Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Religijne i patriotyczne

O tegorocznym świętowaniu 30-lecia istnienia diecezji sosnowieckiej – z ks. Przemysławem Lechem, dyrektorem Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Niedziela sosnowiecka 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

30‑lecie

Archiwum

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym – podkreśla ks. Lech

Ks. Tomasz Zmarzły: Diecezja sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Jak będzie wyglądał ten rok?

Ks. Przemysław Lech: Rok 2022 będzie przeżywany jako diecezjalny jubileusz i czas dziękczynienia za wszelkie dobro duchowe i materialne, które stało się udziałem sosnowieckiego Kościoła partykularnego. Świętowanie jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej będzie w sobie łączyć wymiar religijny i patriotyczny. Hasłem jubileuszowych obchodów będą słowa „W Krzyżu – miłości nauka”, zaczerpnięte z dobrze znanej pieśni pasyjnej „W Krzyżu cierpienie”. Najważniejszym wydarzeniem łączącym modlitewnie wszystkie parafie stanie się Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego. Każda wspólnota parafialna w diecezji będzie gościła w swym kościele krucyfiks, który w swoich dłoniach trzymał św. Jan Paweł II podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Miała ona miejsce 25 marca 2005 r., czyli dokładnie w 13. rocznicę ustanowienia diecezji sosnowieckiej.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski to szczególna relikwia związana ze św. Janem Pawłem II. Od kiedy zacznie nawiedzać nasze wspólnoty parafialne i zakonne?

Peregrynacja krzyża, przy którym modlił się św. Jan Paweł II podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum 25 marca 2005 r. i jego relikwii rozpocznie się 2 marca i potrwa do 31 października 2022 r. Centralnym wydarzeniem peregrynacji będzie nawiedzenie bazyliki katedralnej w Sosnowcu w dniu 25 marca 2022 r., w 30. rocznicę erygowania diecezji sosnowieckiej. Obecność w naszych wspólnotach krzyża i relikwii to wymowny znak miłości Boga do każdego z nas. Święty Jan Paweł II ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w tamtej Drodze Krzyżowej osobiście. Jednoczył się jednak z wiernym za pośrednictwem telewizji oraz przytulając i całując krzyż. Właśnie ten krucyfiks będziemy mogli uczcić osobiście, dziękując Bogu za jego nieskończoną miłość, która nie cofnęła się nawet przed cierpieniem i oddaniem za nas życia.

Reklama

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak wydał instrukcję dotyczącą przebiegu peregrynacji. Co jest celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia?

Jak napisał w instrukcji bp Grzegorz Kaszak „celem peregrynacji jest odnowa duchowa życia modlitwy i życia sakramentalnego we wspólnotach parafialnych oraz w życiu osobistym każdego członka Ludu Bożego, a także prośba i dziękczynienie za ustanie pandemii”. Obecność krzyża i relikwii św. Jana Pawła II w parafii ma być narzędziem nawrócenia i pogłębienia relacji z Bogiem. Czas peregrynacji i adoracji winien stać się szkołą odkrywania owoców i znaczenia w życiu osobistym sakramentu chrztu św. i bierzmowania. Będzie sposobnością do pogłębionego spojrzenia na sakrament pojednania, do ożywienia praktyki duchowego kierownictwa oraz do dziękczynienia Panu Bogu za tajemnicę odkupienia”.

Na czas peregrynacji przygotowane zostały materiały duszpasterskie. Także w parafiach podjęte będą stosowne przygotowana i odmawiana będzie specjalna modlitwa…

W trakcie trwania peregrynacji, od 2 marca do 31 października 2022 r., we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej odmawiana będzie specjalna modlitwa o owoce peregrynacji krzyża i relikwii św. Jana Pawła II. Jak napisał w instrukcji bp Grzegorz Kaszak, przygotowaniem do peregrynacji winny być misje parafialne lub rekolekcje o Krzyżu Świętym. Misjonarze i rekolekcjoniści w głoszonym słowie powinni odwoływać się szczególnie do nauczania św. Jana Pawła II, między innymi do encyklik Dives in misericordia i Redemptor hominis. Szczególne znaczenie, zarówno w czasie przygotowania, jak i peregrynacji, powinno mieć sprawowanie sakramentu pokuty. Pasterz diecezji sosnowieckiej zachęca też wiernych do dobrowolnych aktów umartwienia i pokuty w intencji Kościoła, Ojca Świętego i Ojczyzny, obrony życia, nawrócenia grzeszników czy złożenia osobistego wotum.

Reklama

Wymiar religijny diecezjalnego świętowania będzie korespondował również z patriotycznym. Jakie wydarzenia będą temu towarzyszyć?

Rok 2022 to także 100. rocznica ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski, które było zwieńczeniem trzech powstań śląskich (1919-1921). Chcemy w tym roku przypomnieć o roli Zagłębia i jego mieszkańców w dziele przyłączenia Śląska do Macierzy. Dzięki materiałom edukacyjnym i wydarzeniom odbywającym się pod hasłem „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali” będziemy wspólnie odkrywać ważne, choć czasem zapomniane karty śląsko-zagłębiowskiej historii. Mamy nadzieję, że przeżywanie jubileuszu odnowi w nas miłość do Boga i do naszej Ojczyzny.

Także Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przygotował specjalnie na tę okazję konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych…

Z racji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski nasz Wydział Katechetyczny przygotował specjalne diecezjalne konkursy, m.in. na projekt znaczka pocztowego, którego adresatami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ponadto planowane są konkursy plastyczne, m.in. na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu, na Zagłębiowski plakat plebiscytowy. Dla młodzieży i dorosłych przewidziany jest konkurs wiedzy dla uczniów szkół ponadpodstawowych w hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali oraz konkurs na esej popularnonaukowy.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W perłową rocznicę pielgrzymiej wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 22/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

30‑lecie

Archiwum diecezji rzeszowskiej

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Dokładnie 30 lat temu doszło do wiekopomnego wydarzenia w historii Rzeszowa. Była nim wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ta, już czwarta, pielgrzymka papieska do Polski była dwuczęściowa, odbyła się 1-9 czerwca oraz 13-16 sierpnia 1991 r. Była zarazem pierwszą do wolnej Ojczyzny, gdyż poprzednie odbywały się jeszcze za czasów komunistycznego zniewolenia. Hasło przewodnie tej pielgrzymki: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” nawiązywało do papieskiego przesłania – dziękczynienia i budowania na skale Prawdy.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję