Reklama

Niedziela Sandomierska

Z uśmiechem do szkoły

Z inicjatywy bp. Krzysztofa Nitkiewicza dzieci z potrzebujących rodzin dostaną wyprawkę szkolną.

Niedziela sandomierska 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

szkoła

rok szkolny

Ks. Wojciech Kania

Ponad 200 plecaków trafi do dzieci

Ponad 200 plecaków trafi do dzieci

Kolejny już rok z rzędu Caritas Diecezji Sandomierskiej włączyła się w ogólnopolską akcję „Tornister Pełen Uśmiechów”. W głównej siedzibie Caritas odbyło się pakowanie plecaków, które przeznaczone zostały dla najbardziej potrzebujących dzieci na terenie diecezji. W przygotowaniu wyprawek uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, pracownicy Caritas oraz wolontariusze.

– Ostatnie 2 lata upłynęły pod znakiem pandemii, w związku z czym nauka wyglądała inaczej. Miejmy nadzieję, że w nadchodzącym roku szkolnym dzieci i młodzież spotkają się w szkole ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami. Chcemy, żeby nikt nie czuł się gorszy i aby każdy rozpoczął naukę z uśmiechem na ustach. Pan Jezus zawsze niósł i stale niesie ludziom radość, a my staramy się Go naśladować – mówił bp Nitkiewicz.

Jak poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, w przygotowanie wyprawek włączyło się wiele parafii oraz szkół: – Zależy nam na współpracy z parafiami i placówkami szkolnymi, ponieważ dyrekcja, katecheci i parafialne zespoły Caritas najlepiej znają sytuację uczniów na swoim terenie, a my chcemy dotrzeć do najbardziej potrzebujących. W tym roku zostało przygotowanych 305 plecaków. Koszt jednej wyprawki szkolnej to 120 zł. Parafie w tej akcji dofinansowały 50 zł, a Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach pozyskanych środków finansowych z 1% 70 zł.

W wyprawkach przygotowanych przez Caritas znalazły się: zeszyty, piórniki, kredki, plastelina, farby, linijki, cyrkle i inne wyposażenie niezbędne do nauki. Celem akcji jest wsparcie uczniów przez zakup plecaków i skompletowanie dla nich najpotrzebniejszych przyborów szkolnych. Wyprawki zostały tak przygotowane, aby ich zawartość była odpowiednia dla wieku uczniów. Inaczej wyglądają te dla klas 1-3, a inaczej dla klas starszych szkoły podstawowej. Plecaki wraz z wyposażeniem zostały przekazane dzieciom 15 sierpnia podczas uroczystości, które odbyły się w Stalowej Woli.

Reklama

– Za każdym razem, pakując wyposażenie plecaka, zastanawiam się do kogo on trafi. Cieszę się, że mogę – chociaż w tak niewielkim stopniu – przyczynić się do tego, że na twarzy jakiegoś dzieciaka zagości uśmiech z powodu otrzymanej nowej wyprawki szkolnej. Jako dziecko, w wieku szkolnym, zawsze cieszyłam się, gdy rodzice kupowali mi nowe przybory szkolne – mówiła Anna, jedna z wolontariuszy Caritas.

„Tornister Pełen Uśmiechów” to ogólnopolska akcja Caritas prowadzona nieprzerwanie od 2009 r. Do tej pory Caritas Polska oraz oddziały diecezjalne przekazały dzieciom w całym kraju ponad 170 tys. różnych wyprawek szkolnych. Trzeba podkreślić, że taką pomocą zostały objęte też dzieci polonijne, m.in. z Grodna i Wilna.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie kapłaństwa

Niedziela kielecka 40/2019, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

seminarium duchowne

rok szkolny

WD

Nowi klerycy z ks. Kamilem Banasikiem

Nowi klerycy z ks. Kamilem Banasikiem

Rok akademicki zaczął się w październiku, ale siedmiu kleryków pierwszego roku naszego kieleckiego seminarium już od połowy września zamieszkuje w gmachu uczelni. W tym czasie uczestniczyli w kursie propedeutycznym, poznawali profesorów oraz ważne miejsca kultu w diecezji. „Niedzieli Kieleckiej” opowiedzieli o powołaniu i o seminarium – swoim nowym domu

Jest ich siedmiu i każdy ma inną historię powołania. – Od dawna myślałem o kapłaństwie. Przez dziesięć lat byłem ministrantem w swojej parafii w Kościelcu, często pomagałem przy różnych uroczystościach proboszczowi. I tak jakoś naturalnie, będąc blisko Kościoła, moje powołanie wzrastało i dojrzewało. Ukończyłem liceum i podjąłem decyzję. Mam nadzieję, że w seminarium będę jeszcze bardziej mógł przybliżać się do Chrystusa. – Oczekiwania? – Na początek chciałbym zaangażować się w pracę kleryckiego Koła Miłosierdzia, być bliżej osób starszych i chorych, aby nauczyć się podejścia do cierpiącego człowieka. Dotychczas nie miałem takiego doświadczenia – mówi Mikołaj Marzęcki.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję