Reklama

Niedziela Częstochowska

VII Wieluńska Noc Muzeów

W Noc Muzeów, 17 maja, Muzeum Ziemi Wieluńskiej otworzyło swoje podwoje o godz. 17. W sali wystawowej i konferencyjnej jednocześnie, gości przywitał dyrektor Jan Książek. Wśród gości obecny był Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, sekretarz powiatu Andrzej Chowis, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, Dariusz Kowalczyk, dr Piotr Marek Śliwiński, prezes Ponadregionalnego Stowarzyszenia „Wieniawa” w Kłobucku, byli obecni prezesi Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, panowie Henryk Strózik ( były prezes) i obecny Henryk Szymański, ks. prałat Marian Stochniałek, profesor Tadeusz Olejnik-twórca odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Paweł Woźniak z Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego instytutu Badawczego Oddział Górnośląski im. S. Doktorowicza- Hrebnickiego w Sosnowcu, dr Tadeusz Grabarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Zbigniew Szczerbik- dyrektor Muzeum w Praszce i uczestnicy Miejskiego Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w osobach Jolanta Madej- komisarz pleneru, Joanna Adamczuk, Krystyna Raducka- Przychoda, Maja Skrzydłowska- Nowak, Manuela Henszke i Katerina Berent z Niemiec, Edward Gałustow z Białorusi, Janusz Motylski, Edwards Hebdas, Józef Janecki. Sylwetki artystów przedstawiła pani Jolanta Madej, ona też zaprosiła do obejrzenia poplenerowej wystawy Wieluń śladami prehistorii, wyrażając życzenie by kontynuować plenery miejskie w Wieluniu… Kustoszem wystawy poplenerowej jest pani Barbara Mrugała.

Druga wystawa czasowa otwarta podczas Nocy Muzeów nosi tytuł Jan Długosz i jego czasy. Jej współorganizatorem jest pan Marek Gogola. Aby wystawę otworzyć, trzeba było nawiązać kontakty z wieloma instytucjami, dlatego eksponaty na wystawę wieluńską przybyły z takich instytucji jak: kościół św. Marcina w Kłobucku, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, Muzeum Historyczne w Krakowie, Muzeum w Sandomierzu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Biblioteka w Kórniku, Muzeum Archidiecezjalne w Częstochowie, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Kapituły katedralnej na Wawelu, ze zbiorów Marka Śliwińskiego, z pracowni Hentlików w Kłobucku…

Reklama

O Długoszach z Niedzielska i ich związkach z Wieluniem mówił Jan Książek, szczególnie wiele miejsca poświęcając ks. Kan. Janowi Długoszowi, twórcy Roczników Królestwa Polskiego. Kuratorskie zwiedzanie wystawy zaproponowano na godzinę 22.00. Uwagę zwiedzających wystawę poświeconą Janowi Długoszowi zafrapowały dwa jego wskazania dla przyszłych pokoleń Polaków: „Każdy tyle dłużen swojej ojczyźnie na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach” oraz drugi: „ Przypominam, że to oto dzieło może posłużyć królom, książętom i innym znamienitym mężom za przykład i zwierciadło, które by ich zapalało i podniecało do sławnych czynów”. Wystawa, na której zgromadzono tyle ciekawych eksponatów datowanych na XV-XVI wiek, w tym oryginalny ornat ks. kanonika Jana Długosza, kopie rękopisów autora, pierwsze pełne lipskie wydanie Roczników z początku XVIII wieku, przepiękna monstrancja i wiele innych będzie czynna do września br. W dniu 24 czerwca br. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej zostanie uroczyście zainaugurowany Rok Długosza, potem uroczystości przeniosą się do Brzeźnicy gdzie zostanie otwarty „Szlak Długosza”, ukoronowaniem będzie dzień 20 września, kiedy to na rynku w Kłobucku zostanie odsłonięty pomnik Jana Długosza( siedzący Jan Długosz, ze wzrokiem zwróconym na kościół p.w. św. Marcina).

Postać Jana Długosza została też zaprezentowana w multimedialnej inscenizacji historycznej przygotowanej przez panie Mariolę Wardęgę i Anetę Strugacz, nauczycielki języka polskiego w ZSnr2 im. Jana Długosza w Wieluniu, zatytułowanej Fakty Długosza i fakty o Długoszu. W inscenizacji wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Długosza i pani Ewa Głogowska z koła teatralnego działającego przy M i GBP w Wieluniu, przewodniczka po biografii kronikarza. Uczniowie, którzy wcielili się w postać ks. kanonika, postać królowej Jadwigi odegrali scenę, jaka mogła się zdarzyć, czyli akt podyktowania przez królową ostatniej swojej woli, dotyczącej przekazania kosztowności na odnowienie Uniwersytetu Krakowskiego. Zafascynowały oglądających spektakl sceny przywołane z filmu „Krzyżacy” i tekst z powieści Henryka Sienkiewicza o ofiarowaniu Władysławowi Jagielle przez Krzyżaków, dwóch nagich mieczy…Spektakl, jakby klamrą, został spięty obrazami wszechświata, mającymi uzmysłowić słuchaczom, że wszyscy pozostajemy w tym samym miejscu i, że czeka nas ta sama wieczność, którą już osiągnął Jan Długosz. Całość spektaklu dopełniła muzyka Wojciecha Kilara grana na fortepianie przez jedną z uczennic.

Podsumowując wystawę i spektakl historyczny w wykonaniu młodzieży dr Piotr Marek Śliwiński podziękował dyrekcji MZW i uczniom za wielkie zaangażowanie w przybliżenie społeczności Wielunia człowieka, który z Wieluniem i Brzeźnicą związany był od najmłodszych lat, z Kłobuckiem nieco później, a wszystko to w ogłoszonym przez sejm RP Roku Długosza z racji 600. rocznicy jego urodzin ( jest jeszcze Rok Teatru i Rok Jana Pawła II). Wystawa wieluńska jest i pozostanie jedyną taką wystawą w Polsce. Jest ona uwerturą do wydarzeń czerwcowych i wrześniowych, dodał dr Marek Śliwiński, dlatego zainteresowanych arcyciekawymi dokumentami zapraszamy do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdyż drugiej takiej wystawy nie będzie.

Reklama

Kolejną osobliwością przygotowaną na Noc Muzeów był wykład połączony z prezentacją multimedialną W błękicie jurajskiego morza, wygłoszony przez Pawła Woźniaka pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego z Sosnowca. Przed oczami słuchaczy i widzów jednocześnie przepływały amonity, gąbki, rybojaszczury… Z Pawłem Woźniakiem można też było oglądać wystawę czasową Jurajskie skamieniałości- klucz do przeszłości ziemi wieluńskiej i posłuchać geologicznej opowieści o smoku i nosorożcu włochatym.

Dla zainteresowanych historią polskiego wojska zaciężnego dr Tadeusz Grabarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego dokonał prezentacji swojej książki Jazda zaciężna Królestwa polskiego w XV wieku.

Cały czas, począwszy od godziny 19.00 Przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” prezentowały swoje umundurowanie i uzbrojenie.

Dla wielu atrakcją była możliwość zwiedzenia sąsiadującego z MZW kościoła ewangelicko- augsburskiego( dawny kościół sióstr Bernardynek). Do jego zwiedzenia zaprosił ks. pastor Szymon Czembor.

Zofia Białas

2015-05-19 20:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pani Kasiu, się Pani nie boi...

[ TEMATY ]

dziennikarze

Wrocław

Noce Kościołów

Ks. Sławomir Marek

Ks. Rafał Kowalski

Ks. Rafał Kowalski

Ruszające w ponad 40 miejscowościach Dolnego Śląska Noce Kościołów stały się Nocami Upiorów. A wszystko za sprawą redaktor Katarzyny Wiśniewskiej, której nie podoba się, iż wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski czy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję