Reklama

Niedziela Lubelska

Wołanie o miłość

ŁĘCZNA W niedzielę 23 maja w domu parafialnym przy ul. Świętoduskiej zostało otwarte Okno Życia. To pierwsze tego typu miejsce w naszej archidiecezji.

Poświęcenia okna dokonał bp Mieczysław Cisło. Miejsce, w którym w bezpieczny sposób matki mogą pozostawić noworodki i niemowlaki, którymi nie mogą lub nie chcą się opiekować, powstało z inicjatywy proboszcza parafii Marii Magdaleny ks. Janusza Rzeźnika i grupy świeckich osób, poruszonych losem bezbronnych dzieci. O profesjonalne funkcjonowanie dba Stowarzyszenie Okno Życia. – Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Rozpoczynamy pisanie ważnego sprawdzianu. Wierzymy, że z Bożą pomocą i zaangażowaniem dobrych ludzi zaliczymy ten sprawdzian – powiedziała Agnieszka Litwinek-Jabłoniec. W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Powiatu Łęczyńskiego Arkadiusz Biegaj i burmistrz miasta Leszek Włodarski. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie stowarzyszenia i chórek Mimo Wszystko.

Reklama

Biskup Mieczysław Cisło nazwał dzieło świadectwem wiary i kultury życia. Przypomniał, że troska o życie jest wpisana w misję Kościoła. W latach 70. XX wieku z inicjatywy bp. Bolesława Pylaka w Lublinie powstał dom samotnej matki, w którym schronienie znajdowały dziewczęta i kobiety zagrożone aborcją. Nawiązując do ewangelicznego obrazu Boga, ksiądz biskup za św. Janem przypomniał, że Bóg jest miłością. Człowiek, stworzony na obraz Boży, upodabnia się do Niego przez miłość. Pasterz rozwinął wątek miłości bezinteresownej, której przykładem jest macierzyństwo, rodzicielstwo, przyjaźń. – Miłość z Boga jest szkołą życia; jest „szczęściodajna” i nadaje sens życiu. Duch Święty roznieca tę miłość w cichości ludzkiego serca. Dziś modlimy się, by Okno Życia było wołaniem o miłość, o rodzicielską miłość do poczętego życia w czasach, gdy życie jest degradowane, a dramatem naszej cywilizacji jest śmierć poczętych na żądanie. Mam nadzieję, że okno będzie szansą na przeżycie dla dzieci, ale też wołaniem, by nie było niechcianych dzieci. Niech ono będzie w służbie miłości i życia – powiedział ksiądz biskup.

Lokalizacja okna, w którym znajduje się „kosz Mojżesza”, nie jest przypadkowa. Usytuowanie we wschodniej ścianie domu parafialnego, tuż przy podjeździe, zapewnia bezpieczeństwo, a jednocześnie anonimowość.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostrów Wlkp.: Kilkudniowa dziewczynka pozostawiona w „oknie życia”

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek wielkanocny w „oknie życia” przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp. znaleziono noworodka – potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.

Jak dowiedziała się PAP pozostawione dziecko to kilkudniowa dziewczynka.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję