Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Siła w mediach

Ksiądz dr Krzysztof Łuszczek, odpowiedzialny za media w naszej archidiecezji poinformował, że na ukończeniu są starania, aby telewizja ewangelizacyjna mogła również docierać do naszych wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Media niosą ze sobą niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie wnętrze, jego przeżycia, uczucia i podejmowane decyzje. Ogromną rolę w tym dziele spełniają media katolickie, które ewangelizują i tworzą wspólnotę serc i dusz wielbiących Boga.

Przestrzeń ewangelizacyjna

Minione dekady przyniosły duży postęp pod tym względem w krajobrazie naszej Ojczyzny, a niedługo jest szansa, że zostanie on wzbogacony w wymiarze także naszej archidiecezji. Wszyscy znamy Radio Maryja, TV Trwam, katolickie programy w telewizji publicznej, jak chociażby szczecińska Arka, liczne diecezjalne rozgłośnie radiowe, w tym nasze Radio Plus, oraz oczywiście prasę katolicką, w tym nasz Tygodnik Niedziela. Od niedawna w przestrzeni ewangelizacyjnej funkcjonuje również telewizja EWTN, która jeśli wszystkie procedury przebiegną pomyślnie, będzie również odbierana z przekaźnika w Szczecinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rodzina EWTN na świecie i telewizje stowarzyszone są z EWTN Global Catholic Network. EWTN to skrót od Eternal Word Television Network czyli Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa. Dziś stacje zrzeszone docierają do 150 krajów i ponad 300 mln gospodarstw domowych na świecie. Założycielką telewizji była zakonnica, klaryska od Wiecznej Adoracji Matka Angelica, która zaczęła swoją działalność niemal w tym samym czasie, co św. Jan Paweł II. Zaczynała od prowizorycznego studia, zbudowanego naprędce w przyklasztornym garażu. W ciągu 20 lat stworzyła największą telewizję katolicką na świecie, która za pomocą satelity dociera do wszystkich zakątków świata.

Urodziła się w etnicznym getcie, gdzie sklepikarze sąsiadowali z mordercami, a śmierć w porachunkach mafijnych była chlebem powszednim. Trudne dzieciństwo zbudowało w niej mocny charakter i przygotowało do roli odpowiedzialnej za największą na świecie telewizję katolicką. Bezkompromisowa, z poczuciem humoru i umiejętnością łączenia życiowego realizmu z realizmem wiary, zachwycała publiczność.

Założenia programowe

W założeniach programowych twórcy mówią: „Łączy nas Jezus. Chrystus w każdym sercu”. Bo życie bez Chrystusa jest życiem pozbawionym sensu. W marcu 2018 r. Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia podpisała umowę o współpracy z EWTN i zapowiedziała uruchomienie do końca tego roku polskiej wersji stacji EWTN Polska. Stacja wystartowała 20 października 2018 r. Zgodnie z koncesją, EWTN Polska ma nadawać programy nie krócej niż przez 12 godz. na dobę. Treści zawarte w programie mają być zgodne z nauką społeczną Kościoła katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promować będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Nadawca we wniosku koncesyjnym zapowiedział, że w ofercie stacji znajdą się liczne transmisje na żywo. Między innymi z adoracji Najświętszego Sakramentu z kaplicy w Niepokalanowie, Mszy św., modlitw i okazjonalnych uroczystości z najważniejszych sanktuariów w Polsce m.in. z Jasnej Góry, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik k. Krakowa, sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, bazyliki św. Jadwigi w Trzebicy, kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje na żywo z najważniejszych ośrodków katolickich na świecie m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej, Medjugorie.

Ponadto będzie można oglądać produkcje własne nadawcy oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnikowe, kulinarne, pielgrzymkowe. EWTN zapowiada też obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie np. Spotkania Młodzieży w Lednicy, Spotkanie Młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny. Polski zespół tworzą osoby świeckie i duszpasterze, pracownicy i wolontariusze. W większości wraz z rodzinami należą do katolickich wspólnot. Wśród nich są informatycy, dziennikarze, teologowie, kapłani, a nawet dyrygent orkiestry symfonicznej.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Protest przeciw wykorzystywaniu mediów publicznych do skłócania narodu polskiego

[ TEMATY ]

media

społeczeństwo

Artur Stelmasiak

Telewizja publiczna powinna służyć narodowi, a nie tylko jednej opcji politycznej. Powinna łączyć, a nie dzielić, a nawet skłócać. Powinna informować, a nie podburzać i budzić niepokój.
CZYTAJ DALEJ

Bardo: 24-godzinne nabożeństwo wynagradzające za grzechy aborcji

2026-07-23 10:27

[ TEMATY ]

aborcja

Joanna Popławska

W piątek 24 lipca o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie rozpocznie się całodobowe nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy aborcji. Modlitwa będzie połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i rozważaniem Męki Pańskiej na podstawie zapisków Sługi Bożej Luizy Piccarrety.

Przez 24 godziny wierni będą adorować Najświętszy Sakrament. Podczas nabożeństwa możliwa będzie również adoracja Krzyża Pasyjnego z relikwiami pierwszego stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przyjęcie czerwonego szkaplerza Męki Pańskiej oraz skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Osoby zamierzające pozostać w sanktuarium przez noc organizatorzy proszą o zabranie karimat i śpiworów.
CZYTAJ DALEJ

180 lat od objawień w La Salette: trudno zaakceptować łzy Maryi

2026-07-23 16:23

[ TEMATY ]

rocznica

objawienia

Adobe Stock

Kościół we Francji przygotowuje się do obchodów 180. rocznicy objawień maryjnych w La Salette. Płacząca Matka Boża wywarła ogromne wrażenie na współczesnych, większe niż objawienia w Lourdes, ale zarazem jest trudniejsza do przyjęcia. Przypomina nam bowiem o cenie naszego Odkupienia - wskazuje francuska historyk Anne Bernet. Maryja objawiła się w La Salette 19 września 1846 r. – podaje Vatican News.

Charakterystyczną cechą tych objawień jest ich dramatyczny, eschatologiczny charakter. Maryja „płacząca na górze” to Matka Boża Bolesna. Przypomina nam, jaką cenę zapłacił jej Syn, a także Ona sama za nasze odkupienie – mówi Anne Bernet w wywiadzie dla tygodnika France Catholique. Podkreśla, że współczesnemu człowiekowi trudno jest przyjąć te łzy. Bo, aby stały się dla niego tym, czym miały być, a więc łzami oczyszczenia, musiałby się nawrócić i ponownie umieścić w centrum Boga, Jego prawo i Krzyż. Tylko w ten sposób można uniknąć nieszczęść, które spadają na świat, a są konsekwencją obalenia krzyża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję