Reklama

Matce Bożej Pocieszenia w 50. rocznicę koronacji

W zbiorach archiwum jasnogórskiego znajduje się unikatowa księga pt. Cuda doznane przy Obrazie Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia u xx. Augustianów w Wieluniu.

Jest to rękopis liczący 19 stron, oprawiony w twardą okładkę, który stanowi kronikę cudów i łask doznanych w tym mieście za wstawiennictwem Matki Bożej w latach 1676 – 1780 r. Natrafiłem na nie podczas kwerend archiwalnych materiałów do kultury muzycznej Jasnej Góry w XX wieku. Przyznam, że byłem bardzo wzruszony, gdy odnalazłem ten unikatowy dokument. Z Wieluniem bowiem związana jest moja młodość – to właśnie tam ukończyłem naukę w Liceum Społeczno-Prawnym i wiele czasu spędzałem na modlitwie w kościele popaulińskim św. Mikołaja oraz w kolegiacie pw. Bożego Ciała, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia.

To w tym świętym miejscu dokonało się wiele cudów i znaków za wstawiennictwem Matki Pocieszenia. Maryja pociesza z macierzyńską miłością wszystkich, którzy Ją z wiarą wzywają. Dodaje otuchy i przynagla, aby nie dać się bez reszty pochłonąć i zrazić trudom obecnej godziny, lecz zmierzać wytrwale drogą dojrzałej wiary ku pełni spotkania z Bogiem w królestwie niebieskim. W tym sanktuarium każdego dnia pielgrzymi i mieszkańcy Wielunia proszą Matkę Pocieszenia o to, by wszyscy zniechęceni do życia, uciekając się do Boga przez Jej orędownictwo, doznali pokrzepienia, a wątpiący w swoje zbawienie – nabrali otuchy.

Ze względu na liczne świadectwa cudów i znaków prowincjał augustianów wydał w 1761 r. następujące rozporządzenie: „Gdy publicznie było wiadomo, że lud uciekając się w swoich potrzebach do Obrazu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w naszej świątyni Wieluńskiej otrzymywał liczne łaski jak również cuda od Boga Wszechmogącego przez wstawiennictwo tejże Najświętszej Panny, uważamy to za godne i sprawiedliwe, aby te rzeczy na Większą Chwałę Boga i na cześć Dziewicy Matki zostały przekazane potomnym: Przeto w niniejszym brzmieniu, powagą Naszego urzędu nakazujemy Czcigodnemu Ojcu Piotrowi Geszka, kaznodziei naszego Ordynariatu Wieluńskiego, aby bardzo pilnie o to zadbał. Aby poszczególne łaski i cuda otrzymane przy Obrazie Najświętszej Panny w naszej świątyni Wieluńskiej i te z nich, które są pod przysięgą przez Notariusza Apostolskiego uznane i zatwierdzone zebrał i w niniejszym zeszycie zapisał”. Dokument ten jest – jak do tej pory – jedynym znanym i zachowanym źródłem archiwalnym, które przedstawia kult cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w kościele Ojców Augustianów w Wieluniu i jako taki stanowi istotną podstawę do dalszych badań. W prezentowanej wyżej publikacji został umieszczony tekst literacki tego dokumentu z tłumaczeniem z języka łacińskiego na polski.

*Cytaty pochodzą z rękopisu Cuda…; pisownia oryginalna.

Cuda doznane przy Obrazie Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu w latach 1676 – 1780
O. Nikodem Kilnar, paulin

2021-08-24 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie

[ TEMATY ]

koronacja

Arch. parafii

Matka Boża Królowa Rodzin

Matka Boża Królowa Rodzin

W sobotę, 9 września br., w Chorzelowie odbędzie się historyczne wydarzenie dla diecezji tarnowskiej - koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 11.00 połączonej z obrzędem koronacji będzie przewodniczył metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zaprasza do licznego w tym wydarzeniu. „Za niedługo wspólnota naszej diecezji będzie radować się drugą już w tym roku koronacją wizerunku Matki Bożej. Poczytujemy sobie to za wielki dar, który jeszcze bardziej uwypukla i wzmacnia charakterystyczny dla diecezji tarnowskiej maryjny rys” – napisał Biskup w specjalnym komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję