Reklama

Niedziela Lubelska

Czas serca

Katolicki Uniwersytet Lubelski został powierzony opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora ks. Idziego Radziszewskiego.

Niedziela lubelska 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

KUL

Agnieszka Marek

Wspólnota uniwersytetu przybyła na swoje święto

Wspólnota uniwersytetu przybyła na swoje święto

Tegoroczne święto rozpoczęła Eucharystia z udziałem Senatu KUL pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. – Człowieka trzeba mierzyć miarą serca, a więc miarą sumienia i ducha otwartego ku Bogu. Prosimy o serca mądre i wrażliwe na relacje z drugim człowiekiem i ze wspólnotą, zdolne do poszukiwania prawdy i wolności; serca wdzięczne Chrystusowi za Jego zbawczą miłość i zdolne do wypełniania Bożej woli – powiedział biskup senior diecezji radomskiej. Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni odśpiewali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski ofiarował Sercu Zbawiciela całą społeczność akademicką, a w sposób szczególny nowo powstałe Akademickie Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Źródło mądrości

Reklama

W drugiej części spotkania ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał ideę założyciela uniwersytetu, który ustanowił Serce Jezusa patronem KUL, upatrując w Nim źródła wszelkiej mądrości. Podkreślił, że współcześnie sercem uczelni, a zarazem podstawowym motywem działalności i źródłem aksjologicznego systemu funkcjonowania, jest Najświętszy Sakrament, czyli rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa. Ksiądz rektor nakreślił sylwetkę członka wspólnoty akademickiej KUL, który powinien kochać Chrystusa i Kościół; być człowiekiem szukającym prawdy; mądrym, potrafiącym uzasadnić swoje poglądy; odważnym i angażującym się w życie społeczne i pragnącym je udoskonalać w duchu przykazania miłości i poszanowania osoby ludzkiej; dojrzałym, zdolnym do piastowania odpowiedzialnych stanowisk i rozumnej pomocy drugiemu człowiekowi. – Chcemy budować wspólnotę akademicką zakorzenioną w wartościach wyrastających z Ewangelii – zapewnił ksiądz rektor. Podkreślił też szczególny wymiar święta, które wpisuje się w jubileusz 100. rocznicy zawierzenia narodu polskiego Boskiemu Sercu Zbawiciela.

Nagrody i medale

Święto patronalne było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom KUL. Prezydenta RP Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w obronie niezależności Kościoła i nauki polskiej wobec systemu totalitarnego w Polsce po 1944 r. ks. prof. Antoniemu Słomkowskiemu, rektorowi KUL w latach 1944-51, a ks. prof. Czesławowi Bartnikowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej. Z rąk Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odebrali profesorowie ks. Krzysztof Góźdź i Cezary Taracha. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Srebrny Krzyż Zasługi odebrał dr Tomasz Sieniow, a Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali profesorowie: Magdalena Charzyńska-Wójcik, Jolanta Klimek-Grądzka, ks. Mirosław Sitarz oraz Dariusz Skórczewski. Leszek Mądzik został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

W dniu 11 czerwca zostały także wręczone Nagrody im. hr. Anieli Potulickiej. Adam Zadroga, prezes Fundacji Potulickiej, przypomniał, że hrabina dbała o poziom edukacji i badań naukowych, promowała inicjatywy urzeczywistniające ideę chrześcijańskiego humanizmu i zwracała uwagę, by ekonomia szła w parze z celami społecznymi. Laureatami nagrody jej imienia zostali ks. prof. Adam Rybicki za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu chrześcijańskiego humanizmu oraz Monika i Andrzej Demczukowie, właściciele sieci restauracji „Plackarnia”, w kategorii działalności społecznej.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Scena Plastyczna KUL świętuje 50-lecie

[ TEMATY ]

KUL

Lublin

50 lecie

PAP

Prof. Leszek Mądzik

Prof. Leszek Mądzik

Scena Plastyczna KUL stała się fascynującą szkołą introspekcji i kontemplacji – napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do uczestników obchodów 50-lecia Sceny Plastycznej KUL, czyli „teatru bez słów” stworzonego i kierowanego przez Leszka Mądzika.

„Najważniejsze przedsięwzięcie artystyczne i filozoficzne prof. Leszka Mądzika, jest dla nas wciąż niezwykłym terytorium, na które wyprawiamy się z niepokojem, pokorą i zadumą. Utkane z bladego światła, szmerów i pochłaniającej ruch materii przestawienia prowadzą widzów przez labirynt najważniejszych zagadek egzystencjalnych dotykających sedna ludzkiego istnienia” – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście, który podczas uroczystości w piątek w Lublinie odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję