Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Pierwszy szczyt pielgrzymkowy

Ze świadectwem wiary i nadziei składanych w Bogu i Maryi, z modlitwą o ustanie pandemii oraz o to, byśmy jak św. Józef mieli otwarte ojcowskie serca, na Jasną Górę przybyły pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze i mniejsze grupy. Lipcowy tzw. szczyt pielgrzymkowy związany jest z odpustem Matki Bożej Szkaplerznej.

Tegoroczne pielgrzymowanie dostosowane jest do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Tworzone są mniejsze grupy, pątnicy wędrują sztafetowo, najczęściej bez noclegów. – Taka forma pielgrzymowania wcale nie jest prosta. Często późno wracamy, a wyjechać trzeba bardzo wcześnie. Musimy uważać, żeby się nie spóźnić, i starać się, żeby się nie zniechęcić – powiedziała pani Anna, która po raz ósmy przyszła z Piotrkowa Trybunalskiego.

Reklama

– Bardzo się cieszymy, że mimo wszystko doszliśmy! Z Jezusem i Maryją można pokonać wszystko – przekonują pątnicy. Podkreślają, że „razem modlili się o to, by było już normalnie, żeby za rok można było wyruszyć w tradycyjny sposób”.

Wielkie grupy tworzą duchowi pielgrzymi, którzy trwając na modlitwie w swych parafiach, łączą się z tymi, którzy wyruszają w drogę.

– Tegoroczna pielgrzymka jest wielką zachętą do wierności Bogu – zauważył abp Adam Szal, który także w tym roku przeszedł cały pątniczy szlak w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, w której sztafetowo uczestniczyło ponad 2 tys. osób.

Reklama

Na Jezusową zachętę: „Wstańcie, chodźmy” odpowiedziało ponad 1,2 tys. pątników 87. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. Modlili się oni o wznowioną w parafiach peregrynację Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej, która już dwukrotnie została przerwana z powodu pandemii COVID-19.

Z modlitwą za polską wieś na Jasną Górę dotarła 38. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Polecamy ten trudny czas żniw i pogodę; modlimy się o pomyślne zbiory, żeby nie było głodu u nas i na całym świecie – mówili uczestnicy pielgrzymki.

Cały szlak przemierzyło 5 księży i 3 osoby świeckie, pozostali wędrowali po kilkadziesiąt kilometrów, bez noclegów. Z pątnikami modlił się bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji.

Pielgrzymki przybywają na Jasną Górę nie tylko po to, by zakończyć swoją wędrówkę – dla niektórych spotkanie z Maryją właśnie w tym miejscu jest dopiero początkiem drogi. 15 lipca wyruszyła biegowo-rowerowa pielgrzymka do największego na Ukrainie greckokatolickiego sanktuarium maryjnego w Zarwanicy. Pomysłodawcą pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, członek Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy, który corocznie organizuje pielgrzymki biegowe z Knurowa do jasnogórskiego sanktuarium.

Jasnogórski flesz

Odeszli do Pana:

• 10 lipca po długiej chorobie zmarł o. Konrad Pomper, paulin. Miał 75 lat, 49 lat był kapłanem, a 57 – zakonnikiem. Posługiwał w Leśnej Podlaskiej, na Jasnej Górze i przez 26 lat w paulińskich placówkach w Chorwacji i Niemczech.

• 13 lipca zmarł o. Kazimierz Uszyński, paulin. Miał 69 lat. W zakonie przeżył 41 lat, a w kapłaństwie 35. Zmarł, gdy przygotowywał się do sprawowania Mszy św. Jak wspominają świadkowie, od najmłodszych lat charakteryzowała go miłość do Najświętszej Eucharystii. Posługiwał w Brdowie, Łukęcinie i na Jasnej Górze. Służył zakonowi m.in. jako definitor generalny, był odpowiedzialny za formację młodych kapłanów.

W najbliższym czasie:

• 26 lipca – Pielgrzymka Biegowa z Tarnobrzega;

• 28 lipca – Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich;

• 29 lipca – Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta; Piesza Pielgrzymka z Lubomi;

• 31 lipca – Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego; Piesza Pielgrzymka Bydgoska; Piesza Pielgrzymka Góralska.

2021-07-20 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opłatek z Jasnej Góry na wigilijnych stołach polskich biskupów i tysięcy Polaków

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Już od dawna pielgrzymi przybywający na Jasną Górę chętnie nabywali bożonarodzeniowe opłatki, podkreślając, że opłatki z tego miejsca mają szczególne znaczenie. Opłatek z Jasnej Góry paulini zawozili do kard. Stefana Wyszyńskiego. Zawsze był na stole papieża Jana Pawła II. Wigilijny biały chleb otrzymali także polscy biskupi, którzy tutaj przeżywali rekolekcje.

- To właśnie Jasnogórska Pani jest wzorem dawania i przyjmowania miłości, która objawia się w Tajemnicy Bożego Narodzenia - powiedział KAI podczas dni skupienia, bp Artur Miziński, Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję