Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Tak nazywana jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest poznawanie i wcielanie w życie nauczania Ojca Świętego w ramach m.in. obozów formacyjno-integracyjnych dedykowanych stypendystom.

Niedziela podlaska 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Spotkanie z bp. Antonim Dydyczem

Spotkanie z bp. Antonim Dydyczem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Drohiczyna w dniach 5-10 lipca przyjechało ponad 50 stypendystów z diecezji białostockiej, drohiczyńskiej i siedleckiej. Z racji obostrzeń epidemiologicznych, obóz formacyjno-integracyjny miał charakter międzydiecezjalny i był skierowany do uczniów szkół średnich.

W historycznej stolicy Podlasia

Młodzież rozpoczynała każdy dzień śpiewem Jutrzni. Punkt centralny stanowiła Eucharystia, w której oprawę zaangażowani byli stypendyści. Zarys ekumenicznej wizyty Ojca Świętego do historycznej stolicy Podlasia 10 czerwca 1999 r. oraz symbolikę pękniętego krzyża drohiczyńskiego przybliżył biskup senior Antoni Dydycz. Ekscelencja podczas spotkania w katedrze zarysował także etapy budowaniu relacji międzyludzkich na podstawie książki Miłość i odpowiedzialność. Biskup Antoni zachęcał uczestników obozu do odkrywania piękna przyjaźni i miłości oraz inwestowania w rozwój intelektualny i duchowy. Do dziedzictwa św. Jana Pawła II i idei obozów podczas spotkania nawiązał także ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ds. formacji stypendystów. Swoją refleksją podzieliła się także Marzena Sawuła, menedżer ds. Dnia Papieskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głoszone każdego dnia konferencje przez siostry zakonne i al. Karola Młynarczyka nawiązywały do hasła obozu Jestem, pamiętam, czuwam. Czwarta i ostatnia konferencja poświęcona była Matce Bożej. Program był ubogacony takimi atrakcjami jak: spływ kajakowy, zwiedzanie muzeum diecezjalnego, muzeum kajakarstwa i opłatkarni. Niemałe znaczenie miało poznanie przez stypendystów miejsc związanych z wizytą św. Jana Pawła II w Drohiczynie.

Stałym punktem dnia były wieczory pogodne, czyli spotkania w grupach oraz odpoczynek. Nie zabrakło także integracji, nad przebiegiem której czuwali animatorzy oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej z ks. Piotrem Jarosiewiczem, dyrektorem Wydziału Młodzieży, diecezjalnym asystentem KSM. Obóz formacyjno-integracyjny fundacji DNT został zorganizowany po raz pierwszy w Drohiczynie. Natomiast na terenie naszej diecezji stypendyści mieli już okazję spotkać się w Serpelicach.

Reklama

Jestem, pamiętam, czuwam

Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich stypendystów zrodził się w 2001 r. Wówczas stypendium otrzymywało 500 osób z 5 diecezji. Obozy formacyjno-integracyjne stanowią integralną część programu stypendialnego. W tym roku z racji obostrzeń epidemiologicznych, zamiast krajowego obozu dla wszystkich, organizowane są międzydiecezjalne, w których uczestniczą stypendyści najczęściej z dwóch lub trzech diecezji. Nowa forma wypoczynku i integracji stypendystów stanowi zachętę do wzmocnienia więzi i zawiązania nowych znajomości. Jest to kluczowy moment przełamania się po pandemii, która zaznaczyła się także w psychice młodych ludzi i przejawia się czasem wyizolowaniem. W myśl motta przewodniego Jestem, pamiętam, czuwam, dobierane są tak treści z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, aby uczestnicy mogli pogłębić relację z Panem Bogiem oraz zapoznać się ze szczególną maryjnością papieża.

Wpływ na powołanie

Pochodzący z parafii Knychówek Karol Młynarczyk, obecnie alumn IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, jest stypendystą FDNT. Jego obecność w fundacji ma związek z trafieniem do drohiczyńskiego seminarium. Pierwsze rekolekcje fundacji, które zorganizował ks. Krzysztof Mielnicki, diecezjalny koordynator, odbywały się właśnie w Drohiczynie. – Dzięki tym rekolekcjom po raz pierwszy znalazłem się w seminarium w Drohiczynie, co miało wpływ na powołanie i miejsce, w którym się znalazłem – zaznacza. Alumn podkreśla, że istotne jest to, że fundacja stwarza płaszczyznę do budowana relacji. – Kiedy spotykamy się na obozach ogólnokrajowych, możemy poznać osoby, które wyznają bliskie nam wartości i myślą podobnie – zauważa. Dodaje, że obozy są szczególnym czasem, kiedy nauczanie św. Jana Pawła II jest przekazywane, a stypendyści mogą czerpać z tego, ile się da.

Reklama

Szansa rozwoju

– Fundacja daje niesamowitą szansę osobom młodym, które chcą się rozwijać, ale nie zawsze mają ku temu możliwości – mówi Natalia Lewicka. Stypendystka fundacji swoją przyszłość chciałaby związać z filologią angielską. Uczennica białostockiego liceum dodaje, że fundację tworzy wspólnota ludzi otwartych, życzliwych, gdzie doświadcza się rodzinnej atmosfery. Stypendystka zwraca uwagę na rozwój duchowy, który ma miejsce dzięki rozważaniom Słowa Bożego i obcowaniu z młodzieżą wyznającą podobne wartości.

Pierwszy raz na obozie formacyjno-integracyjnym fundacji DNT była m.in. Julia Milanowicz z diecezji siedleckiej, która przyznała, że pobyt w Drohiczynie będzie dobrze wspominać. – Dzięki styczności z księżmi i siostrami zakonnymi miałam możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania związane ze sferą duchową i dorastaniem – zaznacza. Zdaniem Julii, stypendyści muszą pokazywać postawą i przykładem, że wiara jest w centrum ich życia. – Nieważne, w jaką stronę postanowiłabym pójść i co robić w przyszłości, wiem, że w fundacji są osoby, które w razie potrzeby wyciągną pomocną dłoń i nakierują na właściwą drogę – dodaje z nadzieją stypendystka.

Wdzięczni Ojcu Świętemu

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i ojczyzny. Idea utworzenia fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. W działania fundacji wpisuje się organizacja Dnia Papieskiego, programu stypendialnego, obozów formacyjno-integracyjych oraz przyznawane nagród Totus Tuus. Fundacja nazywana jest Żywym Pomnikiem św. Jana Pawła II, stąd podstawą jest poznawanie i wcielanie w życie jego nauczania. W diecezji drohiczyńskiej koordynatorem fundacji jest ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej. Nad przebiegiem obozu w Drohiczynie czuwali członkowie KSM Kamila Dębska, Natalia Zielińska, Mateusz Stefaniuk oraz ks. Piotr Jaroszewicz i al. Karol Młynarczyk.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy raz

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Angelika Zamrzycka

Julia Wrzosek przyjechała na obóz z Białegostoku

Julia Wrzosek przyjechała na obóz z Białegostoku

Julia Wrzosek jest jedną z pięciuset studentek i studentów, którzy wzięli udział w tegorocznym obozie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzieli się swoim doświadczeniem tego czasu.

Ks. Rafał Witkowski: W tym roku obóz wakacyjny stypendystów FDNT odbywał się w Zielonej Górze. Jak upłynęły Tobie te dni?

Julia Wrzosek: Intensywnie! Poznawaliśmy zakątki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, między innymi sanktuarium w Rokitnie czy figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie. Z koleżankami zwiedzałyśmy też Zieloną Górę – udało się odwiedzić palmiarnię, winiarnię czy planetarium.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję