Reklama

Niedziela Częstochowska

Przy miłującym Sercu

Co wyróżnia członków Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, działającego również w naszej archidiecezji?

Niedziela częstochowska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Krzysztof Świertok/BPJG

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Pielgrzymka Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, 2019 r.

Mamy ochronę w Sercu Pana Jezusa. Od rana pamiętam o moim Mistrzu. W ten sposób czuwam przy Jego Sercu. Każdy z nas codziennie poświęca godzinę na obecność przy Sercu Pana Jezusa. Ta obecność to nie tylko modlitwa, lecz także poświęcenie siebie przez pomoc potrzebującym, np. opieka nad dzieckiem – powiedziała Irena Heluszka ze Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Godzina obecności

Reklama

We wspólnocie straż spotyka się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 7 na Mszy św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz w pierwszy czwartek miesiąca co trzeci miesiąc na Mszy św. o godz. 18 i czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. – Jest to żarliwa modlitwa przede wszystkim za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie, by miał kto nas prowadzić w pielgrzymce życia – wyjaśniła Krystyna Polak, zelatorka. Wspomina ona panią, która zachęciła ją do zaciągnięcia się do straży. Do dziś pamięta jej słowa: „Wszystko w życiu będzie się udawało, na wszystko znajdzie się czas”. – Trzeba odwagi i trzeba dziękować. Jest to piękne – opowiadała pani Krystyna i dodała: – 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę, która odbędzie się 19 czerwca, to wielka radość.

O roli tej wspólnoty mówił proboszcz ks. Ryszard Umański: – Cieszę się z każdej wspólnoty, szczególnie takiej jak ta, czyli bardzo zaangażowanej i oddającej cześć Sercu Jezusa. Jego kult jest potrzebny w każdej parafii. Straż przy parafii św. Wojciecha założyła w 2007 r. Maria Mazur. Dziś liczy ok. 30 członków.

Adoracja nocna w rodzinie

– Bractwo Godziny Świętej ma swoje godziny modlitw, czyli czuwania. Członkowie czuwają i modlą się w różnych intencjach, np. wynagradzającej Sercu Jezusa, za papieża, Kościół, rodziny i w intencjach podawanych na każdy miesiąc – powiedział ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, opiekun bractwa, który szerzy kult do Serca Jezusa. Członkowie praktykują adorację nocną Najświętszego Sakramentu w rodzinie raz w miesiącu w godz. 21-6. Uczestniczą we Mszach św. w ich intencjach w oktawę Bożego Ciała i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. – Naszym zadaniem jest kochać Jezusa miłością mocną, otwartą i odważną, a także włączyć się w zbawcze działanie Jego Serca przez Eucharystię i podejmować modlitwę, aby ludzie zjednoczyli się z Bogiem i między sobą – mówi Teresa Dyrka, animatorka. Bractwo w parafii w Myszkowie istnieje od 1976 r. i liczy 33 osoby, w tym 5 osób jest spoza parafii. Pani Teresa z przejęciem zauważyła, że członkowie bractwa umierają w dniu, w którym czuwali.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa jest przepełnione miłością

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

esprit.com.pl

11 czerwca obchodzone jest w Kościele wspomnienie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Niewiele osób wie, że papież Klemens XXIII w 1765 roku, udzielił Kościołowi w Polsce, jako pierwszemu na świecie, pozwolenia na odprawianie tego święta. O obietnicach złożonych przez Jezusa św. Małgorzacie Alacoque, wszystkim którzy będą propagować kult Najświętszego Serca opowiada Marek Zaremba, współautor książki „Dwa serca”, którą tygodnik "Niedziela" objął swoim patronatem.

Miriam Arbtner- Korczyńska: Skąd zainteresowanie kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa i pomysł na rekolekcje „Dwa serca”?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję