Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matka Boża Troskliwa z Kozłówka

Kapliczka z figurą Matki Bożej stojąca na pograniczu wsi Kozłówek i Markuszowa jest ważnym świadkiem historii.

Niedziela rzeszowska 30/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Marian Irzyk

Kapliczka z figurą Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka

Kapliczka z figurą Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka

Obie miejscowości należą do parafii Dobrzechów. Kapliczka, typu domkowego, pochodzi z końca XIX wieku, ale znajdująca się w jej wnętrzu figura Matki Bożej z Dzieciątkiem jest znacznie starsza, pochodzi z XVIII wieku. Mieszkańcy wspomnianych miejscowości od dawna bardzo czcili tę figurę, m.in. gromadząc się w majowe wieczory przy kapliczce, by modlić się i śpiewać maryjne pieśni. Jednak szczególną czcią zaczęli ją otaczać od czasu II wojny światowej.

Istotny wpływ miały na to tragiczne wydarzenia z tamtego okresu. Okupujący nasz kraj Niemcy wprowadzili zakaz udzielania jakiekolwiek pomocy Żydom. Polakom łamiącym ten zakaz groziła kara śmierci. W lipcu 1943 r., za udzielanie pomocy Żydom ukrywającym się w okolicznych lasach, Niemcy zamordowali sześciu mieszkańców Kozłówka i Markuszowej, zabronili też pochowania ich na cmentarzu parafialnym. W tej sytuacji rodziny czterech spośród zamordowanych osób zdecydowały się pochować je czasowo przy kapliczce. Po zakończeniu wojny ofiary niemieckiej zbrodni ekshumowano i pochowano uroczyście na cmentarzu parafialnym w Dobrzechowie, w późniejszych latach, podczas odprawianych przy kapliczce majówek, zawsze modlono się za dusze zamordowanych osób.

Pragnąc, by tradycja nie zanikła, a zarazem w celu przeciwstawienia się coraz liczniejszym kłamstwom, że to Polacy mordowali Żydów, wystąpiłem w 2011 r. z inicjatywą godnego, a zarazem trwałego, upamiętnienia ofiar tragedii z lipca 1943 r. To spotkało się z entuzjastycznym odzewem mieszkańców Kozłówka, Markuszowej i innych okolicznych miejscowości. W listopadzie 2012 r. powołany został Społeczny Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Pomordowanych i podjęliśmy starania, by zabytkowa figura została poddana gruntownej renowacji.

Reklama

Uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem odnowionej kapliczki, figury Matki Bożej i pomnika ofiar odbyły się 14 września 2013 r. Mszę św. w intencji pomordowanych celebrował bp Jan Wątroba, w asyście m.in. śp. bp. Jana Niemca, śp. ks. inf. Józefa Sondeja, ks. inf. Wiesława Szurka i ponad dwudziestu innych kapłanów.

Z inicjatywy śp. bp. Jana Niemca, który był wnukiem jednej z ofiar mordu w 1943 r., znajdującej się w kapliczce figurze Matki Bożej został oficjalnie nadany tytuł Matki Bożej Troskliwej. Od czasu wspomnianych uroczystości cześć oddawana figurze Matki Bożej Troskliwej zaczęła się jeszcze bardziej szerzyć. Do Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka zaczęli pielgrzymować ludzie nawet z odległych miejscowości. Oczywiście największą cześć oddają jej mieszkańcy Kozłówka, Markuszowej i pobliskich miejscowości, zwłaszcza młodzież z działającej w Kozłówku Fundacji na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Troska”.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prośmy o miłosierdzie dla nas i całego świata

Niedziela rzeszowska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Arkadiusz Kosydar

Erygowanie nowego sanktuarium to uroczysty dzień dla diecezji

Erygowanie nowego sanktuarium to uroczysty dzień dla diecezji

W diecezji rzeszowskiej powstało nowe sanktuarium.

Prawda o nieskończonym miłosierdziu Boga jest obecna w historii ludzkości. Także wydarzenia współczesne przypominają nam o przymiocie Boga, jakim jest miłosierdzie. Z pewnością należy zaliczyć do nich dzieło św. Siostry Faustyny oraz rozpowszechnianie tego dzieła przez bł. ks. Michała Sopoćkę, czy św. Jana Pawła II. Dla naszego Kościoła diecezjalnego takim wydarzeniem jest ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję