Reklama

Niedziela Podlaska

Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska

W Rawie Ruskiej odbyła się konferencja oraz otwarto wystawę pt. Zabytkowe kościoły Archidiecezji Lwowskiej przygotowaną przez węgrowską parafię.

Niedziela podlaska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Konferencja naukowa

Marek Sobisz

W konferencji wzięli udział przedstawiciele obu krajów

W konferencji wzięli udział przedstawiciele obu krajów

Wydarzenia w obwodzie lwowskim miały miejsce 28 października w ramach projektu realizowanego przez parafię św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z programu „Dyplomacja publiczna 2021”. Patronat udzieliła Kuria Archidiecezji Lwowskiej RCC na Ukrainie. Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja poświęcona współpracy polsko-ukraińskiej w ramach projektu „Bliźniacze klasztory: Węgrów (Polska) – Rawa Ruska (Ukraina)”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych struktur zaangażowanych w realizację prac konserwatorskich, a także duchowieństwo i urzędnicy państwowi obu krajów, w tym ks. Romuald Kosk, proboszcz parafii poklasztornej w Węgrowie.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wraz z dyrektorem Caritas Spes Archidiecezji Lwowskiej ks. Wiesławem Doroszem, mówili o historii pozyskania i idei utworzenia w dawnym klasztorze w Rawie Ruskiej rodzinnego domu dziecka. Dołożyli starań, od czasu powrotu kompleksu klasztornego w Rawie Ruskiej, aby to miejsce było domem dla rodzin, które adoptowały dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej. Tym samym w murach dawnego klasztoru po zakończonym remoncie zacznie funkcjonować rodzinny sierociniec.

Po wprowadzeniu przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego oraz ks. Wiesława Dorosza, głos zabrał Wołodymyr Łys, szef Służby Dziecięcej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, który mówił o współpracy w tym zakresie między państwem a Kościołem. Wyraził wdzięczność, że Caritas Archidiecezji Lwowskiej angażował się już wcześniej w ten społeczny projekt i z powodzeniem go kontynuuje, czego przykładem jest miasteczko rodzinnych domów dziecka we wsi Pinkut. Kolejny prelegent Roman Kuz, szef Avtentik LLC, opowiedział słuchaczom o złożoności zadań stojących przed konserwatorami i budowniczymi w zakresie wykonywanych prac oraz planach na najbliższą przyszłość. Kolejnymi prelegentami byli goście z Polski, Marek Soszyński oraz Marek Sobisz, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i pomysłami na rozwój bliźniaczych klasztorów jako ośrodków kulturalnych i turystycznych. Marek Sobisz zaprezentował także wirtualny Szlak Klasztorów Poreformackich przebiegający między Węgrowem a Rawą Ruską, z czego dwa znajdują się na terenie dzisiejszej diecezji drohiczyńskiej: w Boćkach oraz w Węgrowie.

Reklama

Burmistrz Rawy Ruskiej obiecał również przyłączyć się i pomóc wszystkim w wysiłkach gminy, aby jak najszybciej zapewnić dach nad głową czterem rodzinom oczekującym na dom.

Na zakończenie głos zabrała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalna RP we Lwowie, która wyraziła wdzięczność i wsparcie dla tego transgranicznego projektu bliźniaczych klasztorów oraz idei stworzenia rodzinnego domu dziecka. Zespół klasztorny ojców reformatów znajduje się w pobliżu przejścia granicznego, co ma także wielowątkowe i ważne znaczenie.

Po konferencji zebrani obejrzeli wystawę przygotowaną przez parafię rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz przeszli po kompleksie klasztornym zobaczyć jak postępują prace wewnętrzne w ramach rewitalizacji dawnego klasztoru ojców reformatów w Rawie Ruskiej.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Niezłomnych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

żołnierze niezłomni

Biłgoraj

Joanna Ferens

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Społeczność Biłgoraja upamiętniła Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię uroczystości miały skromniejszy charakter niż w latach ubiegłych.

Uroczystości powiatowe zorganizowane przez starostę biłgorajskiego rozpoczęły się od otwarcia wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, pochodzącej ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej pt. Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-56. – Ekspozycja pokazuje działalność podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944-56, ponadto przedstawia wybrane oddziały partyzanckie, poszczególnych dowódców oraz zwykłych żołnierzy, biorących udział w podziemiu niepodległościowym, represje, jakie były stosowane wobec nich oraz sposoby upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych w wolnej Polsce. Na wystawę składa się 21 plansz z archiwalnymi zdjęciami, głównie z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycję uzupełniają egzemplarze broni, używanej przez partyzantkę ze zbiorów muzeum – wyjaśniał dyrektor muzeum Marek Majewski.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję