Reklama

Kościół

Za te 40 lat – wielkie Bóg zapłać!

Nagroda im. bp. Andrzejewskiego w tym roku trafiła do rolników.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” został powołany w 1981 r. Był to pierwszy niezależny od komunistycznej władzy związek, który upominał się o prawa rolników i suwerenność Polski. Wszystko zaczęło się od robotniczych strajków w sierpniu 1980 r. Także rolnicy podjęli wówczas walkę z władzami komunistycznymi o zalegalizowanie swojej niezależnej organizacji. Starania trwały 9 miesięcy, aż w końcu władze PRL zgodziły się na rejestrację rolniczej Solidarności w maju 1981 r. – Dopiero wspólny nacisk rolników – akcje strajkowe, protesty w całym kraju – oraz zdecydowane zaangażowanie i presja wywierana na rządzących ze strony kard. Wyszyńskiego i całego Kościoła przyniosły efekt – podkreślił Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji „Solidarna Wieś”.

Chrześcijańskie wartości

Czterdziestoletni dorobek NSZZ RI „Solidarność” jest trudny do przeceniania. Z okazji okrągłego jubileuszu związek otrzymał Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego, przyznaną przez Kapitułę Fundacji „Solidarna Wieś”. – Na tę nagrodę pracowało kilka pokoleń ludzi, którzy postanowili zawalczyć o wolną i demokratyczną Polskę. To są przeżycia radosne i smutne, bo przecież w tym zrywie i w tych marzeniach o wolności były też chwile bardzo przykre, wywołane stanem wojennym, aresztowaniami i odosobnieniami, a także śmiercią naszego kolegi Piotra Bartoszcze – podkreśliła Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI„Solidarność” podczas uroczystości wręczenia nagrody 17 czerwca w siedzibie KEP.

Reklama

Rolnicy w całej swojej 40-letniej historii mogli liczyć na wsparcie biskupów oraz wiejskich proboszczów, którzy towarzyszyli niezależnym organizacjom i zawsze je wspierali. „Kapituła, przyznając nagrodę, doceniła, że NSZZ RI «Solidarność» zarówno w stanie wojennym, po nim, jak i w wolnej Polsce stawiał na trwałość rodzinnych gospodarstw rolnych, obronę polskiej ziemi, tradycji i chrześcijańskiego systemu wartości na pierwszym miejscu w swej codziennej aktywności. Związek zawsze uważał, że prawo do efektywnego gospodarowania na własnej ziemi to racja stanu państwa polskiego i warunek jego niepodległości” – czytamy w uzasadnieniu przyznania Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego.

Dla sprawy polskiej

Kardynał Stefan Wyszyński podczas spotkania 6 lutego 1981 r. z przedstawicielami „Solidarności Wiejskiej”, która później przekształciła się w NSZZ RI „Solidarność”, powiedział, że ten ruch musi „służyć sprawie Polskiej”. – Ten ruch Solidarności wsi, czerpiący z tradycji wsi z czasów insurekcji kościuszkowskiej, z tradycji PSL Stanisława Mikołajczyka oraz z doświadczenia powstających od 1978 r. komitetów samoobrony chłopskiej ziemi i niezależnego związku zawodowego rolników, za swój cel obrał służbę sprawie polskiej przez reprezentowanie tych, którzy przez wieki ojczyznę naszą żywili i jej bronili – podkreślił dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Członkowie NSZZ RI „Solidarność” pracowali dla Polski także w czerwcu 1989 r., kiedy niektórzy działacze weszli do parlamentu i przyczynili się do tego, by komunizm na stałe odszedł do przeszłości. Później, w trakcie negocjacji dotyczących wejścia do UE związek wskazywał, że Polska jest dużym krajem rolniczym i rolnictwo jest naszym atutem, a nie balastem. – Słusznie domagaliście się równego traktowania rolnictwa w całej Unii. Dzięki wam część tych postulatów została zrealizowana. Za te 40 lat pracy dla Polski – wielkie Bóg zapłać! – powiedział podczas uroczystej laudacji wiceprezes IPN.

2021-06-22 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Posacki SI otrzymał zakaz wypowiedzi w mediach i działalności rekolekcyjno-duszpasterskiej

[ TEMATY ]

Kościół

Jezuicka Kuria w Krakowie potwierdziła informację, że znany teolog i demonolog o. Aleksander Posacki SI otrzymał od przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Wojciecha Ziółka, zakaz publicznego sprawowania funkcji kapłańskich, wypowiadania się w mediach i działalności rekolekcyjno-duszpasterskiej. "Zakaz ten ma mu dać czas na refleksję co do stylu jego życia zakonnego oraz wierności w przestrzeganiu reguł i ślubów w Towarzystwie Jezusowym" - poinformowała KAI jezuicka Kuria.
O. Posacki SJ ma 56 lat, to znawca demonologii, historii filozofii, nowych ruchów religijnych, sekt oraz problematyki okultyzmu i ezoteryki.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Kenia: kościół nie jest miejscem agitacji politycznej

2021-09-16 17:19

[ TEMATY ]

polityka

episkopat

Kenia

Vatican News

Przed przyszłorocznymi wyborami w Kenii, biskupi tego kraju zabronili politykom prowadzenia kampanii w kościołach. „Kościół jest ponad polityką” – powiedział abp Martin Kivuva Musonde, przewodniczący kenijskiego episkopatu.

Podczas konferencji prasowej hierarchowie wyrazili sprzeciw wobec przemawiania podczas Mszy. Według nich politycy nadużywają w ten sposób miejsc kultu i starają się zamieniać kościoły w pole kampanii politycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję