Reklama

Edukacja

Radom: tytuł doktora honoris causa dla bp. Henryka Tomasika

Biskup Henryk Tomasik odbierze w najbliższą środę, 20 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W uzasadnieniu przyznania tytułu można przeczytać, że "czas i serce dla młodych - to główne przesłanie, którym zawsze kieruje się biskup Henryk Tomasik w swojej posłudze duszpasterskiej do młodzieży".

[ TEMATY ]

tytuł

Przemysław Goławski, golawski.net/ pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tytuł doktora honoris causa został przyznany na wniosek dziekana i rady wydziału przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Rada przypomina, że bp Tomasik już w latach siedemdziesiątych przedstawiał dramatyczną historię Unitów na Podlasiu. Ponadto studiowanie historycznych dokumentów zaowocowało pracami nad procesem beatyfikacyjnym Męczenników Pratulińskich. Również bp Tomasik miał znaczący udział w pracach i rozmowach nad przyspieszeniem i finalizacją tzw. positio. 6 października 1997 r. był ważnym dniem zarówno dla diecezji siedleckiej, jak i samych Siedlec, bowiem tego dnia Jan Paweł II beatyfikował męczenników. O Pratulinie usłyszał cały świat.

Dziekan i rada wydziału uczelni przypomina również, że bp Tomasik aktywnie uczestniczył w pracach duszpasterstwa nauczycieli. Brał udział w dyskusjach na temat ich sytuacji w okresie poprzedzającym reformę oświaty. Podkreślał wielką rolę wychowawców i nauczycieli w procesie wychowania młodzieży. - Widząc potrzebę podjęcia systematycznych dyskusji, zainicjował obrady Forum Nauczycieli i Wychowawców w Siedlcach. Tematykę proponowali sami nauczyciele, a koncentrowała się ona wokół zagadnień etycznych i moralnych - czytamy w uzasadnieniu przyznania tytułu doktora honoris causa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Osobowość księdza biskupa Henryka Tomasika charakteryzuje umiejętność słuchania, rozumienia i niezwykły szacunek dla drugiego człowieka. Cechy te stawiają go w grupie wybitnych wychowawców i przyjaciół młodzieży. Jest człowiekiem młodego i głębokiego ducha. Ukazuje młodym ludziom drogę do dojrzałego i odpowiedzialnego angażowania się w sprawy drugiego człowieka i w życie społeczne - czytamy dalej z uzasadnieniu.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 posiedzeniem senatu w Auli Wydziału Humanistycznego przy ul. Żytniej 39 w Siedlcach.

2015-05-18 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Stefan Cichy – Ambasadorem Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

tytuł

Ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki Stefan Cichy został mianowany Ambasadorem Życia i Rodziny. Tytuł ten otrzymał z rąk przedstawicieli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy. Miało to miejsce podczas konferencji naukowej pt. „W służbie życiu”, jaka odbyła się w Jeleniej Górze podczas obchodów Narodowego Dnia Życia.
CZYTAJ DALEJ

Jak wygląda moje pragnienie spotkania z Jezusem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 20, 11-18.

Wtorek, 22 kwietnia. Wtorek w oktawie Wielkanocy
CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP pośmiertnie odznaczył bp. Turzyńskiego

2025-04-22 13:34

[ TEMATY ]

pogrzeb

odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda

bp Turzyński

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

bp Piotr Turzyński

W Radomiu trwają uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego. Biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zmarł 14 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie biskupowi Turzyńskiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W katedrze pw. opieki NMP w Radomiu trwają uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego. Biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 61 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję