Reklama

Z muzyką po zdrowie

Pandemia COVID-19 i izolacja wynikająca z obostrzeń sanitarnych w sposób szczególny uderzyły w pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Zamknięci w czterech ścianach, pozbawieni kontaktów z bliskimi – w sposób drastyczny odczuli ich fizyczne i psychiczne skutki.

Jednym ze sposobów przywracania zdrowia oraz poprawy funkcjonowania podopiecznych domów opieki są różne formy terapii zajęciowej, w tym muzykoterapia. Jej ciekawą ofertę, skierowaną do wybranych DPS-ów, przygotowali częstochowscy muzycy – Lidia i Przemysław Jeziorowscy, Paulina Rudzka oraz Wojciech Królikowski. Organizatorem projektu jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Sfinansowano go ze środków Fundacji PZU. Realizowany będzie w dniach 11-20 czerwca. „Pieśni regionu częstochowskiego” – warsztaty wokalne dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Częstochowie i okolicach będą spotkaniem profesjonalnych muzyków z osobami, które spędzają swoje życie z dala od rodziny. – Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk – muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji. Zorganizowana przeze mnie grupa muzyków daje podopiecznym możliwość spotkania z profesjonalną edukacją – wyjaśnia dr hab. Przemysław Jeziorowski, pomysłodawca i koordynator projektu. – Przez prezentację i nauczanie pieśni regionalnych chcemy osiągnąć główne cele: przywracanie zdrowia oraz poprawę funkcjonowania osób z problemami natury fizycznej, emocjonalnej i umysłowej.

Reklama

Projekt stwarza szansę wprowadzenia odmiany w rutynę dnia codziennego. Pozwoli zwrócić uwagę na inne aspekty życia, które dla wielu osób może straciły sens z uwagi na oddalenie od rodziny lub pogorszenie stanu zdrowia, niepozwalające na samodzielną egzystencję. – Mamy nadzieję, że nasze zajęcia warsztatowe będą służyć rozbudzeniu potrzeby kontaktu z muzyką i z drugim człowiekiem, tak bardzo zredukowanym w dobie pandemii COVID-19 – podkreśla Jeziorowski. Bezpośrednimi celami projektu są: podniesienie efektywności uczenia się u podopiecznych, usprawnienie zdolności koncentracji uwagi, nauczenie się sposobów radzenia sobie ze stresem, wspomaganie rozwoju psychicznego – budowanie wiary we własne siły, zachęcenie do słuchania muzyki i podjęcia aktywności przez uczestnictwo w warsztatach wokalnych, integracja społeczności DPS, kształcenie umiejętności pracy w grupie, eliminowanie napięć emocjonalnych, poprawa komunikacji między podopiecznymi DPS-ów. Pośrednim celem projektu jest również poznanie kultury okolic Częstochowy – pieśni, tańców i strojów regionalnych.

– Przewidujemy, że bezpośrednio z projektu skorzysta 115 podopiecznych z 4 DPS-ów w: Częstochowie, Turowie, Woli Czaryskiej i Drużykowej. Będą to osoby, którym stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w zajęciach o charakterze muzykoterapeutycznym. Właściwie dobrane metody i ćwiczenia aktywizujące z pewnością pomogą im w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aby utrwalić rezultaty, działania te powtórzą się dwukrotnie w każdym z wybranych DPS-ów. Zajęcia będą się odbywać w odpowiednich rygorach sanitarnych.

Co istotne, na realizacji projektu „Warsztaty wokalne...” skorzystają również terapeuci, pracownicy DPS-ów oraz rodziny podopiecznych. – Terapeuci i pracownicy jako opiekunowie podopiecznych będą mogli w przyszłości podejmować działania podobne tematycznie do naszych zajęć warsztatowych – zaznacza Przemysław Jeziorowski.

2021-06-01 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję