Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 5

Modlitwa, która zmienia świat

Modlitwa różańcowa może zmienić nas i świat – przypominali na Jasnej Górze uczestnicy 9. Pielgrzymki Żywego Różańca i zachęcali do liczniejszego włączenia się w to dzieło, „by Różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Ksiądz Jacek Gancarek, moderator krajowy wspólnoty, powiedział, że po Eucharystii i sakramentach świętych najbardziej sprawdzoną i skuteczną modlitwą jest właśnie Różaniec. – Nie dajmy sobie wmówić, że jest to modlitwa tylko osób starszych. To modlitwa pełna nadziei, przemieniająca serca. To modlitwa na dzisiejszy czas – podkreślił ks. Gancarek i za św. Janem Pawłem II przypomniał, że Różaniec to „skuteczna broń przeciwko herezjom, wojnom, piekłu”.

Modlitwę tę „promuje” Jasnogórska Rodzina Różańcowa, czyli wspólnota powstała z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego, który skierował do Polaków apel, by modlitwą różańcową powiązać wszystkie serca, aby „stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”.

Reklama

Na Jasnej Górze, każdego dnia, częstochowianie i pielgrzymi gromadzą się o godz. 16 na modlitwę różańcową w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Jest ona transmitowana przez Radio Jasna Góra i jasnogórski kanał YouTube. Różaniec jest odmawiany podczas pielgrzymek i nocnych czuwań modlitewnych.

Serce przy Sercu

Czerwiec w naszej tradycji jest czasem szczególnego kultu Serca Bożego i tajemnicy Eucharystii. Na Jasnej Górze Maryja, czczona w swoim wizerunku hodegetrii, wskazuje na Chrystusa. Biskup Andrzej Przybylski podczas tegorocznej uroczystości Bożego Ciała przypomniał, że „największym skarbem Jasnej Góry nie jest ta cudowna i piękna Ikona Pani Jasnogórskiej, ale jest nim Najświętszy Sakrament, a najważniejszą i najskuteczniejszą modlitwą jest Msza św.”. Tajemnica Najświętszej Eucharystii jest tu sprawowana niemal bez przerwy, w ubiegłym roku prawie 45,5 tys. razy.

Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się codziennie od godz. 6 do 21 w kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania. Do adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie zachęca także Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne.

Reklama

Tradycyjnie w czerwcu odbywają się pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przypominają o potrzebie rozbudzenia większej miłości do Serca Bożego oraz adoracji Go w Najświętszym Sakramencie.

O kulcie Serca Bożego przypomina na Jasnej Górze zabytkowa kaplica w bazylice. Pochodzi z XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się figura Pana Jezusa z otwartym sercem, które jest symbolem miłości Chrystusa do każdego człowieka.

Jasnogórski flesz

Muzea jasnogórskie są już czynne codziennie w godzinach od 9 do 17. Pielgrzymi mogą zwiedzać Muzeum 600-lecia, jasnogórski Skarbiec i część ekspozycji w Bastionie św. Rocha.

Zwiedzający mogą skorzystać z wiedzy przewodników Jasnogórskiego Centrum Informacji, które otwarte jest od 8 do 16 (oprócz świąt). Przewodnicy oprowadzają też grupy niemieckie, angielskie, francuskie, włoskie, hiszpańskie.

Coraz liczniej przybywają już pielgrzymki rowerowe a nawet biegowe. 300 km w 3 dni pokonało 6 biegaczy ze Wschowy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Modlili się o zdrowie dla chorej na nowotwór żony przyjaciela. – Nie zabrakło wokół nas dobrych ludzi, bardzo dziękujemy – podkreślali.

• 15 czerwca – Pielgrzymka Profesorów Politechniki Poznańskiej;

• 19 czerwca – Pielgrzymka Akcji Katolickiej; Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ; Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości; Pielgrzymka Wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy;

• 20 czerwca – Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję