Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpowiedzialność za ludzi

Budowanie życia na Jezusie jest tajemnicą Jego krzyża, a nie interesu – powiedział abp Wacław Depo w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej.

Niedziela częstochowska 23/2021, str. V

[ TEMATY ]

prymicje

święcenia kapłańskie

Maciej Orman/Niedziela

Prymicyjne błogosławieństwo

Prymicyjne błogosławieństwo

Metropolita częstochowski przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, która była również dniem prymicji neoprezbiterów.

Tożsamość kapłana

W homilii zwrócił uwagę, że słowa Jezusa o ustanowieniu Eucharystii wskazują na kapłańską tożsamość. – One kształtują nasze życie w kluczu eucharystycznym – stwierdził. Duchowny przypomniał, że obecny rok duszpasterski Kościół w Polsce przeżywa pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” i apelował, „aby na dar Chrystusa odpowiedzieć wdzięcznością i wiernością do końca”.

Krzyż, nie interes

Reklama

Odwołując się do starochrześcijańskiego tekstu Didache, metropolita częstochowski przestrzegał przed osobami, które „chcą robić interes na Chrystusie”. – Budowanie życia na Jezusie jest zawsze tajemnicą Jego krzyża, a nie interesu. Tajemnica kapłaństwa jest związana z tajemnicą Kościoła, który nas potwierdza, wybiera, namaszcza i posyła, ale w którym występują łaska i grzech – wyjaśnił.

Poprawność religijna

Pasterz odniósł się również do medialnej wypowiedzi jednego z dominikanów, który przez pewien czas był klerykiem częstochowskiego seminarium, a który w wulgarny sposób krytykował hierarchię polskiego Kościoła. Duchowny uznał jego zachowanie za przejaw poprawności religijnej będącej efektem poprawności politycznej. – Czyż tego nie możemy nazwać wirusem wiary w imię wolności przepowiadania? I jakim językiem? Nie wolno nam dopuścić do tego, żeby odłączać sprawy Boga, Chrystusa od Kościoła, który jest bogaty w łaskę, ale jednocześnie w ludzi grzesznych – wzywał abp Depo.

Udział w cudzie

Przyznał, że „centrum naszego życia była, jest i będzie wierność Chrystusowi przez codzienną Eucharystię, która jest naszym współuczestnictwem w krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa”. – Niech więc to współuczestnictwo w cudzie kapłańskiej służby stale nas niepokoi, aby tym głębsza była nasza odpowiedzialność za odradzanie ludzi w Bogu i dla Boga – zaapelował abp Depo. Na zakończenie neoprezbiterzy udzielili prymicyjnego błogosławieństwa, a po Mszy św. odebrali dyplomy ukończenia studiów.

Czas owoców

Reklama

– Czas po święceniach jest czasem świętowania i radości z tego, że seminarium przynosi owoce – powiedział Niedzieli ks. Grzegorz Szumera, rektor WSD w Częstochowie. Przyznał, że wspólnota czeka już na nowych kandydatów. – Jeżeli my jako cały Kościół, czyli każdy ochrzczony, będziemy przeżywać naszą relację z Chrystusem, to na takim gruncie również rodziny i parafie staną się wspólnotami, z których będą wyrastać powołania – podkreślił.

Wstępuj śmiało!

Czy grzech jest przeszkodą do tego, by zostać kapłanem? – Po pierwsze, grzechy są do przebaczenia. Po drugie, człowiek może się nawrócić. Po trzecie, jeśli zachwyci się Chrystusem, pragnie tak samo traktować innych ludzi i pociągać ich do Boga – odpowiedział ojciec duchowny ks. Michał Pabiańczyk. Kapłan podkreślił, że Bóg oczywiście zachęca nas do zmiany życia, ale zaznaczył również, że On przyszedł powoływać zwyczajnych ludzi. – Jeżeli słyszysz głos powołania, wstępuj śmiało do seminarium w Częstochowie – podsumował.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymicje bp. Janusza Mastalskiego w rodzinnej parafii

[ TEMATY ]

biskup

prymicje

Joanna Adamik

- Otwarcie na własne powołanie jest podstawą realizacji siebie. Jeśli człowiek będzie myślał tylko o sobie i po swojemu budował swoje życie, to w którymś momencie podejdzie pod ścianę, gdzie jest napis „bezsens” i rozczarowanie sobą – mówił bp Janusz Mastalski podczas swojej Mszy św. prymicyjnej w rodzinnej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję