Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Długi współmałżonka

Niedziela Ogólnopolska 11/2022, str. 49

[ TEMATY ]

kredyt

Adobe.Stock

Mąż nieustająco bierze nowe kredyty, zadłużył już rodzinę na poważne kwoty. Co mogę zrobić, żeby zaradzić tej sytuacji?

Odpowiedź eksperta
Małżeństwa, które mają wspólnotę majątkową, dzielą się zarówno dochodami, jak i spłatą zobowiązań. Dlatego w przypadku zaciągania kredytu przez jednego z małżonków zwykle wymagana jest zgoda drugiego. W przypadku zobowiązań na niższe kwoty nie jest to jednak obowiązkowe.

Jeszcze przed 20 stycznia 2005 r. udzielenie kredytu bez zgody współmałżonka było możliwe wyłącznie wówczas, gdy umowa kredytowa mieściła się w ramach zwykłego zarządu majątkiem małżeńskim. Jeśli zaś przekraczała ten zakres, to aby zachowała swoją ważność, bank wymagał dostarczenia zgody małżonka.

Reklama

Po wskazanej dacie banki w Polsce mogą udzielać zobowiązania jednemu z małżonków bez konieczności wyrażania zgody przez drugiego. Nie ma przy tym znaczenia wysokość takiego kredytu. Jeśli tylko bank uzna, że mąż lub żona mają wystarczającą zdolność kredytową, to może z taką osobą podpisać umowę bez zgody współmałżonka, i taka umowa będzie jak najbardziej ważna.

Zgoda wymagana jest przy wysokokwotowych kredytach hipotecznych, ponieważ są one zobowiązaniami zwykle długoterminowymi, zaciąganymi na dużą kwotę. Często też zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość, którą tylko jedno z małżonków nie może rozporządzać samodzielnie.

Z chwilą zawarcia małżeństwa, według prawa cywilnego, powstaje wspólność majątkowa. Od tej pory budowany jest wspólny majątek, do którego zaliczają się przedmioty nabyte przez żonę, męża lub przez obojga małżonków. W jego skład wchodzą pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego i majątku osobistego.

Wraz z powstaniem wspólności majątkowej pojawia się odpowiedzialność majątkowa małżonków za długi każdego z nich.

Aby uwolnić się od odpowiedzialności majątkowej za długi zaciągane przez jedno z małżonków, wystarczy zawrzeć tzw. intercyzę, czyli podpisać u notariusza umowę o rozdzielności majątkowej. Wówczas małżonkowie przestają mieć wspólny majątek, a mają tylko majątki osobiste i tym samym nie odpowiadają za ewentualne długi małżonka w przyszłości.

2022-03-08 13:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: rozszerzamy tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców

[ TEMATY ]

premier

kredyt

Adobe.Stock

Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, maja pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok 2 mln rodzin – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że rząd rozszerza tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję