Reklama

Niedziela Kielecka

To jest potrzeba ludzkich serc

Tak mówi o przygotowywanej o koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Stradowskiej proboszcz Stradowa – ks. Arkadiusz Borusiński. Uroczystość zaplanowano na 31 maja, w odpust parafialny.

Niedziela kielecka 10/2022, str. VI

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Archiwum parafii

Słynący łaskami Obraz Matki Bożej Stradowskiej wkrótce zostanie przyozdobiony koronami

Słynący łaskami Obraz Matki Bożej Stradowskiej wkrótce zostanie przyozdobiony koronami

Z chwilą objęcia posługi proboszcza przez ks. Arkadiusza Borusińskiego 15 listopada 2015 r. rozpoczęły się duchowe przygotowania do koronacji. Wszystkie rekolekcje w parafii miały wymiar maryjny. Parafianie uczestniczyli również w 33-dniowych rekolekcjach zawierzenia Matce Bożej, które trwały od 4 września do 7 października ub.r. Przyjęło się również, wprowadzone przez księdza proboszcza, nabożeństwo fatimskie. O dobre przeżycie i owce uroczystości koronacji parafianie modlą się także stale przed niedzielną Mszą św. o godz. 11. W parafii właśnie kończą się misje, które prowadzone były od 26 lutego.

Akt koronacji

Pochodzący z XVII wieku słynący łaskami wizerunek aktualnie jest w renowacji. Nieznany jest autor dzieła. Być może prace konserwatorskie rzucą nowe światło na jego historię lub pochodzenie. Na pewno kult tego wizerunku jest silny od wieków. Świadczą o tym liczne wota (choć część z nich została skradziona). Ale niektóre cuda, jakich doświadczyli czciciele, zostały utrwalone na drewnianej tablicy w kościele. Korony, nałożone na skronie Maryi i Jezusa, wykonane są ze złota pochodzącego z biżuterii i precjozów, przekazanych jako wotum wdzięczności przez parafian. – To również wyraz wielkiej czci do Maryi – przekonuje proboszcz. Aktu koronacji dokona bp Jan Piotrowski.

– Kiedy przyszedłem do parafii, mogłem od razu zaobserwować wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej Stradowskiej – składne przez mieszkańców kwiaty i wota przed Jej wizerunkiem, który jest uroczyście odsłaniany, śpiewane lokalne pieśni na Jej cześć, tradycję modlitwy jubilatów przed obrazem Matki Bożej – mówi proboszcz.

Liczne wymodlone łaski

Proboszcz miał również okazję usłyszeć i zapisać od wielu osób liczne świadectwa o trzymanych przez nie nadzwyczajnych łaskach za przyczyną modlitwy przed tym właśnie wizerunkiem w kościele św. Bartłomieja. Pewna para podarowała Matce Bożej srebrne serce za wymodlony dar upragnionego macierzyństwa. Jest również wiele świadectw uwolnienia z nałogów, uratowania zdrowia i życia w trudnych sytuacjach. Wszystkie te łaski, jakich doświadczyli czciciele Maryi, spisała komisja z Kurii Biskupiej, specjalnie powołana przez bp. Jana Piotrowskiego, który przychylił się do prośby parafian i następnie wydał specjalny dekret o koronacji Matki Bożej Stradowskiej.

Reklama

Ks. Arkadiusz dodaje, że przygotowania do koronacji objęły również prace materialne. Wykonano remont schodów, dokończono ogrodzenie, powstał chodnik, przebudowano główne wejście na plac kościelny, dokonano remontu dzwonnicy, zamontowano elektryczny napęd dzwonów, założono monitoring kościoła.

Na prośbę czcicieli

Starania o koronację wizerunku Matki Bożej Stradowskiej rozpoczęli poprzednicy obecnego proboszcza – ks. Piotr Olejarz i ks. Jan Piłat. – Odkąd przyszedłem do parafii wielokrotnie spotykałem się z prośbą mieszkańców o koronację wizerunku i podjąłem decyzję o rozpoczęciu przygotowań do niej. Najpierw w lutym 2021 r. skierowałem do Księdza Biskupa specjalną prośbę z dołączonymi do niej podpisami parafian, będącymi również świadectwem żywego kultu – opowiada ks. Arkadiusz, który cieszy się razem z parafianami z koronacji. – To jest nasze lokalne sanktuarium, do którego kiedyś na odpust przychodzili licznie pielgrzymi. Obecnie pielgrzymuje pieszo do nas co roku parafia Skalbmierz. W wakacje chętnie zaglądają do kościoła turyści, chcąc się pokłonić Matce Bożej – mówi. I tak, jak przed wiekami, tak i dziś Stradowska Pani czczona w tym kościele, słucha próśb swoich dzieci.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Pani Ostrożańskiej

Niedziela podlaska 29/2019, str. 1

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Monika Kanabrodzka

Bp Tadeusz Pikus przewodzi modlitwom dziękczynnym

Bp Tadeusz Pikus przewodzi modlitwom dziękczynnym

W Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Ostrożańskiej świętowano 32. rocznicę koronacji cudownego obrazu. Eucharystii 7 lipca 2019 r. przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Ponad 3 tys. wiernych przybyło, aby tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca oddać cześć Matce Bożej. W pielgrzymkach pieszych, indywidualnych oraz grupowych przed obliczem Matki Bożej Pocieszenia stanęli kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję