Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

Ostatnia z biblijnych ksiąg będzie lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Po raz kolejny słowa Pisma Świętego odczytywać będą publicznie duchowni różnych wyznań, na czele z katolickim biskupem Romanem Pindlem i bp. Adrianem Korczago – zwierzchnikiem wspólnoty ewangelicko-augsburskiej, ponadto przedstawiciele władz samorządowych i różnych środowisk życia społecznego Podbeskidzia.

Księga nadziei

– Powodów, dla których wybraliśmy ostatnią księgę Pisma Świętego, jest kilka. Pierwszy związany jest z faktem, że materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan AD 2022 opracowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu. To zaś przyniosło skojarzenie z listami do 7 Kościołów Azji, które z natchnienia Bożego zapisał św. Jan – tłumaczą organizatorzy ekumenicznego przedsięwzięcia. Drugim powodem jest niełatwa w ogóle sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. „Teraz samo istnienie małej chrześcijańskiej wspólnoty jest zagrożone, gdyż wiele osób jest zmuszonych do szukania bezpieczniejszego i spokojniejszego życia gdzie indziej. Podobnie jak Światłu świata - Dzieciątku Jezus zagrażało okrucieństwo Heroda, tak światłu chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu coraz bardziej w tych trudnych czasach zagraża prześladowanie przez nowych Herodów” – czytamy we wspomnianych materiałach. – Księga Apokalipsy jest Bożym orędziem, głoszącym że mimo ucisku, mimo prześladowań wyznawcy Chrystusa osiągają zwycięstwo właśnie przez wierność Bogu. Apokalipsa jest księgą nadziei, że ostatnie słowo historii nie należy do potęg świata lecz do Boga, który jest Panem. Po trzecie dziś często uderza się w apokaliptyczne nuty. Mamy kryzys pandemiczny, ekonomiczny, moralny, duchowy. Wielu ludzi pyta, jaki sens ma to wszystko, czego doświadczmy. Wydaje się, że sięgnięcie po tekst Apokalipsy św. Jana będzie bardzo interesującym doświadczeniem. Odczytanie słowa Bożego w takim kontekście może być bardzo owocne – wyjaśniają organizatorzy.

Maraton biblijny

Ekumeniczny Maraton Biblijny to wspólna inicjatywa Książnicy Beskidzkiej i oraz Radia Anioł Beskidów. W poprzednich edycjach odczytywano m.in. teksty Ewangelii św. Łukasza, św. Marka, List do Rzymian, fragmenty Dziejów Apostolskich, Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, 3. Księgi Machabejskiej, Księgi Jozuego. Wieloletnia tradycja spotkania ekumenicznego została zaburzona w ubiegłym roku pandemicznymi ograniczeniami. Wtedy to Maraton Biblijny wyemitowano w internecie w Niedzielę Słowa Bożego. /PB

19 stycznia o godz. 10.00 w Książnicy Beskidzkiej oraz na falach diecezjalnego Radia Anioł Beskidów wybrzmi tekst pierwszych dwunastu rozdziałów Apokalipsy św. Jana Apostoła. Oczywiście, jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maraton w sieci

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

RKscreen

Wydarzenie zbiegło się z Niedzielą Słowa Bożego

Wydarzenie zbiegło się z Niedzielą Słowa Bożego

13. Ekumeniczny Maraton Biblijny po raz pierwszy odbył się on-line.

Wydarzenie obejmowało tekst Księgi Wyjścia opisujący pobyt Izraelitów na pustyni i proklamację Dekalogu. W maratonie wzięło udział 20 osób, a wśród nich duchowni różnych wyznań, przedstawiciele samorządu i inne osoby z terenu Podbeskidzia, w tym młodzi ludzie: uczennica i studentka.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję