Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

Ostatnia z biblijnych ksiąg była tegoroczną lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

apokalipsa

Robert Karp

Uczestnicy Ekumenicznego Maratonu Biblijnego

Uczestnicy Ekumenicznego Maratonu Biblijnego

Pierwszych dwanaście rozdziałów Objawienia św. Jana w Książnicy Beskidzkiej 19 stycznia odczytywali przedstawiciele różnych wyznań, reprezentanci środowisk życia religijnego i społecznego Podbeskidzia. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Maraton zainaugurowali biskupi Piotr Greger z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Bp Greger przypomniał, że Apokalipsa nie jest księgą tylko dla profesorskich katedr. – Ta księga została napisana i objawiona dla wszystkich. Co więcej, można odnieść wrażenie, iż właśnie w czasach współczesnych, zdominowanych przez technikę audiowizualną, ta księga ma wiele do powiedzenia – powiedział, dodając, że jako uczniowie Jezusa jesteśmy powołani do tego, aby żyjąc ze świadomością przynależności do ludu Bożego, dawać świadectwo o Tym, który jest Alfą i Omegą.

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego zauważył, że Objawienie św. Jana nie może być sprowadzane jedynie do swego apokaliptycznego wymiaru, gdyż może to prowadzić czytelnika do trwożliwej paniki. – Księga ta zawiera mnóstwo nadziei – stwierdził.

Reklama

Lektorami transmitowanego przez radio „Anioł Beskidów” wydarzenia oprócz biskupów byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak. Ponadto Objawienie św. Jana czytali: reprezentanci obrządków wschodnich, baptystów, luteran i katolików, samorządowiec, poeta, lekarz, naukowiec, siostra zakonna, muzyk, maturzysta. Wśród obecnych na sali była przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra.

Maraton Biblijny był także okazją do podziękowań za wieloletnią pracę odchodzącego na emeryturę Bogdana Kocurka, dyrektora Książnicy Beskidzkiej. Maraton Biblijny to jeden z wielu projektów Książnicy Beskidzkiej – realizowany wspólnie z diecezjalną rozgłośnią „Anioł Beskidów” – promujących szeroko pojętą kulturę chrześcijańską.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole Maryi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

Ewa Monastyrska/Niedziela

W Maratonie Biblijnym wziął udział minister Przemysław Czarnek

W Maratonie Biblijnym wziął udział minister Przemysław Czarnek

Poznawanie Pisma Świętego w sanktuarium maryjnym jest wielką radością i przywilejem, ponieważ właśnie od Matki Najświętszej uczymy się najlepiej rozważania i wprowadzania w życie Słowa Bożego.

Podczas Tygodnia Biblijnego, który odbywał się pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” podjęto w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim szereg inicjatyw duszpasterskich i naukowych. Punktem kulminacyjnym tych wydarzeń był Maraton Biblijny, podczas którego Słowo Boże czytał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję