Reklama

Kultura

Rywalizacja trwa

Od 2 października Warszawa jest światową stolicą pianistyki, która gości młodych artystów z najdalszych zakątków globu. 16 października zakończy się III etap XVIII Konkursu Chopinowskiego, a w nocy z 20 na 21 października poznamy jego laureatów.

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 konkurs został przeniesiony z roku 2020 na 2021. Eliminacje odbyły się w lipcu. Do udziału w konkursie jury zakwalifikowało osiemdziesięcioro siedmioro pianistów. Najliczniejszą reprezentację – dwadzieścioro dwoje instrumentalistów – stanowili Chińczycy. Reprezentacja Polski, druga pod względem liczebności, liczyła szesnaścioro pianistów, z których jedenaścioro zostało wybranych przez jury eliminacji, pięcioro natomiast zakwalifikowało się dzięki osiągnięciom na innych konkursach. Wśród uczestników znaleźli się również pianiści z: Japonii (14), Korei Południowej (7), Włoch (6), a także Kanady (z której pochodzi najmłodszy uczestnik J J Jun Li Bui), Armenii, Chińskiego Tajpej, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Dla kilkanaściorga pianistów jest to kolejny udział w Konkursie Chopinowskim. Piętnaścioro pianistów występowało w XVII edycji konkursu w 2015 r. – wśród nich aż troje finalistów: Aimi Kobayashi, Georgijs Osokins i Szymon Nehring. Po 11 latach na konkursową estradę powrócił Nikolai Khozyainov – najmłodszy finalista XVI edycji w 2010 r.

Międzynarodowe, szesnastoosobowe jury stanowią wybitne postaci światowej pianistyki – w tym zwycięzcy i laureaci poprzednich edycji konkursu, m.in. Polacy: Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała.

Podobnie jak w poprzedniej edycji uczestnicy mieli do wyboru pięć fortepianów czterech marek: Steinway&Sons (dwa instrumenty), Yamaha, Kawai i Fazioli oraz 15 minut na podjęcie decyzji. Największą popularnością wśród uczestników cieszą się instrumenty marki Steinway – wybrało je aż sześćdziesięcioro czworo uczestników.

Reklama

Konkurs Chopinowski tradycyjnie transmitowany jest na żywo przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia i Radio Chopin. Melomani na całym świecie mogą śledzić występy uczestników dzięki transmisjom na YouTubie.

16 października zakończy się rywalizacja III etapu konkursu, a po jednym dniu odpoczynku, 18 października, rozpoczną się zmagania finalistów, które potrwają do 20 października. Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej w nocy z 20 na 21 października. Wręczanie nagród i pierwszy koncert laureatów odbędą się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 21 października o godz. 19.

W 1970 r. zainaugurowano tradycję organizowania uroczystych obchodów rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. W bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie spoczywa serce kompozytora, 17 października – w dniu wolnym od konkursowych przesłuchań – zostanie wykonane Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, które zgodnie z ostatnią wolą Chopina zabrzmiało w 1849 r. podczas jego uroczystości pogrzebowych w kościele św. Magdaleny w Paryżu. W tym roku, w 172. rocznicę śmierci patrona konkursu, usłyszymy Requiem w wykonaniu Collegium Vocale 1704 pod batutą Václava Luksa oraz solistów: Simony Šaturovej (sopran), Sary Mingardo (alt), Maximiliana Schmitta (tenor) i Jana Martiníka (bas).

W związku z odbywającym się w Warszawie Konkursem Chopinowskim mają także miejsce różnorodne wydarzenia, które nawiązują do postaci kompozytora. W Zamku Królewskim do 14 listopada można obejrzeć wystawę Chopin. Salon Romantyczny. Ekspozycje czasowe przygotowały także Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – Chopin. Potęga znaku oraz Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – od 1 października: Siudmak/Chopin/Nokturny oraz od 22 października: Harmony z fotografiami Marcina Ryczka.

2021-10-12 12:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami mistrza Fryderyka

Niedziela Plus 25/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Fryderyk Chopin

commons.wikimedia.org/Sławomir Milejski

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Poznawanie historii może być pasjonującym zajęciem nie tylko dla jej miłośników. Jeśli zgłębianie dziejów własnego narodu odbywa się w sposób aktywny, czujemy się jak archeologowie na tropie starożytnych cywilizacji.

Idealnie wpisuje się w ten trend uprawianie turystyki w wydaniu krajowym, czyli np. podróżowanie w miejsca, w których bywali, żyli wielcy przedstawiciele naszej kultury, sztuki, religii czy sportu. Pozwala to bowiem odkryć przede wszystkim lokalną historię, tzn. taką, o której nie pisze się w szkolnych podręcznikach...

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję