Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Inauguracja Roku św. Józefa Bilczewskiego

Proszę, abym i ja mógł przeprowadzić Kościół w Ukrainie i archidiecezję lwowską przez ciemną dolinę zła, lęku i strachu, jakie zrodziła wojna – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w Wilamowicach.

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

abp Józef Bilczewski

PB

Abp Mieczysław Mokrzycki w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego

Abp Mieczysław Mokrzycki w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego

Lwowski metropolita 20 marca w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego zainaugurował jubileuszowy rok poświęcony świętemu wilamowianinowi.

– Nie można było rozpoczynać tego jubileuszu gdzie indziej, jak tutaj, w Wilamowicach, gdzie wszystko się zaczęło. Życie się zaczęło, wiara się zaczęła, droga powołania kapłańskiego i profesorskiego, droga arcybiskupiej posługi i wreszcie droga do wyniesienia do ołtarzy, do ukoronowania życiowej drogi, jaką przeszedł św. Józef Bilczewski – mówił abp Mokrzycki.

W kazaniu podkreślił, że świętość, którą w swoim życiu zdobywał lwowski pasterz, staje dziś przed nami jako wezwanie. Odniósł się także do sytuacji wojny, którą przeżywał w czasie swego pasterzowania św. Józef. – On, będąc metropolitą lwowskim, przeżył I wojnę światową. Przez ten trudny czas musiał przeprowadzić lwowski Kościół, aby idąc przez ciemną dolinę, nie był zalękniony, lecz uchwycił się laski pasterskiej Boga – mówił abp Mokrzycki, zwracając się z modlitwą do świętego: – Daj nam dzisiaj zrozumienie takiej właśnie drogi, abyśmy pośród gniewu wojny, nie zagłuszyli w sobie wołania Syna Bożego i potrafili znaleźć odwagę do chrześcijańskiego przebaczenia. Wiernych zgromadzonych w wilamowickim sanktuarium poprosił o codzienną modlitwę o pokój dla ziemi, gdzie św. Józef Bilczewski był biskupem.

Reklama

Gościa ze Lwowa na początku liturgii powitał kustosz wilamowickiego sanktuarium ks. prał. Stanisław Morawa. Przy tej okazji zachęcił wiernych i duszpasterzy do pielgrzymowania do miejsca urodzenia św. Józefa. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego bielsko-żywieckiej kurii ks. Piotr Hoffmann odczytał dekret bp. Roman Pindla otwierający Rok św. Józefa Bilczewskiego, upamiętniający 100. rocznicę jego śmierci. W uroczystości wzięły udział dzieci z przedszkola kontynuującego tradycje ochronki założonej przez patrona Wilamowic. Przy ołtarzu modlili się kapłani, wśród nich księża pochodzący z Wilamowic. Obecny był także zasłużony w rozwój kultu i dziedzictwa abp. Józefa Bilczewskiego były proboszcz wilamowickiej parafii ks. prał. Michał Boguta.

Zainaugurowany w niedzielę rok poświęcony św. Józefowi Bilczewskiemu potrwa do 26 marca 2023 r.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami świętego, który zabiegał o pojednanie i wyciszanie konfliktów

[ TEMATY ]

Wielki Post

List Pasterski

abp Józef Bilczewski

MJscreen

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach.

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach.

Idźmy śladami abp. Józefa Bilczewskiego, gdy szaleje nienawiść, agresja, lęk, niepewność, eksterminacja i próby wydziedziczenia ludzi z ich własnej ojczyzny, niedaleko nas, za wschodnią granicą – zaapelował bp Roman Pindel w liście pasterskim na Wielki Post.

Pasterz diecezji zauważył, że tegoroczny Wielki Post w naszej diecezji zbiega się z ogłoszeniem Roku abp. Józefa Bilczewskiego, który urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Kęt, a zmarł 20 marca 1923 r. we Lwowie. Był arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję