Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pamiątka Roku św. Józefa

Kościół parafialny w Dziwnowie kształtem nawiązuje do łodzi, symboliki pierwotnego kościoła i trudu pracy na morzu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Marcin Miczkuła

Kościół według projektu inż. Ottona Odona

Kościół według projektu inż. Ottona Odona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pośród wielu nadmorskich miejscowości, jedną z ciekawiej położonych jest Dziwnów. Zlokalizowany na obu brzegach cieśniny Dziwny, z jednej strony opiera się o morski brzeg, z drugiej o rzekę. W średniowieczu, ze względu na położenie, było to bardzo strategiczne miejsce. W 1170 r. w jego pobliżu miała miejsce bitwa morska.

Ewangelia w remizie

Pierwszą wzmiankę o tej wiekowej osadzie rybackiej znajdujemy w 1243 r. Po tym czasie strategiczne znaczenie Dziwnowa zaczyna gasnąć. W XIX wieku zaczęto odkrywać lecznicze walory położenia miejscowości, która zaczyna się rozrastać jako kurort. Powstają tu liczne domy leczniczo-wczasowe. Ówczesna gmina ewangelicka postanawia w tym miejscu wybudować świątynię. W 1891 r. zostaje wybudowany kościół neogotycki, który w czasie II wojny światowej zostaje uszkodzony. Po wojnie, ze względu na zły stan budynku, do kultu zostaje dostosowana remiza ratownictwa morskiego. Poświęcenie tej kaplicy odbyło się 26 kwietnia 1946 r. Dokonał go ks. Henryk Kulikowski, proboszcz z Kamienia Pomorskiego. W latach 50. XX wieku kościół ewangelicki został rozebrany. W 1972 r. do Dziwnowa trafia pierwszy duszpasterz rezydujący w miejscowości jako rektor kaplicy, ks. Franciszek Wojtuń. 25 kwietnia 1973 r. zostaje erygowana parafia św. Józefa w Dziwnowie. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Franciszek Wojtuń. To on podjął starania o budowę kościoła parafialnego na miejscu wspominanej już remizy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Projekt świątyni wykonany został przez Ottona Odona. W prezbiterium znajduje się mozaika przedstawiająca Świętą Rodzinę. Na ścianach bocznych kościoła mieści się Droga Krzyżowa wykonana w technice sgraffito i mozaiki przez Kazimierza Bieńkowskiego. Budowę kościoła i plebanii zakończył proboszcz ks. Stefan Kałużny. Podsumowaniem wszelkich starań było poświęcenie kościoła przez bp. Jerzego Strobę, 28 sierpnia 1977 r.

Kolejnymi proboszczami byli ustanowieni: ks. Wenancjusz Bororwicz, ks. Jan Faron, ks. Tadeusz Walczyk, ks. Marek Prusiewicz oraz ks. Karol Wilczyński. Dziś urząd proboszcza piastuje ks. kan. Andrzej Miś, który kontynuuje duszpasterstwo rozpoczęte przez poprzedników.

Rozważania o św. Józefie

W parafii żywy jest kult patrona. Każdego 19. dnia miesiąca odbywa się nabożeństwo do św. Józefa, na które parafianie oraz goście z różnych stron naszego kraju składają swoje intencje, aby przyzywać wstawiennictwa tego wielkiego orędownika. W parafii uroczyście świętuje się dwa odpusty św. Józefa: 19 marca i 1 maja. W Roku Jubileuszowym św. Józefa parafianie podjęli dwie nowenny różańcowe poprzedzające odpusty, w które włączyło się ponad 50 rodzin. Modlitwa przed odpustem marcowym była odmawiana w intencji rodziny, aby „były Bogiem silne”, natomiast przed majowym w intencji mężczyzn, żeby św. Józef był dla nich wzorem i orędownikiem. Nowennę kończyło nabożeństwo eucharystyczne. Z okazji Roku św. Józefa parafia we współpracy ze szkołą podstawową i przedszkolem zorganizowała miejsko-gminny konkurs plastyczny o św. Józefie. Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac. Jury oceniło grafiki i przyznało trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii. Jednak zwycięzcami są wszyscy, którzy podjęli się wyzwania przygotowania wizerunku Opiekuna Rodzin. Jako pamiątka Roku św. Józefa powstała na fasadzie kościoła mozaika Boga Ojca. Na świątyni dedykowanej ziemskiemu ojcu Pana Jezusa umieszczona została podobizna Jego Ojca Niebieskiego. Św. Józef ma nas właśnie do Niego prowadzić.

Święty Józefie, troskliwy obrońco Chrystusa, módl się za nami!

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarby Starszego Apostoła

Niedziela toruńska 21/2021, str. II

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Łucja Zielonko

Zapraszamy do wizyty w naszej parafii

Zapraszamy do wizyty w naszej parafii

Dookoła wsi aż pięć jezior, w pobliżu wzgórze owiane legendą o zapadłym grodzie, w centrum zabytkowy kościół i szlak św. Jakuba. Niech nas to nie dziwi – w końcu jesteśmy na Pojezierzu Brodnickim. To powody, by odwiedzić parafię Bobrowo.

Czy warto przyjechać do kościoła św. Jakuba w Bobrowie? – pytamy proboszcza ks. kan. Romana Dobrzewińskiego. – Oczywiście! – uśmiecha się gospodarz. Zajrzyjmy razem z nim do wnętrza kościoła.
CZYTAJ DALEJ

USA: Burmistrz Nowego Jorku ogłosił stan wyjątkowy

2026-02-23 06:50

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Nowy Jork

PAP/EPA/OLGA FEDOROVA

Burmistrz Nowego Jorku Zohran Mamdani ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy w mieście z powodu prognozowanej niezwykle silnej śnieżycy. Wprowadził zakaz przemieszczania się oraz zdecydował o zamknięciu w poniedziałek szkół publicznych. Władze ostrzegają przed zagrożeniem życia i całkowitym paraliżem komunikacyjnym.

Zakaz przemieszczania się – jak podała stacja Fox News – obowiązuje od godziny 21.00 (czasu lokalnego) w niedzielę do południa w poniedziałek. Restrykcje obejmują wszystkie ulice, autostrady oraz mosty, które zostają wyłączone z ruchu kołowego, z wyjątkiem pojazdów ratunkowych. Ograniczenia dotyczą samochodów osobowych, ciężarówek, a także skuterów i rowerów elektrycznych. Poruszać mogą się jedynie służby ratunkowe oraz pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej.
CZYTAJ DALEJ

KUL zaprasza na Drogę Krzyżową Światła i Słowa

2026-02-23 11:26

Paweł Nowakowski/KUL

Bogactwo symboliki światła w duchowym życiu człowieka jest wielorakie i kluczowe dla naszej wiary.

W Kościele Akademickim KUL odbyła się już pierwsza poranna Droga Krzyżowa Światła i Słowa w reżyserii Jarosława Figury. Przez sześć piątków Wielkiego Postu o godz. 6 rano zaplanowana jest wyjątkowa seria nabożeństw. Spotkania modlitewne łączą tradycyjną formę Drogi Krzyżowej z artystyczną oprawą światła i przestrzeni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję