Reklama

Niedziela Łódzka

Archidiecezja

Są w Łodzi serca gorące

Pod takim hasłem odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa upamiętniająca 100-lecie archidiecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 1/2022, str. III

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Patryk Nowacki

Obrady poświęcono m.in. losom diecezji łódzkiej po 1945 r.

Obrady poświęcono m.in. losom diecezji łódzkiej po 1945 r.

Jej organizatorem był oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz archidiecezja łódzka. W sesji wzięło udział 20 referentów reprezentujących m.in. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, krakowski i łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytet Łódzki, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi oraz Archiwum Archidiecezji Łódzkiej.

Pierwszego dnia konferencji poruszono kwestię powołania diecezji i budowania jej struktur administracyjno-terytorialnych. Wspomniano też sylwetki pierwszych ordynariuszy: bp. Wincentego Tymienieckiego i bp. Włodzimierza Jasińskiego. Dzień zakończono upamiętnieniem łódzkich duchownych zamordowanych podczas II wojny światowej.

Drugi dzień obrad poświęcono losom diecezji łódzkiej po 1945 r. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przedstawili stan badań na temat relacji państwo-Kościół w Łódzkiem w świetle dokumentów komunistycznej bezpieki. Ukazana została także kwestia budownictwa sakralnego oraz wkład zgromadzeń zakonnych w działalność duszpasterską archidiecezji łódzkiej.

Konferencja była też okazją do zaprezentowania pierwszego tomu monografii pt. Archidiecezja Łódzka. Zarys dziejów (pod redakcją ks. prof. Waldemara Glińskiego i ks. prof. Mieczysława Różańskiego) w latach 1920-45. Wyrażamy nadzieję, że przyczyni się ona do popularyzowania wiedzy na temat naszego lokalnego Kościoła.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja historii w zielonogórskim archiwum

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Małgorzata Polit

Głównym celem konferencji było ukazanie człowieka jako najważniejszej jednostki, która staje wobec systemu

Głównym celem konferencji było ukazanie człowieka jako najważniejszej jednostki, która staje wobec systemu

W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze 7 listopada miała miejsce II edycja Konferencji naukowej: „Człowiek wobec systemów totalitarnych na środkowym Nadodrzu 1933-1989”. W tym roku odbywała się w temacie: „Działalność zbrodnicza sądów zielonogórskich w czasach PRL”. Organizatorami Konferencji byli między innymi Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję