Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ludzkie życie jest święte

Główne obchody Dnia Świętości Życia w diecezji bielsko-żywieckiej odbyły się w Cieszynie.

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

dzień świętości życia

Krzysztof Telma

Biskup Roman Pindel dokonuje Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Biskup Roman Pindel dokonuje Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu
Sercu Maryi

W parafii św. Marii Magdaleny 25 marca bp Roman Pindel w łączności z papieżem Franciszkiem, biskupami i wiernymi całego Kościoła dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt został odczytany w parafiach diecezji, w tym w bielskiej katedrze przez bp. Piotra Gregera. – Wspominamy moment poczęcia Syna Bożego w łonie Maryi i moment Jej zgody na to, by była matką Mesjasza. Modlimy się o przywrócenie pokoju na świecie, żeby nie było większej wojny. Przychodzimy z troskami, problemami i nadziejami – podkreślił ordynariusz.

Po Drodze Krzyżowej rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. Proboszcz ks. Jacek Gracz przypomniał, że tą Eucharystią dziękujemy za dar beskidzkiego Kościoła z okazji przypadającej w tym dniu 30. rocznicy postania diecezji bielsko-żywieckiej. W homilii pasterz diecezji zauważył, że stajemy w obliczu zagrożenia wojną o zasięgu światowym, dlatego zanoszone są modlitwy o zaprzestanie morderczej wojny i o nastanie trwałego pokoju. – Śmierć tysięcy osób: żołnierzy, ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci, stanowi kontekst naszej troski o ocalenie każdego zagrożonego życia, czy to przed narodzeniem, czy u schyłku życia, wskutek poniżającej choroby, trudnej sytuacji czy stanu psychicznego – mówił. Przypomniał, że życie ludzkie jest święte, nienaruszalne od poczęcia do naturalnej śmierci, chciane przez Boga i przewidziane. Dlatego nie wolno zabijać człowieka, zwłaszcza niewinnego, bezbronnego, chorego. – To wszystko przynagla nas, aby zatroszczyć się o życie najbardziej bezbronnych, tych, którym zagraża śmierć – dodał.

Po homilii biskup przyjął od wiernych deklaracje o przystąpieniu do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli trwającej 9 miesięcy modlitwy w intencji ocalenia życia, które się poczęło w łonie matki i jest zagrożone aborcją. Na zakończenie Mszy św. udzielił błogosławieństwa kobietom oczekującym potomstwa i matkom z małymi dziećmi, po czym wystawiono Najświętszy Sakrament i całą noc trwała modlitwa w ramach „Adoracji bez granic”. W przeddzień uroczystości w cieszyńskiej świątyni odbyła się adoracja w intencji o poszanowanie świętości życia.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie jest święte, bo lepią je Ręce Boga

[ TEMATY ]

dzień świętości życia

pixabay

Mozaika z XIII w. w bazylice św. Marka w Wenecji przedstawia Boga, który w obecności aniołów lepi z gliny człowieka. Aniołowie patrzą zdumieni na tego, którego z czułością lepią święte Ręce. Obraz Boga – Garncarza od wieków zachwyca kolejne pokolenia ludzi – nas, ulepionych. W Księdze Rodzaju czytamy, że „wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą”. I wierzymy, że jest tak za każdym razem, z każdym z nas.

Ile radości musi czuć Bóg, gdy lepi człowieka pod sercem kobiety… Kształtuje go na swój obraz i podobieństwo. W niepojętej tajemnicy stwarzania obdarza go genetycznym podobieństwem do rodziców z jednej strony i odrębną, wyłączną tożsamością z drugiej. Do komórkowej machiny zmieniającego się w czasie ciała dołącza nieśmiertelny dar – duszę, a z nią dar najtrudniejszy, ryzykowny, delikatny, podatny na działania księcia ciemności: wolną wolę. I to o nie – o duszę i o wolę – choć przez ciało, toczą się boje człowieka aż do ostatniej chwili jego życia na ziemi. „Człowiek już w łonie matki należy do Boga, bo Ten, który wszystko przenika i zna, tworzy go i kształtuje swoimi rękoma, widzi go, gdy jest jeszcze małym, bezkształtnym embrionem, i potrafi w nim dostrzec dorosłego człowieka, którym stanie się on w przyszłości” – pisał św. Jan Paweł II w Evangelium Vitae.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję