Reklama

Niedziela Małopolska

Módlmy się za oczekujące pary

W tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” zaprasza parafie i wspólnoty do zaangażowania się w Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. O akcji modlitewnej zaplanowanej na 5 grudnia opowiada Izabela Salata, wiceprezes stowarzyszenia i instruktor modelu Creightona.

Anna Bandura: Ok. 20% małżeństw boryka się z niepłodnością. Często nie wiemy nawet, że w naszym środowisku są pary, które od miesięcy czy lat starają się o potomstwo. Znaleźliście sposób, aby choć częściowo zaradzić ich cierpieniu…

Izabela Salata: Dzień Modlitw o Dar Potomstwa ma być formą zaangażowania wszystkich ludzi wierzących w modlitwę za pary doświadczające problemów z płodnością. Chcemy uwrażliwić Kościół na tę kwestię. Tak często w świątyniach zanosimy do Boga prośby za dzieci, młodzież, chorych, a tak rzadko pojawiają się intencje za małżonków pragnących potomstwa… Nasza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością abp. Marka Jędraszewskiego, który zaprasza do tej modlitwy wszystkich archidiecezjan.

Dlaczego wybraliście dzień 5 grudnia?

To jest druga niedziela Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. To też szczególny okres dla par, które pragną, aby w ich rodzinach pojawiło się dziecko. Nasza tęsknota za Dziecięciem sprawia, że łatwiej nam towarzyszyć w ich tęsknocie.

Reklama

W jaki sposób parafie mogą się włączyć w modlitwę o dar potomstwa?

Razem z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej zapraszamy do zorganizowania 5 grudnia obchodów w swoim kościele. W tym celu do wszystkich parafii w archidiecezji został wysłany komplet materiałów: plakat promujący wydarzenie, ulotki dla parafian i materiały do prowadzenia Mszy św. – wstęp, punkty do kazania oraz modlitwa powszechna. Można je również znaleźć na naszej stronie: abrahamisara.pl.

Zapraszamy także do uczestnictwa w Dniu Modlitw o Dar Potomstwa w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W ramach obchodów centralnych odbędzie się o godz. 12.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego, naszego pierwszego duszpasterza, któremu wiele zawdzięczamy. Z kolei o godz. 14.45 świadectwem długiego oczekiwania na rodzicielstwo podzielą się Karolina i Grzegorz, którzy obecnie cieszą się trójką dzieci. Na koniec usłyszymy komentarz psycholog Aleksandry Siódmak, pracującej z parami borykającymi się z problemem niepłodności.

Posiada Pani 10-letnie doświadczenie pracy z małżonkami. Czego najbardziej potrzebują pary z tęsknotą oczekujące na dar nowego życia?

Z okazji dnia modlitw stworzyliśmy ulotkę (również dostępną na stronie abrahamisara.pl – przyp. red.), w której zapraszamy rodziny i przyjaciół par niepłodnych do wsparcia ich. Zachęcamy do rozmowy. Oni potrzebują wysłuchania – bez oceny, przerywania, z empatią. Szczególnie dotyczy to młodych małżeństw, które najciężej znoszą problemy z płodnością. One nie zdążyły jeszcze zaakceptować tego stanu, oswoić się z nim. Nadchodzą święta, spotkania z dzietnym rodzeństwem, życzenia wigilijne, czasem niezręczne pytania... To niełatwy czas dla tych, którzy oczekują, starajmy się ich zrozumieć i wspierać.

Reklama

Trzeba pamiętać, że trudności z poczęciem w większości przypadków są sprawą niezawinioną. Przedłużające się oczekiwanie na dziecko wiąże się z cierpieniem i osamotnieniem, więc może najważniejszą formą pomocy będzie modlitwa. W naszej ulotce umieściliśmy słowa: „Panie Boże, nade wszystko nie dozwól, aby zamknęli się w smutku i bólu. Przymnóż im wiary i ufności ku Tobie”. Czasem nasze błaganie w ich intencji będzie tym, co da największe owoce.

Izabela Salata żona, mama 4 dzieci, od lat udziela profesjonalnej pomocy niepłodnym małżeństwom

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wesela” dębnowskie

Anna i Dariusz Porazikowie

Poradnictwo Rodzinne w Dębnie we współpracy z kapłanami z obu dębnowskich parafii – Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Matki Bożej Fatimskiej – zorganizowało już po raz 5. „Dzień Zakochanych Małżeństw i Narzeczonych”. Tuż po liturgicznym wspomnieniu św. Walentego, patrona zakochanych, w obu kościołach odbyły się Msze św. z uroczystym odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

Gdy księża proboszczowie zaprosili małżonków do odnowienia przysięgi małżeńskiej, wyszło na środek obu kościołów kilkadziesiąt par. Jest to zawsze bardzo wzruszający moment, gdy małżonkowie podają sobie ponownie prawe dłonie i ślubują wzrastać w pięknej, wiernej i dozgonnej miłości małżeńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: organizacje katolickie dziękują prezydentowi za weto do ustawy legalizującej eutanazję

2021-11-30 19:44

[ TEMATY ]

eutanazja

Portugalia

Adobe.Stock.pl

Kilka organizacji katolików świeckich skierowało we wtorek podziękowania dla prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy za zawetowanie przez niego ustawy legalizującej w tym kraju eutanazję. Decyzja szefa państwa jest drugą w tym roku odmową podpisania przepisów pozwalających na legalizację tzw. śmierci medycznie wspomaganej.

Wśród organizacji dziękujących prezydentowi są m.in. Stowarzyszenie Lekarze Katolickich, organizacja Zatrzymać Eutanazję, a także Portugalska Federacja na rzecz Ochrony Życia. W listach skierowanych do prezydenta ich władze podziękowały szefowi państwa za obronę prawa człowieka do życia oraz wspieranie lekarzy, których, jak przypomnieli, „misją jest ratowanie ludzkiego życia”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Hildegarda leczy w Krakowie. Od 5 lat!

2021-11-30 23:56

Hildegarda.pl

Skuteczność medycyny św. Hildegardy wiąże się z jej doskonałą znajomością człowieka i głęboką religijnością. Od 2016 r. w urokliwym miejscu Krakowa znajduje się miejsce, które odkrywa przed gośćmi tajniki leczenia ciała i duszy wg zaleceń świętej z Bingen.

Benedyktynka, mniszka, wizjonerka, kompozytorka, egzorcystka… Mowa o średniowiecznej świętej, znanej dziś przede wszystkim z jej praktycznych wskazówek na temat zdrowia odżywiania i rozwoju człowieka. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję