Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wyprzedził swoją epokę

Wszystko dla narodu – wszystko przez lud. Ksiądz Stanisław Stojałowski w walce o chrześcijańską i narodową tożsamość ludu polskiego, to tytuł konferencji popularno-naukowej, która odbyła się w siedzibie bielskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2021, str. V

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

R. Karp

Konferencja na temat ks. Stanisława Stojałowskiego

Konferencja na temat ks. Stanisława Stojałowskiego

Przypadająca 110. rocznica śmierci ks. Stojałowskiego okazała się pretekstem do zorganizowania 25 listopada cyklu wykładów, których głównym organizatorem było Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Inaugurującą to wydarzenie prelekcję Oświata jest łatwa i każdemu dostępna, byleby jej szukał – działalność oświatowa ks. St. Stojałowskiego wygłosiła dr Mirosława Bednarzak-Libera. – Jezuita, eksjezuita, duchowny diecezjalny, wikariusz, proboszcz, prałat, działacz społeczny, gospodarczy oświatowy i polityczny – tak prelegentka zdefiniowała sylwetkę bohatera wieczoru. Wskazała przy tym na jego dynamizm duszpasterski i społecznikowski. O tym, że nie szedł w swoim działaniu na skróty, przypomniała punktując jego liczne zatargi zarówno z władzą świecką, jak i kościelną. – Za swoją działalność nieraz był prześladowany – stwierdziła wykładowczyni. Zaraz po niej głos zabrał ks. prof. Józef Wołczański, który omówił główne wątki korespondencji ks. Stojałowskiego do abp. Józefa Bilczewskiego i Anny z Działoszyckich Potockiej. – Korespondencja ks. Stojałowskiego z różnymi osobami pokazuje go jako człowieka na wskróś przyzwoitego, który nie szuka siebie, nie jest karierowiczem, ale idealistą. To przykład człowieka, który wyprzedził epokę – podkreślił kapłan. Kolejnym z prelegentów był dr Grzegorz Wnętrzak, który zaprezentował wykład zatytułowany: Ks. S. Stojałowski w walce o jedność bialskich i bielskich Polaków. Przypomniał w nim o regionalnych inicjatywach kapłana, które promowały na tym terenie polskość. Wśród nich wymienił: założenie Domu Robotniczego, Związku Chrześcijańskich Robotników i Robotnic, Stronnictwa Chrześcijańsko-Ludowego, Spółki Pożyczkowo-Bankowej, Domu Ludowego czy Domu Polskiego. – Dla Niemców Bielsko było na wskroś niemieckie. Natomiast założenie w nim Domu Polskiego było dla nich kamieniem obrazy. Wejście Stojałowskiego było bardzo odważne. On powiedział wprost: „Bielsko jest miastem polskim” – zauważył dr Wnętrzak. Kolejnym głosem w dyskusji była prelekcja Jacka Kachela pt. Otwarcie Domu Polskiego w świetle regionalnej prasy niemieckiej. Jak zaznaczył autor to wydarzenie w oczach Niemców było „najazdem polskokatolickim na Bielsko”. Swoje twierdzenie udokumentował on 30 różnymi cytatami z prasy niemieckojęzycznej. – Stojałowski zastał w tym mieście Polskę w zgliszczach, a zostawił twarde podwaliny, na których można było budować – spuentował swój wywód Jacek Kachel. Na koniec Michał Jarnot zaprezentował dostępne w zasobach bielskiego Archiwum Państwowego materiały historyczne dotyczące ks. Stojałowskiego. Nad przebiegiem konferencji czuwali: Paweł Hudzik, kierownik bielskiego Archiwum Państwowego oraz Stanisław Biłka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.

2021-12-07 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat po beatyfikacji

Niedziela przemyska 13/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Ks. Maciej Flader

Konferencja miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Konferencja miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

W WSD w Przemyślu odbyła się sesja naukowa poświęcona bł. ks. Janowi Balickiemu. W tym roku mija 20 lat od jego beatyfikacji dokonanej przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego jest szczególnym kustoszem pamięci o błogosławionym kapłanie. Tutaj znajduje się pokój ks. Balickiego – swoista izba pamięci, zawierająca pamiątki i przedmioty, którymi posługiwał się kapłan. Tutaj też przechowywane są najcenniejsze źródła mówiące o jego życiu, działalności i spuściźnie pisarskiej. Dlatego też to właśnie w tym środowisku zrodził się pomysł sesji naukowej poświęconej byłemu rektorowi przemyskiego seminarium. Pomysłodawcą wydarzenia był metropolita przemyski abp Adam Szal, któremu szczególnie zależy na pamięci i żywym kulcie bł. ks. Jana Balickiego.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję