Reklama

Niedziela Kielecka

Vivat Jezus!

Rycerze Kolumba w parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Łosieniu mają nowy sztandar.

Niedziela kielecka 49/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

TER

Rycerze Kolumba w Łosieniu mają nowy sztandar

Rycerze Kolumba w Łosieniu mają nowy sztandar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 14 listopada, we wspomnienie św. Wawrzyńca z Dublina, bp Jan Piotrowski przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której poświęcił sztandar.

Ratunek w tym, co Boże

Proboszcz parafii ks. Czesław Parkita wyraził swoją radość z faktu, że Rycerze Kolumba będą posiadać sztandar, pod którym będą się jednoczyć. W homilii bp Piotrowski przypomniał m.in. trudne czasy, w jakich ks. Michael McGivney utworzył wspólnotę. – W logikę pragnienia życia Bogiem i bliskości z Nim, w logikę ewangelizacji wszedł założyciel Rycerzy Kolumba, bł. Michael McGivney, który widząc chaos moralny, obyczajowy, ekonomiczny, spowodowany bratobójczą wojną domową, szukał ratunku w tym, co Boże, dobre i szlachetne – mówił. – Stąd motto jego kapłańskiego działania, jak i całej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Znajduje się też na waszym sztandarze: „W służbie jednemu – w służbie wszystkim” – zaznaczył biskup i dodał, że „bycie rycerzem to wielkie zobowiązanie”. Tym bardziej aktualne, że chaos panujący w świecie, jak czytamy w Księdze Daniela, „został wywołany wojnami i uciskiem, bezprawiem i ludzką zachłannością”. – To jest owoc złego życia, życia bez Boga i Bożego prawa, które jako jedyne ma moc sprawczą, aby porządkować nasz świat – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inicjatywy

Po poświęceniu sztandaru Rycerze złożyli ślubowanie i ucałowali go. Wspólnota Rycerzy Kolumba w Łosieniu liczy 34 mężczyzn. W Polsce rozpoczęli swoją działalność w 2006 r. W diecezji kieleckiej rozwijają ją w dziewięciu radach zrzeszających 359 Rycerzy. Wspierają oni osoby chore i niepełnosprawne, organizując kwesty, koncerty charytatywne i zbiórki żywności oraz współpracując z parafialnymi zespołami Caritas. Organizują akcje zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, pomagają materialnie i finansowo hospicjom, domom samotnej matki, DPS-om i placówkom prowadzonym przez zakony działającym na terenie poszczególnych parafii. Biorą udział w przygotowaniu oraz aktywnie uczestniczą w parafialnych lub miejskich Marszach dla Życia i Rodziny. Organizują i włączają się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Symbole

Na sztandarze z jednej strony widnieje motto Rycerzy: „W służbie jednemu – w służbie wszystkim”, a na drugiej stronie, w centrum, znajduje się ich godło. Przedstawia ono średniowieczną tarczę na tle krzyża. Krzyż jest artystycznym przedstawieniem krzyża Chrystusa, symbolizując katolickiego ducha zakonu. Na tarczy są umieszczone: pęk rózg liktorskich oraz skrzyżowane kotwica i sztylet. Wokół godła znajduje się napis: Rada Rycerzy Kolumba im. św. Jana Chrzciciela przy parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Łosieniu.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Rycerze Kolumba ze wsparciem dla samotnych matek

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

BPJG

O tym, że życie chrześcijańskie to nie indywidualizm, ale dar życia z innymi i dla innych przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Podziękował za ich świadectwo jedności i braterstwa. Podczas Pielgrzymki Rodzinnej Rycerzy Kolumba zainaugurowano peregrynację ikon św. Józefa z akcją „ŻYCIE MAM”, służąca wspieraniu Domów Samotnej Matki.

Od początku Rycerze Kolumba są wsparciem dla Kościoła, bronią wartości, w tym tej najcenniejszej, jaką jest poczęte życie. Cud wyproszony za przyczyną ich założyciela amerykańskiego kapłana bł. Michaela McGivney`a to właśnie uzdrowienie dziecka w łonie matki.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z Polski utknęli w Wietnamie. Ich modlitwy zostały wysłuchane

2026-03-05 20:20

Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp. utknęli w Wietnamie

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim

Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp., którzy w lutym polecieli na pielgrzymkę do Wietnamu, utknęli w Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) i nie mają jak wrócić do Polski z powodu działań wojennych na Bliskim Wschodzie. O okolicznościach pobytu i perspektywach powrotu opowiada w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem ks. Barnaba Dębicki, opiekun duchowy pielgrzymów.

Wczoraj na profilu facebookowym parafii Rzymskokatolickiej pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim pojawiła się kolejna - bieżąca - relacja z pielgrzymki do Wietnamu. 40 osobowa grupa parafian wraz z wikariuszem, ks. Barnabą udała się 26 lutego m.in. do Sajgonu, by doświadczyć "prawdziwej mozaiki historii, wiary i piękna stworzenia". 
CZYTAJ DALEJ

Papież: modlitwa zmienia historię, era wolna od wojen nie jest nieosiągalna

2026-03-07 17:49

[ TEMATY ]

modlitwa

Papież Leon XIV

zmienia historię

era

wolna od wojen

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież wystosował przesłanie do uczestników Międzynarodowego Spotkania na Rzecz Pokoju i Pojednania, które odbywa się z na Uniwersytecie im. Loyoli w Chicago. „W czasie coraz bardziej naznaczonym ranami wojen i przemocy wasze wysiłki są bardzo potrzebne” - napisał Papież.

Leon XIV wskazał, że świat często proponuje nam podstępny pokój narzucony przemocą. Natomiast chrześcijanie wezwani są dziś do współpracy na rzecz pokoju z Chrystusem, który także obecnie chce podzielić się tym darem z ludzkością.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję