Reklama

Niedziela w Warszawie

Wilanów

W pokorze i służbie

W Świątyni Opatrzności Bożej bp Rafał Markowski udzielił święceń kapłańskich dwudziestu sześciu diakonom. To największa liczba neoprezbiterów od trzydziestu lat.

Niedziela warszawska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

Archidiecezja warszawska

Neoprezbiterom towarzyszyło wielu kapłanów archidiecezji warszawskiej

Neoprezbiterom towarzyszyło wielu kapłanów archidiecezji warszawskiej

W homilii bp Markowski przywołał moment Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku, kiedy Jezus żegnał się z Apostołami, złożył w ich ręce misję głoszenia Ewangelii i ustanowił Eucharystię. Zaznaczył też, że we wspaniałej atmosferze Wieczernika między Apostołami powstał spór o to, kto z nich jest największy. – Zobaczcie, czym jest słabość ludzka – przestrzegał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że w Wieczerniku Jezus przytoczył Apostołom przypowieść czynu. – Jezus wziął misę z wodą i zaczął obmywać swoim uczniom nogi. Dał nam przykład, jak mamy czynić – wskazał hierarcha i dodał, że w czasach Jezusa gest ten był dobrze znany, a wykonywany był przez sługi najniższej rangi.

Reklama

– Tam, w Wieczerniku, rodzi się kapłaństwo. Jezus pokazuje przez swoje słowa i czyny, co jest istotą kapłaństwa. Godzi dwie rzeczywistości i idee, które z pozoru wydają się nie do pogodzenia – ogromną władzę i bezgraniczną służbę. A tym, co je łączy. jest poczucie odpowiedzialności – podkreślił warszawski biskup pomocniczy.

Biskup Markowski zaznaczył, że otrzymaną w sakramencie święceń władzę nad duszą ludzką kapłani mogą czynić i sprawować tylko w poczuciu ogromnej pokory i służby. W przeciwnym razie staną się jak zwietrzała sól. – Musicie pielęgnować w sobie tę pokorę i służbę, abyście oddawali swoje życie dla Chrystusa – wskazywał biskup, a nawiązując do nałożenia przez niego rąk na głowy neoprezbiterów, zaznaczył, że to sam Chrystus w tym geście nakłada ręce na ich głowy.

– Idąc drogą kapłaństwa, możemy przeżywać również chwile takie, jak Piotr idący po jeziorze, kiedy zawołał: Panie, ratuj! Pozwólcie, niech Jezus weźmie was za ręce i poprowadzi przez życie, aby był waszą mocą i marzeniem. Bądźcie nieustannie przy Nim i z Nim – zachęcał bp Markowski.

Reklama

Na zakończenie liturgii dołączył do zebranych kard. Kazimierz Nycz. W krótkim słowie podziękował obu seminariom, a także rodzinom, z których pochodzą nowo wyświeceni. Zwrócił uwagę na szczególny kontekst święceń, które odbywają się w bliskości święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana i 40. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego. Życzył neoprezbiterom, aby byli zapatrzeni w kapłaństwo Prymasa Tysiąclecia. Następnie wręczył im dekrety na ich pierwsze parafie.

Uroczystość, podobnie jak rok temu ze względu na pandemię, odbyła się nie w archikatedrze, ale w największym warszawskim kościele. Uczestniczyli w niej krewni i bliscy nowo wyświęconych kapłanów, a także proboszczowie parafii rodzinnych, parafii, w których odbywali praktyki i do których zostali posłani. /łk

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy nowych kapłanów

Niedziela sosnowiecka 22/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

święcenia prezbiteratu

Piotr Lorenc/Niedziela

Nowi kapłani z bp. Grzegorzem Kaszakiem, rektorem seminarium ks. Konradem Kościkiem, rodzicami i proboszczami rodzinnych parafii

Nowi kapłani z bp. Grzegorzem Kaszakiem, rektorem seminarium ks. Konradem Kościkiem, rodzicami i proboszczami rodzinnych parafii

Wigilia Zesłania Ducha Świętego to bardzo ważny dzień w życiu naszej diecezji – tego dnia odbywają się święcenia kapłańskie.

W tym roku sakrament kapłaństwa z rąk biskupa Grzegorza Kaszaka przyjęło dwóch prezbiterów. Święcenia odbyły się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Do kapłańskiego grona dołączyli ks. Tomasz Jaskuła pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu i ks. Wojciech Jarczyk z parafii św. Barbary w Jaworznie.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję