Reklama

Niedziela Podlaska

Z kolędą przez Podlasie

Podtrzymywanie tradycji wspólnego kolędowania jest niezwykle istotne. Dlatego też Duszpasterstwo Służby Liturgicznej naszej diecezji zorganizowało po raz pierwszy Diecezjalny Przegląd Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży.

Niedziela podlaska 5/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kolędy

konkurs muzyczny

Ks. Mateusz Gołoś

Uczestnicy przesyłali swoje występy drogą mailową

Uczestnicy przesyłali swoje występy drogą mailową

Śpiew kolęd jest jednym z najważniejszym elementów świętowania uroczystości Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie święta bez tych znanych nam od dziecka melodii. Śpiewamy je przecież nie tylko w naszych kościołach i kaplicach, ale także w domach, w gronie najbliższej rodziny. Niejednokrotnie również śpiewamy je w szkołach, domach kultury, w miejscach pracy i wypoczynku. Dlatego z tak wielką chęcią do nich wracamy. Przypominają nam wszystkim rodzinny dom i atmosferę tych wyjątkowych świąt.

Od wielu lat mamy w naszej diecezji słynny festiwal piosenki religijnej i patriotycznej Śpiewajmy Panu, który promuje młode talenty i skupia muzyczne środowisko naszej diecezji. Przegląd świąteczny jest kontynuacją tej festiwalowej myśli.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się łącznie 66 podmiotów – głównie z terenu naszej diecezji, ale również z innych zakątków Polski. Chętni mieli do wyboru kilka kategorii: soliści w wieku 6-9, 10-14, 15-18 lat; duety w wieku 6-12; schole parafialne oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Największą popularnością cieszyła się kategoria „soliści 10-14 lat” – zgłoszono tutaj aż 23 osoby. Wśród parafii naszej diecezji najwięcej zgłoszeń spłynęło z Miedznej, Sokołowa Podlaskiego oraz Bielska Podlaskiego. Cieszy fakt, że kilka parafii naszej diecezji wysłało również nagrania swoich scholi parafialnych.

W obecnych warunkach przegląd miał dwa etapy. Do 6 stycznia uczestnicy przesyłali kartę zgłoszeniową wraz z linkiem do nagranego utworu. Na podstawie oceny jury, a także głosów „publiczności” oddawanych za pośrednictwem profilu duszpasterstwa na YouTubie, zostaną wyłonieni finaliści. Wielką atrakcją przeglądu jest możliwość „głosowania publiczności”. Dziesiątki osób zaangażowało się w promocję swoich zespołów – artyści, ich rodziny, przyjaciele, szkoły i inne instytucje. Dzięki temu wieść o tym pięknym wydarzeniu mogła dotrzeć do wielu osób, które normalnie, by o nim nie usłyszały.

Reklama

23 stycznia w Bielsku Podlaskim miał się odbyć koncert finałowy, który z racji sytuacji epidemicznej został ostatecznie odwołany. Niebawem zostanie udostępniony film podsumowujący przegląd. Nagrody i dyplomy zostaną wysłane pocztą. Mamy nadzieję, że w następnym roku uda się już zorganizować prawdziwy koncert połączony ze wspólnym spotkaniem i świętowaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy tego typu przegląd i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – wierzymy, że to wydarzenie w następnym roku przyciągnie jeszcze więcej młodych artystów, którzy amatorsko zajmują się muzyką.

Wszystko to jest bardzo ważne, ponieważ schole, chóry, śpiewacy spełniają swoją ważną rolę w Kościele jako członkowie służby liturgicznej. Dzisiaj tym bardziej należy podkreślać ten wyjątkowy aspekt muzyki i zachęcać do pielęgnowania tego, co piękne w Liturgii. Z tego powodu nasze duszpasterstwo chce otoczyć swoją opieką wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób posługują swoim talentem muzycznym w naszych parafiach. Niech w całej naszej diecezji da się usłyszeć piękny śpiew kolęd i pastorałek!

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wygraj Sukces

Niedziela sandomierska 48/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

konkurs muzyczny

Paweł Matyka

Festiwal jest znakiem rozpoznawczym Tarnobrzega

Festiwal jest znakiem rozpoznawczym Tarnobrzega

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się finał 26. Konkursu Piosenki Wygraj Sukces.

W tegorocznych zmaganiach wokalnych wzięło udział 973 miłośników muzyki. Młodzi wykonawcy pochodzący z różnych zakątków kraju, przez kilka miesięcy walczyli o tytuł laureata największego polskiego festiwalu piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Uczestnicy wzięli udział najpierw w kwalifikacjach wstępnych, które w tym roku odbyły się on-line, następnie w kwalifikacjach regionalnych, w 12 ośrodkach kultury w kraju. Spośród tej licznej grupy wyłoniono 88 uczestników, którzy wzięli udział w finale. Na gali finałowej poza występami młodych artystów słuchacze zebrani na widowni domu kultury oraz przed monitorami w swoich domach, mogli również usłyszeć mini recital przygotowany przez członków jury: Anetę Figiel, Rafała Szatana, Michała Jurkiewicza i Marcina Murawskiego, którzy występem zaczarowali publiczność. Po naradach jury przyznało Grand Prix 26 Konkursu Piosenki Wygraj Sukces Małgorzacie Sztanderze z Bytowskiego Centrum Kultury. – Nie mogę w tej chwili opisać emocji, które mi towarzyszą, ale jest naprawdę super – powiedziała Małgorzata Sztandera tuż po ogłoszeniu wyników. Fundatorem nagrody głównej jest prezydent miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, który objął patronat nad naszym festiwalem. Ponadto przyznano 12 nagród oraz 8 wyróżnień. W tym roku w składzie komisji artystycznej znaleźli się: muzyk, kompozytor, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Krzysztof Heering, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, trener wokalny Aneta Figiel, wokalista, aktor, kompozytor, aranżer Rafał Szatan oraz Michał Jurkiewicz – kompozytor, aranżer, skrzypek, altowiolista, lider zespołu Śrubki oraz muzyk i muzykolog Mariusz Ryś. Płyty z piosenkami i podkładami muzycznymi Konkursu Piosenki Wygraj Sukces rokrocznie wydaje tarnobrzeskie Studio Pro-Media. Jego właściciel, Jarosław Piątkowski, pokusił się o ogólną ocenę poziomu wszystkich uczestników tegorocznej edycji przedsięwzięcia, a trzeba zaznaczyć, że w tym roku do konkursu zgłosiło się blisko tysiąc uczestników z całej Polski w wieku od 7 do 19 lat. Wygraj Sukces to, ogólnopolski festiwal, który przez ponad ćwierć wieku swojego istnienia, zdobył już wierne grono fanów, o czym świadczy coroczna ogromna liczba zgłoszeń. Dla niektórych festiwal stał się znakiem rozpoznawczym Tarnobrzega. – Jak co roku, podczas finału naszego konkursu nie zabrakło wzruszeń, radości, spełnienia marzeń i dowodów przyjaźni, która przez lata uczestnictwa w konkursie zawiązała się między naszymi młodymi artystami, ich rodzinami i instruktorami. Część dzieci biorących udział w przesłuchaniach to już kolejne pokolenie festiwalowiczów – powiedziała Renata Domka z TDK, dodając jednocześnie, że dziękuje wszystkim wykonawcom, opiekunom, komisji artystycznej i widzom, którzy słuchali młodych artystów. Organizatorem wydarzenia był Tarnobrzeski Dom Kultury i Studio Pro-Media w Tarnobrzegu.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję