Reklama

Głos z Torunia

Uczyńcie, co wam mówi Syn

Matka, która jest blisko każdego, wysłucha, ocali, wesprze. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest jednym z najmłodszych w Kościele, ale bardzo potrzebnym. Potwierdza to coroczne święto w Wardęgowie.

Niedziela toruńska 24/2021, str. VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Aleksandra Wojdyło

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

Do Matki Bożej Wardęgowskiej co roku przybywają pielgrzymi

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego grupami i indywidualnie, piesi i zmotoryzowani, rodziny i samotni, z bliska i z daleka zmierzają do Matki. Obrała swe miejsce właśnie tu, daleko od wielkich miast, pośród pól, ogrodów i pagórków. Niezależnie od wieku tu wszyscy czują się jak dzieci. Tu dokonują się cuda. Tu wiara się umacnia. Tu wiara jest żywa. Cud Bożej łaski dotyka wszystkich modlących się serc. Kustosz sanktuarium ks. Michał Napierała wraz z parafianami troszczy się nie tylko materialnie o rozwój tego sanktuarium, ale stwarza wiele możliwości rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu.

Usłyszeć głos Boży

Późnym popołudniem 24 maja polana wokół sanktuarium Matki Bożej w Wardęgowie wypełniła się pielgrzymami, którzy we wspólnocie wiary i radości składali Maryi swe troski, dziękowali za zdrowie w dobie pandemii, wypraszali łaski dla swych rodzin.

Reklama

Każdy przybywający tu pątnik pierwsze swe kroki zawsze kieruje do małej, urokliwej kapliczki, w której tronuje figura Matki Bożej Wardęgowskiej. Przed nią klęka, swój wzrok i myśli wznosi ku górze, zapala świeczkę wotywną, zatrzymuje się na krótką modlitwę.

– Zawierzamy Maryi swoje codzienne sprawy, aby wzięła je i rozwiązała zgodnie z wolą Bożą, abyśmy usłyszeli, czego Bóg od nas pragnie. Róbcie wszystko, co powie wam Syn – mówiła Matka Boża – tak bp Józef Szamocki mówił w słowie wstępnym do Mszy św. odpustowej.

Dochować wierności

– W czasach, kiedy ludzie przestają myśleć o Bogu i Kościele, narzucając innym złe ideologie, są jednak świadkowie żywego Chrystusa jak wy, którzy – jak św. Jan – bierzecie Matkę do siebie – zwrócił się do rzeszy wiernych bp Józef. Zachęcił zgromadzanych, by dziękowali Bogu za to, że nie utracili wiary, oraz do tego, aby nie wstydzili się jej wyznawać. Odwołując się do słów kard. Wyszyńskiego, wezwał, aby oddać się pod opiekę i obronę Matki Bożej. Wskazania Prymasa Tysiąclecia są nadal aktualne: to m.in. dochowanie wierności małżeńskiej, odpowiedź na łaskę powołania, nie uleganie nałogom.

Reklama

„Kto ma szerokie serce i miłość ku Bogu bez zastrzeżeń, ten nie boi się nowych ludzi, bo chce, aby niebo posiadało miliony milionów” – cytował myśl Prymasa Ksiądz Biskup i dodał, że odkrycie miłości Boga Ojca jest fundamentem naszego życia. Przypomniał również, że Bóg szuka każdego i chce nas uchronić od konsekwencji grzechu, byśmy przyznając się do winy, zechcieli naprawić błędy życia i osiągnęli zbawienie. Wezwaniem na dzisiejsze czasy jest zawierzenie Panu Bogu jak dziecko – prosto, z pełną ufnością, otwarcie, bez granic.

Wyznawać wiarę

Porównując sanktuarium wardęgowskie do największych ośrodków maryjnych w Europie, bp Józef zwrócił uwagę, że Matka Boża szczególnie w takich miejscach czuwa nad Kościołem. – Maryja wychodzi nam na ratunek, o tym mówi święto Matki Kościoła – podkreślił hierarcha. Na koniec wezwał wiernych do odważnego wyznawania wiary, do ochrony rodziny i do troski o życie ludzkie.

Nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna zakończyły Mszę św. odpustową. Na koniec pasterz udzielił dzieciom indywidualnego błogosławieństwa.

Matko Boża Wardęgowska, uzdrów nas i miej nas w swej opiece.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dołącz do Jerycha

2021-08-24 12:40

Niedziela łódzka 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny kolegiaty w Łasku

Ołtarz główny kolegiaty w Łasku

– Nadchodzący wrzesień w naszej archidiecezji będzie czasem ewangelizacji, ponownego odnalezienia zapału do życia Ewangelią – mówił abp Grzegorz Ryś, zapraszając do udziału w wydarzeniach religijnych.

Ogólnopolski Kongres Ewangelizacyjny, spotkanie ewangelizacyjne na Stadionie Orła, Msza św. dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Elżbiety Czackiej, Arena Młodych oraz rekolekcje ewangelizacyjne w 17 kościołach stacyjnych, a także rekolekcje dla kapłanów i sióstr zakonnych, to wydarzenia, które zostaną poprzedzone Jerychem modlitewnym. Przez 7 dni i nocy w kościołach Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi, Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi, Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela w Aleksandrowie Łódzkim, Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku przedstawiciele różnych wspólnot i organizacji trwać będą nieustannie na modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję