Reklama

Niedziela Świdnicka

Szkolą młodych dziennikarzy

Od kilku tygodni w poniedziałkowe popołudnia w auli Kurii Biskupiej w Świdnicy odbywają się szkolenia dziennikarskie.

Niedziela świdnicka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

szkolenie

dziennikarstwo

Hubert Gościmski

Podczas spotkania odbyła się także debata o przyszłości prasy drukowanej

Podczas spotkania odbyła się także debata o przyszłości prasy drukowanej

Spotkania organizowane są przez diecezjalny miesięcznik katolicki wAkcji24. Na początku pierwszego spotkania Agnieszka Partyka przedstawiła cele i założenia tej inicjatywy.

– Dzisiejsze spotkanie odbywa się w ramach projektu „Młodzi dla EKO” – Fundacji „Katolicka Inicjatywa Berit”. Umożliwił on nam przeprowadzenie szeregu działań i wyjazdów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. Warsztaty dziennikarskie są kontynuacją tego dzieła. Chcemy w ten sposób pokazać, jak wykorzystać narzędzia medialne do promocji działań proekologicznych – wyjaśniała redaktorka miesięcznika.

Informacja i publicystyka

Na zaproszenie organizatorów pierwszy wykład poprowadził Maciej Rajfur, żurnalista z Wrocławia. Na wstępie zdefiniował zawód dziennikarza i zaznaczył, że jest to dynamiczna dziedzina, która wymaga nieustannego doskonalenia umiejętności. W dalszej części wystąpienia zwrócił uwagę na mieszanie się dwóch ważnych obszarów dziennikarstwa – informacji i publicystyki.

– Dzisiaj dziennikarze łączą swoje własne zdanie z czystą informacją pozbawioną oceny, przez co wprowadzają odbiorcę w błąd. Chciałbym, aby po dzisiejszym spotkaniu państwo zwracali uwagę na to, w jaki sposób dziennikarze do was mówią – zachęcał.

Przede wszystkim ekspert

Prelegent apelował, by w artykułach zwracać uwagę na dobór słownictwa, dobór informacji i ich układ w całym tekście. Podkreślił również istotę głosu eksperta w tekście dziennikarskim.

– Mnie uczono, że artykuł jest cenny wtedy, gdy znajduje się w nim wypowiedź eksperta. Gdy ktoś mi zleca tekst lub ja wymyślam jakiś temat, najpierw idę do eksperta, słucham, co on ma do powiedzenia i dopiero na podstawie tej rozmowy tworzę artykuł. W ten sposób spełniam misję, którą państwo, jako odbiorcy, mi zlecacie – akcentował Maciej Rajfur.

Obiektywizm nie istnieje

– W trakcie czytania tekstów w internecie, czy oglądania różnych materiałów, dociera do nas starannie ukształtowany przekaz. To wszystko, co państwo widzą: tytuł, zdjęcie ilustracyjne czy pierwsze słowa artykułu, nie jest przypadkowym działaniem, ale ma jakiś cel – wyjaśniał dziennikarz. Na potwierdzenie swych słów wyświetlił kilka tekstów zamieszczonych na stronach popularnych portali informacyjnych i zwrócił uwagę na chwyty manipulacyjne zastosowane przez autorów.

Reklama

Maciej Rajfur odniósł się również do tezy, wedle której każdy dziennikarz powinien przedstawiać informacje w obiektywny sposób. Stwierdził, że według niego czysty obiektywizm nie istnieje, gdyż na wydarzenia patrzy się przez pryzmat własnych doświadczeń. Jednak innym, o wiele ważniejszym aspektem jest uczciwość wobec odbiorców.

Przyszłość prasy

Drugą częścią spotkania była debata o przyszłości prasy drukowanej. Do rozmowy chętnie włączali się uczestnicy szkolenia. I choć zauważono, że coraz większą rolę odgrywają media internetowe, nie wróżono prasie szybkiego upadku. Zastanawiano się także nad tym, jak docierać do pokolenia młodych ludzi.

2021-12-07 11:16

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: duszpasterze emigracji szkolili się w siedzibie Episkopatu

[ TEMATY ]

szkolenie

Artur Stelmasiak

Od 6 do 8 lipca w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie miał miejsce Duszpasterski Kurs Przygotowawczy – dla księży, którzy od bieżącego roku podejmą pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju z uwzględnieniem duszpasterstwa polskojęzycznego.

Duszpasterski Kurs Przygotowawczy był okazją dla wyjeżdżających księży do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie. Kurs był odpowiedzią na postulaty wysunięte przez członków Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Na jej czele stoi bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję