Reklama

Niedziela Sandomierska

Na chwałę Boga i Ojczyzny

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku odbył się X Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno-Patriotycznej.

Niedziela sandomierska 26/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs muzyczny

Archiwum szkoły

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany zdalnie

Jubileuszowy konkurs został zorganizowany zdalnie

Mottem przewodnim tegorocznego przeglądu były słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”. Ze względu na obostrzenia epidemiczne konkurs odbył się w zmienionej formule. Nie wszyscy uczestnicy mogli przybyć do szkoły osobiście, jednak organizatorzy postarali się, aby można było śledzić występy uczestników na kanale YouTube szkoły. Wszyscy chętni zostali poproszeni o nagranie swoich występów, przesłanie na podany adres, a komisja konkursowa odtwarzała nagrania.

Na konkurs zgłosiło się piętnastu wykonawców z Sandomierskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. Jury po burzliwych obradach przyznało nagrody w kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI następującym osobom: I miejsce – Aleksander Szwarnowiecki z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, II miejsce – Julia Woźniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Łuszczowie, III miejsce – zespół wokalny Perełki Papieskie z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie.

W kategorii szkoła podstawowa (kl. VII-VIII) i średnia nagrodzono natomiast następujących wykonawców: I miejsce – Klaudia Huk z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, II miejsce – Julia Papierz, Justyna Rawska, Martyna Wnuk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kocudzy, III miejsce ex aequo – Paulina Kulpa z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku oraz Maria Marzęda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz, zwracając się do uczestników, wyraził wielką radość, że pomimo trudności konkurs jednak się odbył. – Z jednej strony spuścizna św. Jana Pawła II, z drugiej strony wielkie dziedzictwo narodowe zostało przybliżone – powiedział. Dodał również, że tak jak kiedyś w rodzinach dziadkowie i rodzice uczyli pieśni patriotycznych, to dzisiaj tę rolę podtrzymuje szkoła i Kościół, a to spotkanie w Potoczku jest tego pewnym urzeczywistnieniem.

Reklama

Podsumowując uroczystość Jan Brzozowski, dyrektor szkoły, podkreślił, że ważne jest, aby pamięć o naszym wielkim rodaku była pielęgnowana, by uczniowie poznawali wartości, jakimi żył ich patron i nimi kierowali się w życiu. Zaznaczył również, że pieśni mają znaczące działanie w wychowaniu religijnym i patriotycznym młodego pokolenia. Pieśni zawsze podnosiły na duchu, uczyły wiary, były modlitwą w trudnych chwilach. Zamykając X Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotyczno-Religijnej, podziękował wszystkim przybyłym gościom, uczestnikom, sponsorom nagród oraz zaprosił na kolejną edycję, wyrażając nadzieję, że odbędzie się już w tradycyjny sposób.

Zmagania wokalne utalentowanych, młodych wykonawców w tym roku oceniało jury w składzie: Anna Ewa Sobota – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, Alicja Szewczyk – opiekun artystyczny i wokalny Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach oraz ks. Eugeniusz Kozłowski – pasjonat muzyki. Konkurs patronatem honorowym objęli: bp Krzysztof Nitkiewicz, Jerzy Bielecki – poseł na Sejm , Lech Sprawka – wojewoda lubelski, Teresa Misiuk – lubelski kurator oświaty, Artur Pizoń – starosta Powiatu Janowskiego, ks. kan. Krzysztof Woźniak, ks. Artur Dyjak oraz Leszek Nosal – wójt Gminy Potok Wielki.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wygraj Sukces

Niedziela sandomierska 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

konkurs muzyczny

Paweł Matyka

Festiwal jest znakiem rozpoznawczym Tarnobrzega

Festiwal jest znakiem rozpoznawczym Tarnobrzega

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się finał 26. Konkursu Piosenki Wygraj Sukces.

W tegorocznych zmaganiach wokalnych wzięło udział 973 miłośników muzyki. Młodzi wykonawcy pochodzący z różnych zakątków kraju, przez kilka miesięcy walczyli o tytuł laureata największego polskiego festiwalu piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Uczestnicy wzięli udział najpierw w kwalifikacjach wstępnych, które w tym roku odbyły się on-line, następnie w kwalifikacjach regionalnych, w 12 ośrodkach kultury w kraju. Spośród tej licznej grupy wyłoniono 88 uczestników, którzy wzięli udział w finale. Na gali finałowej poza występami młodych artystów słuchacze zebrani na widowni domu kultury oraz przed monitorami w swoich domach, mogli również usłyszeć mini recital przygotowany przez członków jury: Anetę Figiel, Rafała Szatana, Michała Jurkiewicza i Marcina Murawskiego, którzy występem zaczarowali publiczność. Po naradach jury przyznało Grand Prix 26 Konkursu Piosenki Wygraj Sukces Małgorzacie Sztanderze z Bytowskiego Centrum Kultury. – Nie mogę w tej chwili opisać emocji, które mi towarzyszą, ale jest naprawdę super – powiedziała Małgorzata Sztandera tuż po ogłoszeniu wyników. Fundatorem nagrody głównej jest prezydent miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, który objął patronat nad naszym festiwalem. Ponadto przyznano 12 nagród oraz 8 wyróżnień. W tym roku w składzie komisji artystycznej znaleźli się: muzyk, kompozytor, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Krzysztof Heering, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, trener wokalny Aneta Figiel, wokalista, aktor, kompozytor, aranżer Rafał Szatan oraz Michał Jurkiewicz – kompozytor, aranżer, skrzypek, altowiolista, lider zespołu Śrubki oraz muzyk i muzykolog Mariusz Ryś. Płyty z piosenkami i podkładami muzycznymi Konkursu Piosenki Wygraj Sukces rokrocznie wydaje tarnobrzeskie Studio Pro-Media. Jego właściciel, Jarosław Piątkowski, pokusił się o ogólną ocenę poziomu wszystkich uczestników tegorocznej edycji przedsięwzięcia, a trzeba zaznaczyć, że w tym roku do konkursu zgłosiło się blisko tysiąc uczestników z całej Polski w wieku od 7 do 19 lat. Wygraj Sukces to, ogólnopolski festiwal, który przez ponad ćwierć wieku swojego istnienia, zdobył już wierne grono fanów, o czym świadczy coroczna ogromna liczba zgłoszeń. Dla niektórych festiwal stał się znakiem rozpoznawczym Tarnobrzega. – Jak co roku, podczas finału naszego konkursu nie zabrakło wzruszeń, radości, spełnienia marzeń i dowodów przyjaźni, która przez lata uczestnictwa w konkursie zawiązała się między naszymi młodymi artystami, ich rodzinami i instruktorami. Część dzieci biorących udział w przesłuchaniach to już kolejne pokolenie festiwalowiczów – powiedziała Renata Domka z TDK, dodając jednocześnie, że dziękuje wszystkim wykonawcom, opiekunom, komisji artystycznej i widzom, którzy słuchali młodych artystów. Organizatorem wydarzenia był Tarnobrzeski Dom Kultury i Studio Pro-Media w Tarnobrzegu.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję