Reklama

Niedziela Lubelska

Wyjątkowa parafia

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie nazywany jest „kościołem papieskim”.

Niedziela lubelska 23/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, decyzją papieża Franciszka, rozpoczął się w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia (radość miłości). Jest on okazją, by przybliżyć kościoły i parafie Świętej Rodziny na terenie naszej archidiecezji: w Lublinie, Chełmie i Puławach. Pierwszą świątynią noszącą ten rzadki tytuł jest kościół w lubelskiej dzielnicy Czuby. Stanowił uzupełnienie jednej z „białych plam” na mapie miasta i diecezji, jak nazywał abp Bolesław Pylak brak pozwoleń na budowę kościołów.

Historia

Wiosną 1982 r. bp Bolesław Pylak powierzył zorganizowanie ośrodka duszpasterskiego oraz prowadzenie prac budowlanych ks. Ryszardowi Jurakowi. Wznoszenie tymczasowej kaplicy rozpoczęto 28 września, a już 12 grudnia jej poświęcenia dokonał bp Zygmunt Kamiński. Dzień później decyzją bp Bolesława Pylaka powołano Samodzielny Ośrodek Duszpasterski pod wezwaniem Świętej Rodziny. Stanowił filię parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Rektorem kościoła został ks. Ryszard Jurak, a pierwszym wikariuszem ks. Leszek Kuna. Parafia Świętej Rodziny została erygowana 21 listopada 1984 r. W następnym roku rozpoczęto prace przy budowie kościoła. W 1990 r. budowa zyskała stan surowy zamknięty; wówczas pierwszą Pasterkę odprawił w niej bp Piotr Hemperek.

Reklama

Kościół został wzniesiony według projektu architektonicznego Zbigniewa Szeligi. Intensywne prace wykończeniowe trwały do 1992 r., kiedy zamontowano m.in. nowe drzwi i stacje drogi krzyżowej, ustawiono konfesjonały. Dwa lata później w strzeliste okna wstawiono witraże projektu Marka Piątkowskiego, a po kolejnym roku zainstalowano piękne organy z Monachium. Witrażowe prezbiterium przedstawia św. Józefa z Najświętszą Maryję Pannę adorujących Pana Jezusa obecnego w tabernakulum. Witrażowy jest również wizerunek św. Jana Pawła II po prawej stronie kościoła.

W 2015 r. po przejściu ks. Ryszarda Juraka na emeryturę drugim proboszczem w historii parafii został ks. Tadeusz Pajurek. Dwa lata później, w 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, kościół został uroczyście poświęcony przez abp. Stanisława Budzika. W 2016 r. rozpoczął się generalny remont świątyni. Pierwsza została odnowiona kaplica adoracji pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W następnym roku przeprowadzono termomodernizację świątyni z wymianą okien i ułożeniem granitowej posadzki. W minionym roku zostały wyremontowane schody przed wejściem z podjazdem dla niepełnosprawnych. Kolejnym przedsięwzięciem jest wymiana dachu.

Wizyta Jana Pawła II

Historycznym wyróżnieniem dla lubelskiej parafii Świętej Rodziny była wizyta papieża Jana Pawła II w Lublinie 9 czerwca 1987 r. Miasto, z którym Ojciec Święty przez 24 lata był związany przez pracę akademicką na KUL, musiało długo czekać na przyjazd znamienitego profesora. Okazją stała się III pielgrzymka papieża do ojczyzny z okazji Narodowego Kongresu Eucharystycznego. Program pobytu w Lublinie obejmował modlitwę przy mauzoleum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, wizytę w katedrze i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także Mszę św. z sakramentem święceń kapłańskich dla 50 diakonów z całej Polski. Niezagospodarowane tereny Czubów stały się idealnym miejscem na liturgię dla milionowej rzeszy wiernych. Wstrzymano nawet na kilka miesięcy budowę kolejnych bloków, by nie stracić terenu na uroczystości. Dla parafian było to wielkie święto i wyróżnienie.

Reklama

Dzień po pobycie Jana Pawła II został wmurowany kamień węgielny, poświęcony przez papieża podczas jego wizyty. Jest to wymowne, że właśnie na terenie parafii Świętej Rodziny miała miejsce Msza św. dla mieszkańców Lublina i regionu, sprawowana przez papieża nazywanego „papieżem rodziny”. Na pamiątkę został zachowany ornat, w którym wyjątkowy celebrans sprawował liturgię; jest udostępniony dla pielgrzymów w gablocie w kościele obok klęcznika przed wizerunkiem św. Jana Pawła II. W 2012 r. uroczyście obchodzono 25-lecie wizyty Ojca Świętego w Lublinie. Mszy św. przewodniczył były sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał, że „po ulicach Lublina chodził święty”.

Aktywna wspólnota

Parafia obchodzi dwa odpusty w ciągu roku. W niedzielę Świętej Rodziny trwa szczególna modlitwa za wszystkie rodziny parafii i miasta, a małżonkowie – jubilaci uroczyście odnawiają przyrzeczenia. Drugi odpust, obchodzony od 2019 r. za zezwoleniem Stolicy Apostolskiej, przypada 9 czerwca, w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II. – Dbamy o to, by wszystkie uroczystości związane z św. Janem Pawłem II odnosiły się do jego nauki o rodzinie – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek. – Tak w maju obchodziliśmy 101. urodziny Ojca Świętego, tak będziemy przeżywać 34. rocznicę jego wizyty w Lublinie. W dn. 6-8 czerwca zaplanowaliśmy triduum pt. „Papieskie Dni Rodziny”, a 9 czerwca uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika i koncert poświęcony słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oraz św. Janowi Pawłowi II – zaprasza ksiądz proboszcz. Kościół na Czubach wpisany jest w kulturalną mapę Lublina. W 1997 r. parafia zainicjowała Międzynarodowy Festiwal Organowy, na który przybywają wybitni artyści, w tym światowe sławy. W tym roku tematyka festiwalu poświęcona będzie rodzinie w nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Parafia Świętej Rodziny aktywnie włączyła się w przeżywanie Roku św. Józefa i każdego 19. dnia miesiąca zaprasza na modlitwę przez wstawiennictwo Opiekuna Pana Jezusa. Z racji Roku Rodziny w każdy wtorek o godz. 11.30 i 17.30 sprawowana jest nowenna do Świętej Rodziny, a po niej Msza św. wotywna. Codziennie w południe w kaplicy adoracji sprawowana jest Msza św. poprzedzona Różańcem w intencji rodzin i zakończona Litanią do Świętej Rodziny. Duszpasterze zapraszają wiernych z miasta i diecezji na modlitwę w tym wyjątkowym miejscu. Mają nadzieję, że po ograniczeniach związanych z pandemią uda się zorganizować pielgrzymki dla różnych wspólnot. W parafii działa ok. 20 różnych grup modlitewnych i formacyjnych. – Parafia jest wspólnotą wspólnot. Wszystkie grupy tworzą jedną wspólnotę parafialną, która spotyka się na niedzielnej Eucharystii – podkreśla proboszcz. Wielu mieszkańców parafii, dzielnicy, a nawet miasta aktywnie włącza się w działalność m.in. Drogi Neokatechumenalnej, Odnowy w Duchu Świętym czy zespołu synodalnego. W papieskiej parafii jest miejsce dla każdego.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blisko mimo wszystko

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ewa Monastyrska

Krasnobrodzka świątynia Zesłania Ducha Świętego

Krasnobrodzka świątynia Zesłania Ducha Świętego

Skupiamy się bardzo często na tym, co niesamowite w diecezji. Tym razem spotkamy się z, pozornie tylko, „zwyczajną” parafią – parafią Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie.

Każda parafia posiada swoją specyfikę, jednak zbyt rzadko zastanawiamy się nad tym, ile w niej potrzeba pracy, zaangażowania, a nade wszystko modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję