Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Módl się i kochaj Polskę

Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy kochają nasz kraj. Przez kilkugodzinny trud wędrówki, połączony z modlitwą i śpiewem patriotycznych pieśni, można odnowić poczucie więzi z narodem – mówi o Drodze Krzyżowej w intencji Ojczyzny Paweł Bogdanowicz.

Niedziela małopolska 34/2021, str. V

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Tarnów

Archiwum DK

W Drodze Krzyżowej udział biorą całe rodziny

W Drodze Krzyżowej udział biorą całe rodziny

Inicjatywa Drogi Krzyżowej, organizowanej od 2003 r. w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej, zrodziła się z potrzeby serca, tak, aby modlitewną pamięcią otoczyć wszystkich, którzy swoje życie oddali za wolność Polski – mówi p. Bogdanowicz, współorganizator wydarzenia.

Złożyć trud w ofierze

31 sierpnia uczestnicy wyruszą z kościoła w Wielogłowach i przejdą przez stacje plenerowej Drogi Krzyżowej, która wiedzie na najwyższe wzniesienie w parafii – górę Kożuch. Jak informują organizatorzy, to wymagająca wysiłku trasa. Pątnicy poniosą duży, brzozowy krzyż – w ten sposób pragną łączyć swój trud z trudem Jezusa. Przy ostatniej stacji uczestników powita Kompania Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jak zawsze zostanie odczytany Apel Poległych, a delegacja dzieci złoży kwiaty pod obrazem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Osoba prymasa od wielu lat towarzyszy uczestnikom Drogi Krzyżowej. W 30. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego na kamiennych postumentach pod krzyżem każdej stacji umieszczono cytaty prymasowskiego nauczania. – Kardynał Wyszyński to postać wyjątkowa – Pasterz Niezłomny, który prowadził Kościół i naród w tak trudnych czasach. Jego troska o człowieka – począwszy od nienarodzonych, poprzez młodzież i ludzi pracy, a także prześladowanych w czasach tamtego terroru była niewątpliwie troską o przyszłość Kościoła, Polski i całego narodu. Nauczanie sługi Bożego jest ponadczasowe, gdybyśmy tylko chcieli go słuchać... – mówi współorganizator wydarzenia.

Pamięć to rzecz święta

Paweł Bogdanowicz przypomina, że w kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej szczególnie mocno wybrzmiewają słowa: „Naród, który nie pamięta swojej historii, skazany jest na powtórne jej przeżycie”. Dodaje, że młodemu pokoleniu należy pokazać, jak ważna jest modlitewna wdzięczność Bogu za wolną Polskę i pamięć o tych, którzy oddali za nią życie. – Cieszy fakt, że w Drodze Krzyżowej udział biorą często całe rodziny – jest naprawdę dużo dzieci niosących polskie flagi. To wspaniały widok, kiedy przy ostatniej stacji, na szczycie góry, obok dużego portretu prymasa Polski, przy kapliczce Matki Bożej powiewają na wietrze biało-czerwone flagi – mówi p. Paweł. Informuje, że kultywowanie polskich tradycji w parafii w Wielogłowach trwa od zawsze. – Myślę, że ułatwia to wielopokoleniowość rodzin, która u nas jest jeszcze widoczna. Szczególną wartość mają tradycje przekazywane przez najstarszych członków rodzin. To oni – dziadkowie – są skarbnicą wiedzy dla dzieci – wyznaje.

Do udziału w Drodze Krzyżowej zaproszeni są wszyscy miłośnicy Ojczyzny. – Przez kilkugodzinny trud wędrówki, połączony z modlitwą i śpiewem patriotycznych pieśni, można odnowić poczucie więzi z narodem, przeżyć radość z tego, że jesteśmy Polakami, że łączy nas wspólnota modlitwy i braterstwa – zachęca p. Bogdanowicz.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w rozważaniach Drogi Krzyżowej on-line: potrzeba dziś Cyrenejczyków

„Potrzeba nam Cyrenejczyków niosących pomoc w szpitalach, w służbach publicznych, pomagających najsłabszym” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, którą sprawował w piątek wieczorem w swojej domowej kaplicy. Modlitwa była transmitowana on-line.

W krótkich rozważaniach przy kolejnych stancjach Drogi Krzyżowej metropolita gnieźnieński nawiązał do rozszerzającej się pandemii koronawirusa, która dziesiątkuje ludzi w Europie i na świecie, budząc coraz większy lęk i bezradność.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję