Reklama

Niedziela Rzeszowska

Trzydzieści lat diecezji rzeszowskiej

Mija 30 lat od 25 marca 1992 r., kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus dokonał reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce.

Niedziela rzeszowska 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

30‑lecie istnienia

Tadeusz Poźniak

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzeszowska katedra

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzeszowska katedra

Wśród powstałych wówczas nowych jednostek kościelnych była też diecezja rzeszowska, której terytorium wydzielone zostało z dwóch diecezji – przemyskiej i tarnowskiej. Jej patronami zostali bł. Józef Sebastian Pelczar (od 2003 r. święty) i bł. Karolina Kózka, a katedrą – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

W tym czasie w diecezji, dzięki wysiłkom biskupów rzeszowskich, bp. Kazimierza Górnego (1992-2013) i bp. Jana Wątroby (od 2013 r.), oraz ich współpracownika bp. Edwarda Białogłowskiego (1992-2022), stosunkowo szybko utworzono urzędy i instytucje diecezjalne, takie jak m.in. Kuria Diecezjalna, Sąd Biskupi, Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczno-Pastoralny, przeprowadzono Synod Diecezjalny, a także dostosowano struktury wewnątrz diecezjalne do nowych granic. Warto nadmienić, że pojawiające się wyzwania pastoralne skłoniły władze diecezji do tworzenia nowych parafii i wymusiły korektę sieci dekanalnej. Liczba ich wzrosła, w przypadku dekanatów z 19 w 1992 r. do 25 w 2022 r., a w przypadku parafii z 206 (202 parafie i 4 rektoraty) do 246, natomiast domów zakonnych – z 59 do 78.

Szczególnym miejscem kultu Bożego w diecezji jest dwadzieścia osiem sanktuariów, w tym pięć Pańskich, dziewiętnaście Maryjnych i cztery Świętych Pańskich. Większość z nich znana jest od wieków, ale niektóre ustanowione zostały w ostatnim trzydziestoleciu, jak np. sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim.

Główny ciężar pracy duszpasterskiej i formacyjnej spoczywa na kapłanach diecezjalnych i osobach zakonnych (kapłanach, braciach i siostrach). Ich ilość również wzrosła, kapłanów z 423 (1992 r.) do 705 (2021 r.), zakonników z 361 (1992 r.) do 459 (2020 r.). Ponadto w pracę katechetyczną włączali się katecheci świeccy. W początkowych latach istnienia diecezji była ich znikoma liczba, która z czasem ustabilizowała się na poziomie ok. 150 osób.

Reklama

Ważną rolę formacyjną pełnią w diecezji liczne media katolickie – czasopisma diecezjalne, wśród nich Niedziela Rzeszowska i parafialne (ok. 100 tytułów), Katolickie Radio „Via”, diecezjalna strona internetowa, ale również duszpasterstwa i organizacje kościelne. Spośród tych ostatnich do najbardziej aktywnych należą: Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło-Życie oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca.

Minione trzydziestolecie obfitowało w realizację zwyczajnych form duszpasterskich, jak i w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, cyklicznych i jednorazowych, jak np. koronacje wizerunków słynących łaskami, pielgrzymki, czy beatyfikacja sługi Bożego ks. Władysława Findysza.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanin na maksa

Niedziela rzeszowska 30/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Irena Markowicz

Pamięć o wyjątkowym studencie KUL trwa

Pamięć o wyjątkowym studencie KUL trwa

O Jacku Krawczyku, który zmarł w 25 roku życia i był wrażliwy na wskazania wiary i na ludzką biedę mówi o. prof. Andrzej Derdziuk, franciszkanin.

Irena Markowicz: Jacek, kiedy przeniósł się do Lublina i rozpoczął studia, rozwinął też skrzydła. To co robił na małą skalę w rodzinnych stronach, tam nabrało intensywności, stanowczości.

O. prof. Andrzej Derdziuk: Jacek Krawczyk podjął studia z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1985 r. Już samo to wydarzenie było dla niego znakiem czasu, ale też znakiem łaski. Trzeba bowiem powiedzieć, że Jacek nie zamierzał studiować teologii dla świeckich i rozważał albo pójście do seminarium duchownego w Przemyślu, albo też jakąś karierę świecką. Ale ponieważ marzył o tym, by być chrześcijaninem „na maksa”, jak napisał w liście do rodziców, to zrobił taki zakład z Panem Bogiem, że jeśli zda ten egzamin na KUL, to pójdzie na teologię, jeśli nie, to pójdzie do seminarium diecezjalnego w Przemyślu. Dość słabo poszedł mu egzamin z historii Kościoła, ale jego dalsze wypracowanie wypadło rewelacyjnie. Kiedy sprawdzał je ks. prof. Janusz Nagórny, zachwycił się tym tekstem. Potem, kiedy pytał go z teologii moralnej, podwyższył mu ocenę i tak Jacek został studentem teologii. Kiedy przyjechał do Lublina chciał pomagać potrzebującym, miał ogromny zapał. Pierwszą rzeczą było zorganizowanie koła studentów, którzy chodzili do szpitala dziecięcego, gdzie wtedy nie wpuszczano rodziców na oddziały. Dzieci czuły się samotne, płakały. Jacek chodził je pocieszać. Z tej grupy chętnych studentów szeregi się wykruszały, ale Jacek był wierny. Odkrył też, że obok zainteresowania teologią czuje powołanie do zawodu lekarza. W tamtym czasie, aby dostać się na Akademię Medyczną w Lublinie, trzeba było mieć tzw. punkty, zdobywane m.in. przez pracę w pogotowiu, albo jakiejś placówce leczniczej. Dlatego podjął w Rzeszowie praktykę w pogotowiu, najpierw jako wolontariusz, a potem jako sanitariusz i tu Jacek dał się poznać jako ktoś niezwykły w swojej wrażliwości, delikatności, trosce o chorych. Pomagał też ludziom biednym. Miał bardzo odważne metody pozyskiwania środków dla nich. To był chłopak bezkompromisowy. Troszczył się też o osoby uzależnione, wyciągał ludzi z melin, był w tym wytrwały. Inną formą było też animowanie życia duchowego studentów, rekolekcji, adoracji, dni skupienia. Angażował się jako organizator tych spotkań. Obok tego włączał się w życie naukowe, coraz więcej czytał, uczył się i był zażartym dyskutantem, co cenił jego opiekun prof. Janusz Nagórny.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

2023-02-02 11:54

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na Stadionie Męczenników w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze. Były tradycyjna muzyka, tańce i śpiewy. Papieskie przemówienie, co raz, przerywane było gromkimi brawami i okrzykami.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję