Reklama

Niedziela Kielecka

Synod, czyli wspólna droga

Eucharystią w bazylice katedralnej, sprawowaną 17 października pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, rozpoczął się diecezjalny etap synodu zwołanego przez papieża Franciszka.

Niedziela kielecka 45/2021, str. VI

[ TEMATY ]

synod2021

T.D.

Diecezjalny Zespół Synodalny

Diecezjalny Zespół Synodalny

Został powołany Zespół Synodalny Diecezji Kieleckiej, którego zadaniem będzie koordynowanie prac.

Synod podzielony jest na trzy etapy: diecezjalny, kontynentalny i ogólnokościelny. Jego tematem jest synodalność Kościoła – życie w kościelnych wspólnotach, zarówno tych formalnych, jak i nieudokumentowanych, a ważnym celem jest szeroka konsultacja wśród wiernych spraw dotyczących współczesnego Kościoła. Przebiega pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Reklama

Prace etapu diecezjalnego potrwają do wiosny przyszłego roku. Protokół zostanie przekazany do etapu kontynentalnego, a wnioski będą zaprezentowane w 2023 r. podczas ostatniej, ogólnokościelnej fazy synodu.

Wspólną drogą

Mszę św. otwierającą etap diecezjalny koncelebrowali biskupi pomocniczy bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta oraz kapłani zaproszeni do współpracy w Zespole koordynującym diecezjalny przebieg synodu.

W wygłoszonej homilii bp Jan Piotrowski przypomniał, czym są synody w historii Kościoła, zauważając wyjątkowość aktualnego i odnosząc go do bieżących dokumentów. Wspomniał trzy synody w utworzonej w 1805 r. diecezji kieleckiej: w 1927 r., w 1958 r. i w 1991 r., na którego zakończenie do Kielc przybył Jan Paweł II.

Reklama

– Tym razem Ojciec Święty Franciszek pragnie, by w synodalnym doświadczeniu Kościoła uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą zaprasza wszystkich wiernych, bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się Ciałem żyjącego Pana. Wszyscy budują też mistyczne Ciało Chrystusa czyli Kościół i są za niego współodpowiedzialni – mówił.

Zaznaczył m.in., iż w diecezji kieleckiej funkcjonuje Diecezjalna Rada Duszpasterska z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych oraz świeckich, jest też Diecezjalna Rada Kapłańska, ale można sobie postawić pytanie: „czy jest to wystarczające na tym etapie, na którym znajduje się Kościół?” Pytał także „czy nasze wspólnoty dają nam poczucie bezpieczeństwa, czy próbujemy wypowiadać trudne sprawy?”. Zauważył zarazem, że na liście ruchów apostolskich, wspólnot i stowarzyszeń w diecezji kieleckiej jest ponad 30 pozycji. – Zasiewu, dobrej woli, uczestnictwa jest dość sporo – stwierdził bp Piotrowski. Zachęcał, za papieżem Franciszkiem, aby z tego procesu „nie wykluczyć tych, których łatwo zignorować”.

– Synod jest drogą Kościoła – tych wszystkich, którzy należą do niego przez chrzest święty, a nie ma być jarmarcznym targiem czy przetargiem wszystkich reformatorów Kościoła ze światem – mówił bp Jan Piotrowski.

W Zespole Synodalnym Diecezji Kieleckiej

Po Mszy św. bp Jan Piotrowski wręczył dekrety nominacyjne dla współpracowników synodalnych na etapie diecezjalnym. Zapowiedział także rychłe przekazanie parafiom informacji o przebiegu synodu w diecezji.

– Spojrzałam na mój prywatny ołtarzyk, pamiątkę I Komunii św. i powiedziałam: „Jezu, jakie Ty mi dajesz ogromne zadanie, czy podołam?” – mówi Niedzieli Weronika Leszczyńska, studentka psychologii UJK, należąca do duszpasterstwa „Skała”. W życiu nie ma przypadków, więc choć zgłosiła do zespołu swój akces w zastępstwie koleżanki, czuje się na siłach i rozumie odpowiedzialność.

Do Zespołu została także zaproszona dr hab. Małgorzata Krzysztofik, prof. UJK prodziekan Wydziału Humanistycznego kieleckiej uczelni. – Od 28 lat jesteśmy z mężem w Kościele Domowym. Uważam, że małe wspólnoty są dobrą drogą dla współczesnego Kościoła – mówi. – Pracuję z młodzieżą, obserwuję ją na co dzień i widzę, jak szybko i bardzo się zmienia – mówi M. Krzysztofik. Zauważa także, jako minus, przeciętny wiek wiernych zgromadzonych w Kościołach – i to są, tak na „szybko” kwestie pod obrady Zespołu, choć oczywiście trudno mówić już pierwszego dnia, jak zaznacza, w którym kierunku pójdą prace.

Zadaniem Zespołu będzie zbieranie opinii i sugestii. Uruchomiony zostanie adres e-mail, gdzie każdy wierny będzie mógł przesłać swoje spostrzeżenia. Na czele zespołu stanął ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, proboszcz parafii św. Izydora w Kielcach-Posłowicach, wykładowca WSD w Kielcach oraz KUL. W skład grupy weszli: ks. dr Mirosław Cisowski, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa; ks. dr Marcin Rokita, wykładowca WSD; o. dr hab. Jan Strumiłowski z Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie; s. dr Natalia Białek, dyr. LO św. Jadwigi Królowej w Kielcach; dr hab. Małgorzata Krzysztofik, prof. UJK; Weronika Leszczyńska z Duszpasterstwa Młodzieży „Skała”; Marek Pycia, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Kieleckiej.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na Filipinach: droga synodalna musi obejmować więźniów

[ TEMATY ]

synod

synod2021

Adobe Stock

Episkopat na Filipinach wydał oświadczenie, w którym zaapelował o włączenie więźniów w proces synodalny. Ubiegła niedziela była w tym kraju 34. Niedzielą Świadomości Więziennej.

W komunikacie prasowym bp Joel Baylon z Legazpi, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Więziennego przy filipińskim episkopacie, stwierdził, że to okazja do potwierdzenia wartości, które leżą u podstaw zaangażowania kapelanów, zakonników i zakonnic oraz świeckich pełniących służbę w więzieniach.

CZYTAJ DALEJ

Bóg nie jest zagadką

2021-12-27 12:46

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 14-15

Adobe Stock

Dlaczego tak wielu ludzi odrzuca dziś Boga? Czy dlatego, że noszą w sobie Jego wykrzywiony obraz, Jego karykaturę? Są przekonani, że Bóg to daleki, srogi i bezwzględny Sędzia... A przecież jest zupełnie odwrotnie!

Wyobrażenie Boga dalekiego i nieprzystępnego wynika ze słabego praktykowania wiary. Nie praktykując, oddalamy się od Niego. Pan Bóg nas nie opuszcza, to my często Go zostawiamy. Potem, kiedy chcemy wrócić, gdy potrzebujemy Jego pomocy, mamy problem z nawiązaniem z Nim kontaktu. Podobnie dzieje się, gdy ktoś z rodziny wraca po wielu latach z zagranicy. Choć korzeniami jest mi bliski, siedzimy przy stole jak obcy, którzy ledwie się znają. Tak samo jest w naszej relacji do Boga. Ilekroć oddalamy się od Niego, tylekroć staje się On dla nas coraz bardziej daleki i wydaje się nam, że jest niewrażliwy na nasze problemy.

CZYTAJ DALEJ

By podzielić się radością

2022-01-16 19:17

Maria Fortuna- Sudor

Chór „Vox animae” w sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu


Chór „Vox animae” w sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu

    Chrzanowski chór „Vox animae” wystąpił z koncertem kolęd w sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu.

    Zespól ubogacił swym śpiewem liturgię Mszy św. o godz. 16.00, a bezpośrednio po Eucharystii zaśpiewał kolędy, pastorałki i piosenki o Bożym Narodzeniu. Obok znanych i popularnych utworów chór wykonał także te mniej w Polsce popularne, a czasem nieznane   – zaczerpnięte m.in. z tradycji białoruskiej, ukraińskiej czy francuskiej. Jak podkreślała przedstawicielka chóru, zespół przyjechał, by podzielić się radością z Narodzenia Pańskiego. Na zakończenie koncertu, zebrami w kościele zostali zaproszenie do kolędowania. Wspólnie z chórem zaśpiewali „Gdy śliczna Panna” i „Lulajże Jezuniu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję