Reklama

Głos z Torunia

Idźcie i głoście

Kim będą ci, którzy otrzymali święcenia kapłańskie? Dokąd pośle ich Duch Święty? Ile osób dzięki nim odkryje swoje powołanie, jak św. Tymoteusz i św. Marek? Ilu dzięki ich przepowiadaniu powstanie jak Eneasz i Tabita?

Niedziela toruńska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

święcenia prezbiteratu

Renata Czerwińska

Radość wybrania wypełniła neoprezbiterów

Radość wybrania wypełniła neoprezbiterów

Toruńska katedra 29 maja wypełniła się wiernymi, którzy chcieli towarzyszyć alumnom w tak ważnym dla nich dniu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior Andrzej Suski. W koncelebrze uczestniczył bp Józef Szamocki oraz kapłani diecezji toruńskiej.

Posłanie

Reklama

Zwracając się do przyszłych prezbiterów i dziękując Bogu za dar kapłaństwa, Biskup Andrzej dał tym, którzy „przez swoje życie i posługę mają upodobnić się do Chrystusa, Najwyższego Kapłana, Pasterza Kościoła”, szczególne rady. Warto, aby pamiętali, że „Tym, który posyła, jest Chrystus. Posyła kogo chce i gdzie chce, ale nigdy nie zmusza. On posyła – ale człowiek wyraża zgodę. Posłany wie, że nie występuje w swoim imieniu, lecz w imię Tego, który go posłał. Dlatego posłany kapłan nie pełni swojej woli, swojej własnej misji, ale Zmartwychwstałego Pana, jest Mu wierny i posłuszny”. Gwarantem słuszności wyboru kapłańskiej drogi jest pogłębianie relacji z Bogiem, który jest żywy w Słowie i czynie.

Wspólnota wiary

Wybrani, aby głosić Dobrą Nowinę, doświadczają pustyni kuszenia, dlatego Kościół, posyłający w Imię Chrystusa, prosi Pana, by strzegł ich serc. Wezwani do ofiary z własnego życia mogą czerpać z przykładu mnóstwa świadków, jak choćby św. Maksymiliana Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup, w swojej posłudze nigdy nie będą sami: wstawiają się za nimi współbracia w kapłaństwie, siostry zakonne, rodziny, wspólnota seminaryjna, wierni parafii, z których pochodzą i do których zostaną posłani. Przede wszystkim jednak nie zabraknie im asystencji Ducha Świętego. – Idźcie radośnie i odważnie, bez lęku, bo Ten, który was posyła, jest z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata – zachęcił bp Suski

Od dziś diecezja toruńska została wzbogacona o 4 kapłanów: ks. Mateusza Architę, ks. Mateusza Bartkowskiego, ks. Michała Kowałkowskiego i ks. Pawła Orłowskiego. Życzymy im obfitości łask Bożych i wstawiennictwa świętych Apostołów, aby podobnie jak oni głosili Chrystusa aż po krańce świata.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy kapłanów!

Niedziela wrocławska 22/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Wrocław

święcenia kapłańskie

Agnieszka Bugała

Święcenia prezbiteratu przyjęło ośmiu kleryków MWSD i dwóch braci klaretynów

Święcenia prezbiteratu przyjęło ośmiu kleryków MWSD i dwóch braci klaretynów

Dziesięciu odpowiedziało na głos powołania i wytrwali w seminaryjnej formacji, aby 25 maja w archikatedrze wrocławskiej przyjąć święcenia prezbiteratu, których udzielił abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję