

Szczególnie mocno w jego refleksjach wybrzmiewa ten ostatni motyw. Udając się wraz z autorem w liryczną podróż, poznajemy jego głębokie przemyślenia na temat ważnych dzieł sztuki. Nie jest to stricte akademicki wykład, lecz żywa refleksja podbudowana wnikliwymi i nieoczekiwanymi spostrzeżeniami. Jego uwagi zapewne niejednemu z nas zburzą ujednolicony i zastany obraz świata, pozwalając na nowo ułożyć puzzle, z których złożona jest rzeczywistość, i odkryć w niej piękno.

Reklama

Książkę otwiera słowo wstępne, które napisał Ernest Bryll. „Każde rozważanie jest pytaniem, niepewnością, szukaniem. Dlatego – stwierdza poeta – tak mi bliska ta wędrówka. Idziemy niepewni siebie, szukamy pewności, próbując zrozumieć życie przez piękno, ważne dla nas obrazy, rzeźby, freski – bardzo, bardzo w sobie niepewni, a jednocześnie pewni, że musimy odnaleźć jakby przez to «coś» życie tego Kogoś”.

Przez swoją publikację ks. Pawlina uwrażliwia czytelnika na Kogoś, Kogo można odkryć w pięknie tego świata. Jak sam zauważa: „Piękno ma w sobie coś z sacrum. Jest tajemnicą pociągającą i inspirującą... Doświadczając piękna, wyczuwamy, że za nim kryje się coś lub Ktoś”. Nie bez powodu autor używa tu dużej litery.

Sezon na życie – zamyślenia to niepowtarzalna i głęboka dawka refleksji, która otwiera nas na to, co piękne, dobre i prawdziwe, zgodnie z myślą, którą podsuwa autor: „Świat potrzebuje serca, a nie tylko wysokiej wieży. Bez serca wszystko staje się przeraźliwym milczeniem”. To serce odnajdziemy w najnowszej książce ks. Pawliny.

Sezon na życie – zamyślenia
Ks. Krzysztof Pawlina
Wydawnictwo: Sióstr Loretanek
Liczba stron: 184

2021-06-01 09:28

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję