Reklama

Wiara

Jak powrócić do Serca Jezusa

Ponowienie Aktu oddania Polski Sercu Pana Jezusa to impuls do wzmożenia naszej misji ewangelizacyjnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwamy w dziękczynieniu dobremu Bogu i pasterzom polskiego Kościoła za ponowienie Aktu oddania naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, co miało miejsce 11 czerwca 2021 r. Chcemy jednak zapytać: i co dalej? Zastanawiamy się nad tym po to, by nie zatrzymać się wyłącznie na kolejnych rocznicowych obchodach. Traktujemy to wydarzenie jako impuls, jako Boże tchnienie Jezusowego Serca.

Rzeczy nowe i stare

W Kościele znajdujemy różne formy i przejawy kultu oraz pobożności. Wśród nich kult Serca Jezusowego, który śmiało można uznać za nieoceniony kościelny skarb. Kierując się biblijną mądrością, warto ukazać ten kilkuwieczny skarb z nową świeżością, w nowych formach, nieco nowym językiem. Takie zadanie stawia sobie Sercańskie Centrum Duchowości powstałe przy Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, którego oficjalne otwarcie nastąpi jesienią br. w Krakowie z udziałem przedstawicieli różnych środowisk kościelnych w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Propozycje dla parafii

Zeszyt Pierwsze piątki miesiąca, który ukaże się w październiku, będzie zaadresowany do duszpasterzy. Pierwsza część obejmie sześć pierwszych miesięcy nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. Później będą ukazywać się kolejne zeszyty w systemie półrocznym. Pakiet pierwszopiątkowy będzie obejmował punkty do kazań na niedzielę przed pierwszym piątkiem, by powiedzieć uczestnikowi niedzielnej Eucharystii, dlaczego warto przyjść w najbliższy piątek do kościoła. Tematem niedzielnym pierwszego roku będzie 12 obietnic z objawień udzielonych przez Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque. Druga i trzecia część materiałów będzie obejmować punkty do kazań, modlitwę wiernych oraz nabożeństwo wynagradzające przed wystawionym Najświętszym Sakramentem na pierwszopiątkową Mszę św. z udziałem dzieci i dorosłych. Każdy miesiąc będzie osadzany na fundamencie biblijnym – pierwszy temat na listopad „«Odnów nas, Boże, nasz Zbawco» (Ps 85) – Serce Jezusa, ulecz moją chorą duszę”. Dla dzieci zaproponujemy dostosowaną czasowo adorację eucharystyczną z wezwaniami do Serca Jezusa, uwzględniającymi język i wrażliwość dziecięcą, np. wezwanie „Serce Dzieciątka Jezus, naucz mnie kochać coraz więcej”.

Reklama

Dla rodziców

Na wiosnę przyszłego roku będzie dostępny program duszpasterski na parafialne spotkania z rodzicami dzieci przed Pierwszą Komunią św. Będzie on obejmował 7 spotkań, od października do kwietnia, do przeprowadzenia w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Będzie miał charakter ewangelizacyjny w duchu osobistego poświęcenia się Sercu Jezusa. Celem jest praktykowanie wraz z dziećmi, jeszcze przed Pierwszą Komunią św., pierwszych piątków oraz doprowadzenie do poświęcenia się rodziny Bożemu Sercu przed uroczystością komunijną. Program obejmie również przebieg białego tygodnia.

Katechezy szkolne

Na stronie Centrum będą dostępne katechezy do przeprowadzenia w szkole na 2 lub 3 dni przed każdym pierwszym piątkiem miesiąca. Służyć to ma zarówno ugruntowywaniu tej praktyki, jak i przypominaniu o niej. Katechezy będą przygotowywane dla dwóch poziomów: dla klas IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej oraz dla klas szkół ponadpodstawowych.

Rekolekcje parafialne

To możliwość przeprowadzenia rekolekcji „Zapisani w Sercu Jezusa” w obecności relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque. Ich zasadniczym rysem jest osobisty akt poświęcenia się Sercu Jezusa we wspólnocie parafialnej. Podjęcie decyzji o takim akcie oddania pociąga za sobą konsekwencje zmiany stylu życia – na życie w łasce Bożej i budowanej wokół siebie jedności w rodzinie, w Kościele oraz w społeczeństwie. Rekolekcje przebiegają według programu duchowego „Otwarte i zranione serce. Droga 7 kroków od grzechu do wolności” i stanowią osobisty akt oddania się Sercu Jezusa. Parafie, które zdecydują się na przeprowadzenie takich rekolekcji, będziemy zachęcać, by w każdy pierwszy piątek miesiąca stworzyć możliwość złożenia takiego aktu przez kolejne osoby. Pomocą w tym stanie się dostępny duchowy program „Otwarte i zranione serce”, które umożliwi każdemu osobiste przygotowanie się do złożenia aktu oddania.

Reklama

Nabożeństwa czerwcowe

Coroczne wydawanie rozważań na nabożeństwa czerwcowe będziemy przygotowywać w duchu spójności z tematem przeżywanego roku duszpasterskiego. Kult Serca Jezusa ma bowiem zawsze zadanie, by współodczuwać z Kościołem. Tej zasady mocno będziemy się trzymać.

Propozycje dla świeckich i duchownych

Propozycje dla świeckich poza parafią, czyli w domu rekolekcyjnym, są skierowane do tych, którzy oprócz Eucharystii i konferencji potrzebują indywidualnych rozmów i duchowego prowadzenia podczas trwania rekolekcji. Każda z naszych propozycji opiera się na osobistym akcie oddania się Sercu Jezusa. Zapraszamy na następujące sesje: „Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata” – rekolekcje dla osób indywidualnych; „Serce Jezusa, Królu i zjednoczenie serc wszystkich” – rekolekcje dla małżonków ze stażem 18+; „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia” – rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Zgodnie z prośbą sługi Bożego o. Dehona – założyciela sercanów, pragniemy zaprosić także kapłanów na rekolekcje zatytułowane: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”. Proponując duchową drogę opartą na osobistym poświęceniu się Sercu Jezusa, chcemy pomóc w odnowieniu swojej wiary i powołania, przeżywanych we wspólnocie Kościoła.

Początek drogi

Sercańskie Centrum Duchowości, które rozpoczyna swoją działalność, to początek drogi. Mamy serca rozgrzane miłością Serca Jezusa. Inspiruje nas Ono do podejmowania misji ewangelizacyjnej w budowaniu królestwa Bożego w duszach i w społeczeństwie. Rozpoczynamy z konkretnymi propozycjami duszpasterskimi i jednocześnie z przekonaniem, że będą one podlegać nieustannej weryfikacji. Chcemy być otwarci na różne głosy i wsłuchiwać się w opinie duszpasterzy i świeckich, by podejmować te wyzywania, które postawi przed nami kolejny etap czasu. Wspólnota SCD obejmuje aktualnie blisko 20 osób, wśród których są sercanie i świeccy.

Zapraszamy duchownych i osoby życia konsekrowanego, którym bliski jest kult Serca Jezusowego, na konferencję pastoralną, która będzie miała miejsce w dniach 8-9 października w Krakowie w ośrodku Domus Mater. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji będziemy się modlić w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, prowadzonej przez ojców jezuitów, czyli w miejscu, w którym 100 lat temu oraz w tym roku zostaliśmy zawierzeni jako naród i Kościół w Polsce Sercu Jezusowemu.

Autor jest dyrektorem Sercańskiego Centrum Duchowości

www.duchowoscserca.pl

2021-06-22 14:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne…

Dziś chcemy rozważyć trzy następujące po sobie wezwania: Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne…; Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino… i Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze…

Skąd to połączenie tych trzech wezwań? Zdecydowałem się na wspólne ich rozważenie przede wszystkim dlatego, że pięknie się razem komponują. Przecież od najmłodszych lat ukazywano nam Pana Jezusa jako kochającego Zbawiciela. Każdy z nas doświadczył Jezusowej dobroci i miłości. Wiemy o nich tak wiele i tak dobrze je znamy, że…. pozostawiają nas one całkowicie zimnych… Szkoła Jezusowego Serca zakłada, że cnoty jakimi cechuje się Serce Zbawiciela, staną się naszą drogą, będą tym, co chcemy naśladować i wcielać w nasze życie. Wymieniłem tylko dobroć i miłość, a przecież Serce Jezusa jest głębiną wszelkich cnót! Jak wiele możemy nauczyć się od Jezusa, który poprzez Sakrament Eucharystii zamieszkuje w naszych sercach, który w Sakramencie pokuty i pojednania przebacza nam grzechy…

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję