Reklama

Niedziela Świdnicka

Najważniejszy spośród aniołów

O walce z szatanem i roli św. Michała Archanioła w życiu każdego człowieka mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystości odpustowych w Dobromierzu.

Niedziela świdnicka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

archanioł Michał

Stanisław Bałabuch

Msza św. odpustowa rozpoczęła się od uroczystej procesji wejścia

Msza św. odpustowa rozpoczęła się od uroczystej procesji wejścia

Do niewielkiej miejscowości w dekanacie Świebodzice, gdzie znajduje się kościół wzniesiony na początku XVI wieku pod wezwaniem św. Michała Archanioła, przybył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, aby uczestniczyć w patronalnym święcie miejscowej wspólnoty parafialnej. Mszę św. odpustową poprzedziło misterium poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Pomocnicy od Boga

W wygłoszonym słowie Bożym bp Adam Bałabuch zwrócił uwagę, że Bóg daje pomocników, którzy wspierają nas we wspinaczce do nieba. Jednym z nich jest św. Michał Archanioł. – W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wtedy wystąpić i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom – przypomniał homileta dodając, że archanioł Michał stoi u boku Kościoła, aby go bronić przed wszystkimi podłościami świata, aby pomóc wierzącym odeprzeć szatana, który „jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”. – Ta walka z szatanem, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działa w świecie. Zło, które spotyka się w społeczności jest również skutkiem natrętnego i ukrytego działania szatana – podkreślił bp Bałabuch.

Trzeba prosić

Następnie biskup zauważył, że jeżeli prosimy o wsparcie św. Michała Archanioła i trwamy w jedności z Jezusem, to zwycięstwo jest po naszej stronie, ale jeżeli poddamy się fałszywej propagandzie, to grozi nam, że nie znajdziemy bramy prowadzącej do nieba. – Chcemy uczcić św. Michała dzisiaj, kiedy tak trudno jest dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez kompromisów i bez ustępstw, kiedy Kościół Chrystusowy jest w wielu miejscach świata prześladowany, a ludzie wierzący obrażani. Ale wiemy, że prawdą są słowa Chrystusa, iż „bramy piekielne go (Kościoła) nie przemogą”. Nie jesteśmy jednak wolni od prób i od walki przeciw zasadzkom złego. Dlatego potrzebujemy pomocy naszych aniołów – mówił hierarcha, przypominając, że anioły czekają tylko, by nam pomóc. Trzeba jedynie poprosić. – Jaka szkoda, że wielu ludzi zapomina dziś o aniołach, które tyle już dla ludzi uczyniły, które są posłańcami Bożymi i stróżami ludzkości przez wielu odrzucanymi – mówił ze smutkiem biskup pomocniczy.

Proboszcz poleca

Przypomnijmy, że Dobromierz to parafia, gdzie proboszczem jest ks. kan. Andrzej Walerowski, któremu pomaga wikariusz ks. Andrzej Raczycki. Okolica zachęca do zatrzymania się i podziwiania pięknych widoków. Atrakcyjność turystyczną miejscowość zawdzięcza swemu położeniu na Przedgórzu Sudeckim. W sąsiedztwie miejscowości znajduje się zbiornik retencyjny na Strzegomce (lewy dopływ rzeki Bystrzycy). Przy parafii św. Michała może zatrzymać się 30-osobowa grupa, dla której parafia zapewnia nocleg i wyżywienie.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

530 lat kościoła w Chróścinie

O budowli

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję