Reklama

Niedziela Sandomierska

Początki bartnictwa

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka otwarto historyczną wystawę o bartnictwie w Tarnobrzegu i okolicach.

Niedziela sandomierska 14/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Tarnobrzeg

bartnictwo

Emil Rzymkowski

Wystawa, to wycieczka w przeszłość

Wystawa, to wycieczka w przeszłość

Ekspozycja nosi tytuł Pszczoły – bartnicy-pasiecznicy i wybitni pszczelarze, została ona zorganizowana z racji na przypadający w tym roku jubileuszu 100. rocznicy powołania Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego z siedzibą w Tarnobrzegu.

Literatura i prasa

Prezentowana jest na niej przede wszystkim fachowa literatura, która ukazywała się na terenie kraju w latach 1800 – 1967, oraz historia pszczelarstwa i rola pasiek na przestrzeni stuleci, ich rozwój i modernizacja. Wśród literatury na szczególną uwagę zasługują m.in.: Pszczelnik doskonały czyli nauka z doświadczenia zebrana chodzenia około pszczół wydana we Lwowie w 1800 r., Przyjaciel pszczół. Książka dla podźwignienia krajowego pszczelnictwa Antoniego Misiewicza z 1863 r., Bartnictwo Teofila Ciesielskiego z 1925 r., czy Ule polskie Stanisława Mendrali z 1939 r. Literacką część ekspozycji uzupełniają archiwalne roczniki prasy specjalistycznej z lat 1875 – 1944 m.in.: Bartnik Postępowy, Pasiecznik Wzorowy, Pszczelnictwo polski i Pasieka. Wśród prezentowanej prasy na szczególną uwagę zasługuje artykuł umieszczony w styczniowym numerze Bartnika z 1923 r., który informuje o powstaniu (22 marca 1922 r.) Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego z siedzibą w Tarnobrzegu. Natomiast w numerze IV z 1938 r. opublikowana została relacja z przeprowadzonego kursu dla pszczelarzy w Mokrzyszowie.

Archiwum fotografii

Zainteresowanie odwiedzających powinny również wzbudzić archiwalne fotografie wybitnych pszczelarzy, którzy przyczynili się do rozwoju bartnictwa w Tarnobrzegu i okolicach. Na zdjęciach zostały zaprezentowane stare przydomowe pasieki z Tarnobrzega, Miechocina, Chmielowa i Zakrzowa. Prezentowane są również rękopisy i maszynopisy artykułów Wojciecha Rawskiego, dokumenty (legitymacje) członków Powiatowego Koła Pszczelarzy czy kronika Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu, prowadzona od 1975 r., które świadczą o wieloletnich tradycjach pszczelarskich w naszym regionie. Dopełnieniem ekspozycji są zabytkowe przedmioty używane w pasiekach i przy produkcji miodu np.: ul słowiański (galicyjski), rojnica (z 1943 r.), miodarka, kószka wielkopolska, forma do wyrobu świec (gromnic), widelce do odsklepiania miodu, drewniane, metalowe – współczesne i plastikowe klatki na pszczele matki, urządzenie do zdejmowania rojów pszczelich, podkurzacze wykonane metodą „domową”, jak i profesjonalne oraz drewniane naczynia na miód, to tylko niektóre z prezentowanych obiektów przechowywanych z wielkim pietyzmem przez pszczelarzy. Historia powstania zrzeszenia pszczelarzy w Tarnobrzegu sięga 1922 r., kiedy 26 marca we Lwowie, stolicy województwa, do którego w owym czasie należał Tarnobrzeg, Józef Chalcarz, sędzia z grodu Tarnowskich, zarejestrował Powiatowe Towarzystwo Pszczelnicze. W tamtym czasie należało do niego 43 członków. Wystawa, to nie jedyne wspólne przedsięwzięcie biblioteki i pszczelarzy. Został również ogłoszony konkurs literacki, skierowany do dzieci i młodzieży oraz dorosłych zatytułowany Ja i pszczoły. Młodsza grupa ma za zadanie przeprowadzić wywiad z pszczelarzem, starsi natomiast proszeni są o wspomnienia związane z pszczelarstwem.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne inwestycje w mieście

Niedziela sandomierska 7/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

inwestycja

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Prezydent Dariusz Bożek przedstawił plany modernizacji ulic

Prezydent Dariusz Bożek przedstawił plany modernizacji ulic

Na konferencji prasowej Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega przedstawił przedsięwzięcia, które mają być realizowane w mieście.

Wszystkie nowe inwestycje powstające w Tarnobrzegu będą dofinansowane z pierwszego i drugiego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Lokalnych. W ubiegłym roku miasto otrzymało ponad 35 mln zł i była to najwyższa kwota z pozyskanych przez samorządy. – Złożony przez nas projekt dotyczył remontu lub przebudowy 14 dróg na terenie miasta. Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania przetargu na przeprowadzenie inwestycji, który zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Modernizacji tych ulic mieszkańcy bardzo wyczekiwali. Są one podzielone na dwie grupy – drogi powiatowe i gminne. W pierwszej są ulice: Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzyniecka, Moniuszki, Dąbrowskiej, Skłodowskiej-Curie i Bema, w drugiej zaś: Chemiczna, Siarkopolowa, Mechaniczna, Marczaka, Konfederacji Dzikowskiej, Tarnowskiego i Kochanowskiego. Są to głównie ulice znajdujące się w mieście, prócz trzech ulokowanych w strefie ekonomicznej, których modernizacja jest istotna z uwagi na pozyskiwanie nowych inwestorów i ułatwienia w dojeździe dla firm już działających – poinformował Dariusz Bożek, prezydent miasta. Każda z wymienionych przez włodarza miasta dróg wymagała od wielu lat remontu oraz biegnących przy nich chodników. Na przeprowadzenie inwestycji samorząd ma dwa lata. Jak zapewnił prezydent, ulice wymagające najpilniejszych napraw, będą remontowane jako pierwsze. Jednocześnie z góry przeprosił za utrudnienia, jakie wystąpią w związku z prowadzonymi pracami. Jak zapewniała Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego i Drogowego Urzędu Miasta, wykonawca ma z miastem uzgodnić czasową organizację ruchu w mieście. – W przetargu wpiszemy warunek obligujący wykonawców uzgadniania z nami czasowej organizacji ruchu, by realizacja zadań nie powodowała blokady miasta, czyli np. remont ulic Kochanowskiego i Moniuszki nie nakładał się na siebie, podobnie jak w przypadku Kazimierza Wielkiego, Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej – mówiła Barbara Trzeciak. Na zorganizowanej konferencji prasowej prezydent miasta zapewniał także, że miasto jest na ostatnim etapie przygotowania kolejnych trzech projektów, opiewających na kwoty do 5, 30 i 65 mln zł, które zostaną złożone w drugim naborze Polskiego Ładu. Czas na przygotowanie i złożenie upływa 15 lutego br. Zgodnie z zapisami przyjętymi przez rząd warunkiem ubiegania się o najwyższe dofinansowanie jest złożenie mniejszego projektu, w przypadku Tarnobrzega będzie on dotyczył pierwszego etapu budowy obiektów lekkoatletycznych i paraolimpijskich przy ul. Zwierzynieckiej. Dotacje na pozostałe dwa wnioski, o ile samorząd je otrzyma, zostaną przeznaczone na remont kolejnych dróg. Jak podkreślił Dariusz Bożek potrzeby i oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są duże. – Jeżeli uda się nam pozyskać duże środki, pozwalające na modernizację pozostałych ulic, to miasto będzie pod względem infrastruktury drogowej zabezpieczone na długi czas – powiedział Dariusz Bożek.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję