Reklama

Niedziela Świdnicka

Komunia, uczestnictwo i misja

To hasło IX Forum Rad Parafialnych Diecezji Świdnickiej, które odbyło się 11 września w Świdnicy.

Niedziela świdnicka 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Forum Rad Parafialnych

Ks. Mirosław Benedyk

Niech nie załamuje się wasza wiara i ufność – apelował bp Mendyk

Niech nie załamuje się wasza wiara i ufność – apelował bp Mendyk

Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez ks. dr. Krzysztofa Orę z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Świdnicy rozpoczęła się Mszą św. w świdnickiej katedrze, do której przybyli przedstawiciele wspólnot parafialnych z terenu całej diecezji. Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk. Hierarcha na początku przywitał zebranych i wyraził radość z faktu, iż w diecezji nie brakuje osób świeckich zaangażowanych w życie lokalnej wspólnoty.

Biskup w homilii nawiązał do ewangelicznej przypowieści o budowie domu, podkreślając, że warto oprzeć swoje życie na Chrystusie, gdyż On zna nas lepiej niż my samych siebie i zawsze chce naszego dobra. – Dzisiaj Jezus jest niesłusznie odrzucany, ignorowany, wyśmiewany. Jeśli w budowaniu swojego życiowego domu, a w konsekwencji także wspólnoty, spotykacie osoby, które pogardzają Jego miłością, nie zniechęcajcie się. Niech nie załamuje się wasza wiara i ufność; to jest próba, przez którą trzeba przejść.

Komunia, czyli więź z niebem

Po zakończonej liturgii uczestnicy forum przeszli do seminarium. Tam biskup świdnicki wprowadził zebranych w tematykę spotkania, podczas którego wygłoszono dwie prelekcje. Pierwsza z nich, prowadzona przez ks. dr. Juliana Nastałka, sekretarza studiów WSD Diecezji Świdnickiej, nosiła tytuł „Kościół – komunia między niebem a ziemią”.

– Wymiana dóbr duchowych tworzy komunię osób pielgrzymujących i zbawionych, choć z samej wymiany korzystają przede wszystkim ci pierwsi, to właśnie my potrzebujemy ich wstawiennictwa, wsparcia. Ta więź miłości, która łączy w Chrystusie niebo z ziemią pozwala nam wejść w komunię również z tymi, którzy umarli, ale nie zjednoczyli się jeszcze w pełni z Bogiem. To chociażby modlitewna pamięć o zmarłych przebywających w czyśćcu – wskazywał ks. Nastałek. W dalszej części kapłan podał kilka sugestii dotyczących przeżywania prawdy o komunii świętych w życiu wspólnot parafialnych podczas roku liturgicznego.

Reklama

Lud Boży

Kolejnym prelegentem był ks. dr Arkadiusz Chwastyk. W konferencji zatytułowanej „Uczestnictwo i misja – udział świeckich w życiu Kościoła” kanclerz świdnickiej Kurii Biskupiej przedstawił rolę wiernych z perspektywy prawa kościelnego. Kapłan w swoim wykładzie odwoływał się do różnych dokumentów, w których została poruszona kwestia obowiązków, uprawnień i sposobu działania osób świeckich.

– Kodeks Prawa Kanonicznego dzieli się na różne rozdziały tematyczne. Drugi z nich, zaraz po wstępnych zasadach, jest zatytułowany „Lud Boży”. Umieszczenie go przed treściami związanymi z duchownymi, czy sakramentami pokazuje jego wielką wartość dla Kościoła. Wspólnota wiernych to szczególny dar i zadanie – mówił ks. Chwastyk.

W dalszej części miała miejsce praca w grupach, w trakcie której uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami, a także odnosili się do zagadnień poruszanych wcześniej na konferencjach. Ostatnim elementem wydarzenia było zebranie i podsumowanie zdobytych informacji.

2021-09-22 07:48

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję